Side 1 af 1

LPS recovery tips og tricks

: fre 17. mar 2017 17:28
af Birkefeldt
Jeg synes tit man ser LPS se lidt halvsløje ud i butikkerne. Ofte er en del af dem sammentrukne og til tider stikker skelettet ud, eller er lige ved. Har det noget at gøre med de er særligt transportsensitive?

I den forbindelse synes jeg det kunne være interessant at høre hvilke skridt man kan tage for at hjælpe sådan en LPS tilbage på sporet.

Hvilke grundregler kan man følge?

Og har I konkrete erfaringer, hvor I har reddet en LPS tilbage fra undergang?

Re: LPS recovery tips og tricks

: fre 17. mar 2017 17:36
af nielsk
Der er en lang tråd på reef central. Måske nogen kan huske overskriften. Der er flere som har det som fokus

Re: LPS recovery tips og tricks

: fre 17. mar 2017 18:36
af Han$en
Ofte hænger det i flæng med svingende og kedelige vandværdier, skadedyr og en masse stress.

Dette er ikke en kritik af forhandlere - Deres systemer er utroligt belastede, og der er arme i vandet konstant. Ligeledes kommer langt det meste fra avlsstationer i havet, derfor er skadedyr uundgåeligt.

Vandværdier er en kamp uden lige at holde i systemer der den ene dag sprudler af koraller, den næste er halvdelen solgt, og ugen efter er de proppet til randen igen.

Ligeledes er transport skader ikke en by i Rusland, og vi må heller ikke glemme hvad de alt udsættes for og gennemgår fra de bliver plukket i lavvande, til de lander hos forhandleren og hjemme hos os.

Stress er formentlig langt den største synder når det kommer til skadede LPS og SPS..

Min erfaring med koraller generelt er at det tydeligt kan ses i butikken om de er til at redde. LPS er lettere at have med at gøre, og i de fleste tilfælde vil de komme sig hurtigt - Og kan tit hjælpes på vej med foder.

Men nøglen er godt vand, og fred og ro. Så er langt de fleste hurtigt på fode igen.

Eneste jeg har haft lidt besvær med når først det er begyndt at gå syd, er Fungia..
Men specielt Acanthastrea, Euphyllia og Caulastrea synes jeg utroligt hurtigt kommer på benene igen.

Lækkert vand og lækkert mad - Det kan bringe enhver sløj skabning tilbage :happy:

Re: LPS recovery tips og tricks

: lør 18. mar 2017 00:40
af Birkefeldt
Hej gutter. Den tråd fra reefcentral kunne være genial at få smidt et link til her i tråden. Nogen der kender den?

Og gode betragtninger som sædvanligt Hansen. :GO

Personligt kæmper jeg med at redde nogle Blastomussa jeg købte i tirsdags. Har placeret dem under et udhæng, så de kun får indirekte lys. Og så har jeg faktisk sat en lille sten ned ved siden af for at skabe lidt læ, fra den ene side. Begge dele for at give dem ro.
Synes det går op og ned med dem. I går var jeg positiv, i dag har været lidt tilbage synes jeg, da to af hovederne har fået lidt større skader. Synes også et par af hovederne har deres munde åbne lidt for meget. :(

Mine vandværdier ligger ret stabilt, dog med meget lidt næring. Men de raske LPS i baljen ser fine ud på trods af det. De bliver dig også fodret ca en gang om ugen. Har forsøgt at friste Blasto'en med lidt mysis i aften, men kun ét af de små hoveder bed på.
Ved ærligt talt ikke om jeg kan gøre andet end at håbe, og så ellers bare give den fuldstændig ro det næste stykke tid? :dizzy:

Billedet er fra i onsdags, hvor den så lidt bedre ud.

Billedeimage by Kenneth Birkefeldt, on Flickr

Re: LPS recovery tips og tricks

: lør 18. mar 2017 08:07
af trine...
Læg evt korallen i en lille skål med akvarievand og se om den/de vil tage imod mad, jeg har fodret flere døende lps koraller tilbage til livet på den måde. Strømmen samt sultne fisk kan hurtigt frarøve korallen dens måltid og derfor potentielt koste livsvigtig energi hos en i forvejen skræntende koral, hvis den først forbruger energi på at fange bytte og prøve at fordøje og den dermed ikke får noget udbytte/ energi retur kan det have fatale konsekvenser alt efter hvilken stand den måtte befinde sig i. Min Blasto merletti er en ivrig spiser, men puster sig lidt mindre op og ser lidt blegere ud når min næring bliver lidt lav som feks lige efter større vandskift med videre. Men det er det samme mønster hos de fleste lps er og dermed også hos Blastomussa Wellsi. Iøvrigt normalt en super flot og hårdfør koral men vil gerne have lidt næring som de fleste andre lps. Prøv evt at stille den i indirekte lys eller let skygge.

Re: LPS recovery tips og tricks

: lør 18. mar 2017 11:02
af Jesper ØH
Du kan jo komme forbi mig med dem :K Jeg bytte gerne med andet :GO

Re: LPS recovery tips og tricks

: lør 18. mar 2017 12:51
af Birkefeldt
Tak for rådet med skålen Trine. Det lyder som en god ide, men jeg er bare lidt lunken ved at håndtere den, når den i forvejen virker stresset. Giver den i hvert fald ro et par dage endnu. Hvis den så begynder at signalere den er klar til lidt mad, så kan det være jeg tager den op i en skål.

Hehe Jesper. Jeg kan skrive dig op til et fragment :T :beer:

Re: LPS recovery tips og tricks

: lør 18. mar 2017 14:51
af Carsten
Birkefeldt skrev:Tak for rådet med skålen Trine. Det lyder som en god ide, men jeg er bare lidt lunken ved at håndtere den, når den i forvejen virker stresset. Giver den i hvert fald ro et par dage endnu. Hvis den så begynder at signalere den er klar til lidt mad, så kan det være jeg tager den op i en skål.

Hehe Jesper. Jeg kan skrive dig op til et fragment :T :beer:
Mange gange kan en koral lokkes til at strække tentaklerne ud om dagen hvis den lugter mad. Også selvom den normalt er nataktiv.
Hvis muligt så sluk for cirkulationen. tag en sprøjte og kom noget foder i den. Sæt et stykke luftslange på sprøjten og tryk en ganske lille smule ud foran korallen
Det kan mange gange få den til at lukke op og tage foder til sig.
Prøv evt. også at slukke lyset i et par dage og se om korallerne lukker sig op. SPS'erne tager ikke skade af et par dage uden lys

Re: LPS recovery tips og tricks

: lør 18. mar 2017 22:56
af Mic4700
Syntes det ser ud som om din Blasto. kæmper lidt med for meget Flow og tilvænning af dit lys , Vær meget omhyggelig med og udvælge pladsen til den i din balje , hos mig står min flottest ved MEGET lavt Flow , syntes afgjort det er en af de svære lps koraller og gøre til freds. :h
(Gør som Trine skriver i sit indlæg ovenover , så skal den nok klare sig.) :GO

Re: LPS recovery tips og tricks

: søn 19. mar 2017 23:12
af Birkefeldt
Godaften gutter. Fedt med jeres interesse. :GO

Det går desværre ikke så godt som jeg ville ønske. Flere af hovederne har blottet mere skellet, desværre også det store rainbow hoved. Men de ensfarvede røde og de tre små rainbow ser relativt fine ud.

Er bange for de måske alligevel har fået lidt for meget flow til at finde ro til at restituere ordentligt. Det er desværre begrænset med placeringsmulighederne i mit lille akvarie. Men har tænkt over jeres ideer og fandt på at skære en skive af en plastflaske og ligge ned omkring, for at skærme den mere mod flow. Desuden står den stadig under et udhæng, så den ikke får direkte lys. Det har den gjort hele tiden, men har alligevel også skruet peak intensiteten ned på lamperne.

Her når min gylte går til ro, vil jeg prøve at fodre den som I foreslår. Har en lang pipette der kan nå bunden.

Føler stadig håb for at nogle af rainbow hovederne overlever.

Billedeimage by Kenneth Birkefeldt, on Flickr

Re: LPS recovery tips og tricks

: søn 19. mar 2017 23:44
af joekill
pas på de ikke falder ud når du nu har vendt bøtten på hovedet :-D

Re: LPS recovery tips og tricks

: man 20. mar 2017 06:21
af trine...
I yderste konsekvens kan du blive nødt til at tage skålen op af dt og fodre den hvis forfaldet fortsætter. Så kan den spise i ro og mag uden irriterende fisk der stjæler maden. Vær blot opmærksom på ikke at stresse den efter maden, da der herved er mulighed for opkastning af selvsamme fødeemner, så undgå berøring af vævet og hav lidt tålmodighed. Processen bør gentages dagligt indtil den viser bedre feeding response ved introduktion af foder.
Jeg vil umiddelbart også holde på akklimatiserings problemer ift flow og lys.

Re: LPS recovery tips og tricks

: man 20. mar 2017 09:41
af Barner
hvad foder i med ved sådanne redninger?

Re: LPS recovery tips og tricks

: man 20. mar 2017 10:13
af Han$en
Barner skrev:hvad foder i med ved sådanne redninger?
Div frost ryger ned med velbehag, og så fås der også pellets designet til LPS fodring - Fauna Marin har nogle ganske gode nogle.

Men umiddelbart napper de alt af passende størrelse de kan absorbere.. Men de spiser langsomt :happy:

Da jeg holdt mange Acanthastrea fik de krill, en gang om ugen.
Lavede et bur af tagrendenet til at stille over, så de kunne æde i fred uden rejer og fisk stjal deres foder.

Re: LPS recovery tips og tricks

: man 20. mar 2017 21:00
af trine...
Næsten al frost i passende størrelse går an hvis blot det er letfordøjelig og ikke alt for tungt som eksempelvis reje, igen for ikke at spilde dyrebar energi på et kritisk stadie. Man kan så overgå til tungere foder efter behov når korallen ikke længere er så svækket og kommer med et sundere respons på maden. Dog holder jeg mig altid til "let" foder når det angår koraller af samme grund som beskrevet ovenfor.

Re: LPS recovery tips og tricks

: man 20. mar 2017 21:43
af Mic4700
Birkefeldt skrev:Godaften gutter. Fedt med jeres interesse. :GO

Det går desværre ikke så godt som jeg ville ønske. Flere af hovederne har blottet mere skellet, desværre også det store rainbow hoved. Men de ensfarvede røde og de tre små rainbow ser relativt fine ud.

Er bange for de måske alligevel har fået lidt for meget flow til at finde ro til at restituere ordentligt. Det er desværre begrænset med placeringsmulighederne i mit lille akvarie. Men har tænkt over jeres ideer og fandt på at skære en skive af en plastflaske og ligge ned omkring, for at skærme den mere mod flow. Desuden står den stadig under et udhæng, så den ikke får direkte lys. Det har den gjort hele tiden, men har alligevel også skruet peak intensiteten ned på lamperne.

Her når min gylte går til ro, vil jeg prøve at fodre den som I foreslår. Har en lang pipette der kan nå bunden.

Føler stadig håb for at nogle af rainbow hovederne overlever.

Billedeimage by Kenneth Birkefeldt, on Flickr

Ser da ud til den er i fin Bedring , lækkert og se. :GO