Side 1 af 1

Fodring med reefroids

: fre 28. apr 2017 13:30
af Twinks
Jeg har anskaffet mig noget foder til min gonipora, som skulle være fremstillet oprindeæigt med henblik på fodring af netop denne. Det er reef roids der er tale om.

Som jeg forstår det befinder reef roids sig i vandsøjlen og korallerne tager så derfra, altså ikke alene spot fodring.

Ville i sæukke skummeren en rum tid efter fodring for ikke at skumme alle reef roidsene ud af vandet igen ?
Hvis man da kan det?

Mvh Thomas

Re: Fodring med reefroids

: fre 28. apr 2017 14:44
af Mikas
Når jeg fodre med det ene eller andet så stopper min skummer fuldstændig med at skumme så det tror jeg ikke du skal være bange for :)

Re: Fodring med reefroids

: fre 28. apr 2017 16:43
af Holmeren
Sluk alt teknik, bland mængden du nu skal i et glas med akvarievand, og så brug en pipette til at spotfodre :) jeg fodre over korallerne og lader det dale nedover dem :)
Når jeg har været det hele igennem hælder jeg resten i vandet og lader det stå 10min.. derefter bliver der bare tændt for det hele igen :)