Side 1 af 8

The peninsula corner reef

: lør 25. mar 2017 20:37
af nielsk
Startet 23/4 2016 efter jeg solgte mit 1920 liters pga. ombygning i huset.
Akvariet er en Bima balje på 150 x 100 x 70 cm. Købt ganske let brugt på SF.
Bord og lister er DIY – der fulgte autolakeret mdf plader med baljen. De blev skåret op og tilpasset mit eget design.
Det er et akvarie bygget til at være rumdeler – men det blev for voldsomt i vores stue. Så det blev hjørnet som vandt pladsen – men jeg har stadig en lille drøm om det engang bliver fritstående. Det er nu heller ikke den værste plads op til spisebordet.
Det er 70 cm højt, men jeg ville gerne have 80 cm – men der skal også være noget at drømme om til næste tank.
Teknikken i stuen er ganske begrænset:
4 stk maxspect razor
1 maxspect Gyre 150
1 Tunze stream 6205 på 20000 liter
Så det larmer ikke ret meget, men det er svært at få overløbet lydløst med så stort et fald.
Stensætningen er min gamle som blev renset i klorin og højtryksspulet. Nogle søjler blev solgt videre og nye bygget af de løse sten. Det er en proces jeg aldrig bliver helt færdig med.
Men jeg forsøger at holde stensætningen som en peninsula opbygning - så bare med den ene langside blændet.
Keramikken omkring overløbet er en JJ indfarvet plade jeg fik tilpasset med vinkelsliberen.
Hele akvariet er inspireret af PederP´s balje som er det mest gennemførte jeg har set udenfor naturen. Jeg har kopieret hvad der var muligt og fået en masse fragmenter af ham.
Alle koraller er akvarieavlet og kommer fra andre nørder på SF. Med min store fiskebelastning er det ikke noget hit med vildtfarmede sps – de er for sarte – og giver altid dyrekøbte ærgelser.
Grunden til der gik 1 år inden bajlen kom på SF er at jeg har haft 2 store set-backs som har kostede dyrt på koralkontoen. Netop som alt spillede begyndte koraller at dø.
Den ene gang var det min salinitet som var lav – mine 2 refraktometre var kalibreret med osmosevand – en stor fejl. Nu har jeg købt en præcisions flyde måler.
Andet store koral slag var for høj fosfat. Mit rowa testsæt var tomt og jeg var for sløv med at få indkøbt et HANNA – det var en god investrering. For meget foder endte uædt i overløbet. Nu fodrer jeg kun gennem foderklokke. Det er et hit.
Teknikrummet er i kælderen i den anden ende af huset – 8 meter væk med rør trukket gennem krybekælderen.
FISKEBESTAND
1 zebra muræne
1 picasso aftrækker
1 zanklide
1 sohal
1 gul kirurg
1 palet kirug
1 pudsefisk
5 anthias squamipinnis 2,3
1 flamme koralvogter
1 Hugo
1 par mandarin fisk
1 par coral beauty dværgkejsere
1 par klovne 1 vildtfanget ocelaris som smed sin mage ud til fordel for en opdrættet misbar percula.
1 blå linkia
1 lyserød søpølse
5-10 tiger søpølser – de deler sig lystigt
1 bokserreje
1 cylinderrose
i indkøringstanken går pt.
2 papegøje fisk
1 japaner kirug
1 sejlfinne kirurg fra rødehavet
1 Naso elegans
1 xl mandarin han ( fast beboer )
1 søpindsvin ( også fast beboer )
Når mine fisk er klar til hovedtanken fanger jeg de største kirurger op og sætter ned i indkøringstanken. Så tøffer de rundt sammen dernede et par uger inden de kommer op sammen. Med den fremgangsmåde slagter de ikke hinanden. Så både sejlfinnen og nasoen plejer at være i DT.

Re: The peninsula corner reef

: lør 25. mar 2017 20:38
af nielsk
Teknikrummet i kælderen rummer foruden sump og indkøringstank/fragmenttank også en reol med 3 karantæne akvarier som bruges på skift

Sumpen er med 2 kamre og måler 95 x 75 x 60 og bygget af Tropeakvarier og indeholder:

-Skummer er Bubble king 300 intern deluxe med ozon fra Aqua Light ozinosator

-Specialbygget 20 liters H & S kalkreaktor med 10 liters CO2 flaske, piggybag med magnesiumsten og no-name pH måler som måler på udgangsvandet. Reaktoren fødes fra faldstammen. En Tunze 2400 L/T sørger for intern cirkulation og det hele indstilles manuelt.

-Nitratfilter med 2,5 liter svovlkugler – ombygget kalkreaktor. Drives af Aquabee 1000. Kører som en drøm.

-Aqua Medic temp. Kontroller med 2 x 300 watt varmelegemer AM titanium.

-Hovedreturpumpen er en jebao dc 12000 liter. Det er bare en stabil og billig pumpe, som klarer det store løftearbejde uden problemer.

-Auto-top off fra et 128 Liters akvarie med Mruzteks egen float model

-En Jebao dc 4000 trækker et bypass til fragmenttanken/indkøringstanken. Den er på 80 x 75 x 75 cm og er et gammelt JJ akvarie hvor den oprindelige keramik nu sidder omkring overløbet i stuen.Lyset herover er en maxspect 15 K razor. Cirkulationen er lidt vekslende – alt efter antallet af koraller. Pt. Er der et par sten på bunden som papegøjerne sover op ad ( i deres fine slim soveposer ) ellers holder jeg rent sandbund og ja mandarinen æder pellets så det er en fryd.

Mit foretrukne salt er helt klart Red Sea – så det forsøger jeg at holde mig til.
Tilsætninger er foruden lidt jod en by i Rusland i mit system og jeg har ikke brugt osmose vand efter jeg skiftede balje for 1 år siden. Der har ikke været de store alge problemer på noget tidspunkt

Re: The peninsula corner reef

: lør 25. mar 2017 20:38
af nielsk
hmm jeg har lidt problemer med at trække data ud af min telefon. Det kan godt være der først kommer billeder i morgen når fruen er hjemme igen.
Her er et aften skud af min koralvogter - herlig fyr

Der er også lige et par billeder af lampeopsætningen - eller lægningen :beer: Jeg kører med dæksglas

Re: The peninsula corner reef

: lør 25. mar 2017 20:44
af charlie saltvand
Lyder sgu spændende!!!

Det lyder som en drøm for mig med pladsen til alle de baljer, jeg er SÅ klar til at følge med her :K

Vi FORLANGER fotos Niels :GO :W

Re: The peninsula corner reef

: lør 25. mar 2017 21:41
af nielsk
Her er et billedet fra i går. Jeg har lige lavet en lille ny søjle ude til højre for at dække samlingen i keramikken. Keramikken blev monteret efter vandpåfyldning så der er ikke kommet cement i skærelinierne.

Mine koraller spiller stadig ikke max og jeg ved ikke helt hvad der er galt. Jeg tror det er efterslæb efter hyposaliniteten.
Friske målinger fra i dag siger:
Salt 1,0228
Redox 340
pH 8,05
pH fra kalkreaktor 6,7
temp. 25.5
Nitrat 2
Fosfat 0,00 ppm
Kh 10,5 - stabilt gennem flere måneder.
Magnesium 1440
Calcium 425
Fraset min nitrat som er på vej ned har målingerne været stabile de sidste 2 mdr.

Re: The peninsula corner reef

: lør 25. mar 2017 21:46
af Trudslev
Super lækkert, og fantastisk fiskesamling!

Re: The peninsula corner reef

: søn 26. mar 2017 10:48
af PederP
Du kan bare det der med fisk, alt for fedt! Og sikke det klæder dem med dit smukke rev. :GO
Er meget beæret over at kunne inspirere. Tak for ros.

Re: The peninsula corner reef

: søn 26. mar 2017 16:04
af nielsk
PederP skrev:Du kan bare det der med fisk, alt for fedt! Og sikke det klæder dem med dit smukke rev. :GO
Er meget beæret over at kunne inspirere. Tak for ros.
Tak - det er en evig udfordring at udbygge en fiskesamling :beer:

Jeg er meget begejstret for en foderklokke - nyeste tiltag. Det har faktisk ikke givet flere aggressioner som jeg ellers frygtede og intet foder flyder over i overløbet

Re: The peninsula corner reef

: søn 26. mar 2017 16:05
af nielsk
Trudslev skrev:Super lækkert, og fantastisk fiskesamling!
Takker - jeg overvejer stadig en ny imperator. Det sker nok også så snart indkøringstanken er fri igen

Re: The peninsula corner reef

: man 27. mar 2017 00:16
af Marco R
Hej Niels,

Hvor ser det bare smukt og naturligt ud, og hvor er det så blæret, på den fede måde, at du kan holde liv i en zanklide :W
nielsk skrev:Mit foretrukne salt er helt klart Red Sea – så det forsøger jeg at holde mig til.
Hvilken en af Red Sea's salte bruger du så? :happy:

Re: The peninsula corner reef

: man 27. mar 2017 09:11
af MortenL
Hej Niels

Ser godt ud, lækre mål på baljen. Fedt at du har fået Zanclus'en i og at den trives.

Tror også jeg vil prøve med hanevand frem for RO vand, men hvorfor skal det være så bøvlet at måle saliniteten.

Re: The peninsula corner reef

: man 27. mar 2017 09:45
af peder
Superbalje fra " Fiskehviskeren " stærkt du trods mange uheld aldrig giver op men bliver ved med at stræbe efter " the perfect reef " og du er sandelig godt på vej.

Re: The peninsula corner reef

: man 27. mar 2017 17:16
af nbd
Godt at se at du stadig er med - trods modgang!

Det ser rigtigt godt ud! Men hvordan med dine ricordiaer - jeg synes ikke du har ret mange...?

Re: The peninsula corner reef

: man 27. mar 2017 17:54
af PoulD
Lækker balje :-)

Re: The peninsula corner reef

: man 27. mar 2017 18:55
af Thue
Ser rigtig godt ud Niels :GO

Re: The peninsula corner reef

: man 27. mar 2017 19:06
af Anders månsson
hvad med et billede af din zebra muræne? Jeg er vild med dem... Jeg ved bare ikke helt om jeg tør med mit kommende dsb... de roder helt vildt har jeg ladet mig fortælle :GO

Fed sten sætning... dog kunne det være cool hvis du fik lidt luft under a la en bro. Dok lidt svært med alle korallerne:-)

Re: The peninsula corner reef

: tirs 28. mar 2017 13:42
af nielsk
..

Re: The peninsula corner reef

: tirs 28. mar 2017 13:45
af nielsk
Tak for kommentarerne alle sammen. Jeg hører også gerne kritik! Jeg har selv tænkt at stensætningen er for tæt. Der skal være længere mellem søjlerne og måske en bro. Jeg er så småt ved at bygge lidt nyt i kælderen.

Jeg bruger alm red sea salt - ved ikke om pro giver noget ydereligere

Jeg har ikke nogen ricordea Florida skiver mere. Min aftrækker smider med sand og det kan de ikke tåle. Yuma derimod er bedre til at rense sig. Jeg har en lille koloni af knald orange med største skiver op til 12 cm, så har jeg også grønne og kobber farvede.

Min zebra muræne var kun 20 cm da jeg fik den. Det er den mindste jeg har set til salg. Den er meget sky men jeg skal nok fange ham på kamera en dag han kommer frem efter sine rejer.
De roder absolut ikke i sandbunden. Det er de ligeglade med. Men de kan vælte ting - de er ultra stærke

Re: The peninsula corner reef

: tirs 28. mar 2017 14:23
af StarF
top lækkert! Ser ud til at de staghorns fylder en del, det ser altid fedt ud når de kommer op i størrelse :)

Re: The peninsula corner reef

: tirs 28. mar 2017 14:54
af Anders månsson
Så skal jeg have en når DSB er modnet! Glæder mig til at se hvad du trylleri frem af aqascape... Sidder fortiden og ser på bonsai og floating aqascape;-)

Re: The peninsula corner reef

: tirs 28. mar 2017 15:08
af ole kekkonen
Total fed balje,sikke en dYbde!

Re: The peninsula corner reef

: tirs 28. mar 2017 15:32
af nielsk
Der er faktisk nogle gode huler

Re: The peninsula corner reef

: tirs 28. mar 2017 17:34
af charlie saltvand
Det er sgu pudsigt med de Ricordea mine Florida gror som ukrudt og spreder sig, hvorimod mine Yuma kæmper mere. De er samme størrelse som da jeg fik dem i baljen..... får dine meget lys?

Det ser fedt ud Niels, dog måske en smule tæt ift min smag mht sten.
@Anders, jeg savler også over både bonsai og floating Aquascapes.

Spørgsmål :-)

Hvor tykt er dit bundlag Niels? Det ser ikke så tykt ud?
Køre alle baljer på samme system? ( på nær karentæne baljerne) og bruger du disse?
Du skriver du flytter rundt på dine fisk når nye skal introduceres, lyder som en FED ide, men hvad med at fange dem i DT? Hvad bruger du her....? Tålmodighed eller en smart fiskefælde OG har du oplevet udbrud af fx pletter eller andet på den konto, udløst af stress?

Tror det er det for nu :-)

Re: The peninsula corner reef

: tirs 28. mar 2017 17:43
af nielsk
Der er 3-4 cm sand i både dt og i indkøringstanken.
Ja Ricordea skiver er sgu underlige. Mine står på bunden på 70 cm.
Det virker til at passe dem godt.
Jeg fanger fiskene i fiskefælde uden problemer. Selvom de har prøvet det før skal de alligevel ind efter maden.
Nej se bliver aldrig stresset af en flytning internt i systemet. De æder 3 min efter de er lukket ud igen.
De dæmper deres agressioner helt vildt at flytte dem.

Re: The peninsula corner reef

: tirs 28. mar 2017 20:08
af charlie saltvand
Tak for svarene Niels! Det kan ikke gå helt galt hvis man følger dine tips tænker jeg :sneaky2:

Super god ide med dét m at flytte fiskene. Det kræver jo så bare flere velkørende baljer :GO jeg håber stadig på at få et akvarie mere op i hjemmet som jeg kan give den gas med ift fisk frem for koraller... div kejsere, sommerfuglefisk osv og så nogle "nemme" sps, som jeg ikke går i panik over at der bliver spist af.

Du skrev at du har haft imperator, ikk? Hvordan var det med den ift koraller?

Fiskefælden..... er det DIY? Fotos af den please :W

Re: The peninsula corner reef

: tirs 28. mar 2017 21:52
af nielsk
Et Godnat skud fra min lille fungia have
Det er små fungia som er skudt op som nye fra undersiden af stor død fungia - en stamkoral jeg fik af Mixbiks da han lukkede ned

@Charlie
http://www.shop-meeresaquaristik.de/Acc ... 0::80.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Det er denne fiskefælde jeg bruger. Den er ikke så fancy i design men samme princip. Min er 5+ år gammel. Det er et uundværligt redskab.

Re: The peninsula corner reef

: ons 29. mar 2017 06:41
af Schwensen
Fedt med alle de fungia'er. Går ud fra det er fordi en eller to har delt sig nogle gange? Er det den samme, der deler sig igen og igen?

Re: The peninsula corner reef

: ons 29. mar 2017 09:01
af nbd
Ser godt ud :y

Men hvordan klarer fungiaerne sig når aftrækkeren smider med sand? Tåler de det bedre end ricordiaerne?

Re: The peninsula corner reef

: ons 29. mar 2017 09:01
af nielsk
Ja det har ikke været et problem. De renser sig lynhurtigt. Selv de små på 1 cm ser ikke ud til at lide under det.

Re: The peninsula corner reef

: ons 29. mar 2017 09:03
af Carsten
Schwensen skrev:Fedt med alle de fungia'er. Går ud fra det er fordi en eller to har delt sig nogle gange? Er det den samme, der deler sig igen og igen?
Det kan man sige og så alligevel ikke rigtigt.
Det som sker hedder Anthocauli, hvor en mere eller død koral, sætter små aflæggere af sig selv.
Hvad det er som sker ved jeg ikke men underligt ser det ud, at der pludseligt dukker de der bitte små koraller op
på et tilsyneladende dødt skellet.
Det er så vidt jeg ved kun Fungia og Cycloseris som er istand til det