Side 1 af 1

Rhizophora mangle - Rød mangrove?

: man 22. aug 2016 23:22
af Stefan J
Hej med jer...

Det er ved at være længe siden at jeg sidst har været aktiv herinde. Håber stadig der er godt gang i forum. :)

Nu har jeg igennem nogle år eksperimenteret med saltvand samt brakvand, dog har der hele tiden været en ting jeg har manglet.... mangrove stiklinger af rød mangrove. De er, undskyld sproget, sgu ikke til at finde nogen steder. Jeg fik at vide af en venlig ansat hos en dyrehandel der gør meget i saltvand, at jeg skulle tjekke amazon eller ebay, eller noget i den dur. Men er ikke familiær med at handle sådan nogle steder ej heller sikker på at jeg har den store tiltro hertil.

Derfor ville jeg hører jer om I kender til nogen der forhandler disse, indenfor EU? Jeg er ved at nå punktet hvor jeg er desperat efter at få disse træer i mine akvarier, da et par af dem er baseret på mangrove udspring.

Sort mangrove har også interesse, hvis dette er et alternativ.

Jeg krydser fingre. :)

Alt det bedste herfra

Stefan

Re: Rhizophora mangle - Rød mangrove?

: tirs 23. aug 2016 00:20
af Anden
Tunze har sort og vist nok også rød så hør og din lokale forhandler der føre tunze, men rød er svær at holde da den kræver pænt højt fugtighed og det er der jo kun hos dem der har en sump i et lukket skab med kun lidt udluftning.

Jeg har sort og de vokser fint i både høj og lav fugtighed men dog bedst når de får lidt mineral mudder til deres rødder.

Re: Rhizophora mangle - Rød mangrove?

: tirs 23. aug 2016 08:23
af nbd
Jeg har jævnligt set dem til salg på http://www.tropica-scandi.dk/" onclick="window.open(this.href);return false;

Re: Rhizophora mangle - Rød mangrove?

: tirs 23. aug 2016 08:41
af ole kekkonen
måske et dumt spørgsmål men bliver de ikke store som træer?

Re: Rhizophora mangle - Rød mangrove?

: tirs 23. aug 2016 08:46
af Anden
ole kekkonen skrev:måske et dumt spørgsmål men bliver de ikke store som træer?
Jo men kun store som bonsai træer.

Re: Rhizophora mangle - Rød mangrove?

: tirs 23. aug 2016 20:33
af Stefan J
Anden: Har hørt noget om at tunze er begyndt at sælge dem som en form for biofilter, men de koster sikkert også derefter? Jeg har aldrig hørt eller læst om at rød mangrove skulle være svær at holde, tværtimod har jeg altid læst at de er nemme og hårdfør. Men det kan jo være der er delte meninger herom? :)

nbd: Tusind tak. Jeg tager et kig, eller evt kontakt til dem. Kunne jo være at heldet var med mig. :)

Re: Rhizophora mangle - Rød mangrove?

: ons 24. aug 2016 10:38
af Anden
Du misforstår rød er ik svær den er bare besværlig da den kræver høj fugtighed men den er ik svær.