Side 1 af 1
kalk reactor
: man 18. jul 2016 11:36
af dyne
Hvor mange køre med det og hvad slags og for og imod de forskellige
Re: kalk reactor
: man 18. jul 2016 12:14
af StarF
Jeg har en Deltec PF 601, den har enlig været ganske fin. I gammel dage, havde jeg en Schuran Jetstream 1, det var en super lækker kalk reactor, der var virkelig effektiv.
På det nye system, bliver der påsat en vertex rx-c 6d kalkreactor.
Det vigtigeste er:
- plads til probe
- recurkulation af co2
og så få dyret smidt på en ph controler, så bliver det ikke lettere

Re: kalk reactor
: man 18. jul 2016 12:33
af dyne
Vil også have kalk reaktor på systemet men kan ikke bestemme mig for hvad for en jeg skal købe
Re: kalk reactor
: man 18. jul 2016 12:48
af ejsing86
Jeg har selv kørt med pf501, men ville vælge anderledes til en anden gang.. Så det fedeste system ved Bima, da jeg for nyligt hentede et akvarium der - prøv evt at skrive til ham

Re: kalk reactor
: man 18. jul 2016 12:49
af MoG
Jeg har haft grotech hcr200 . Jeg vil helt sikkert købe grotech en anden gang!
De fåes jo i flere størrelser; 70, 100, 150 og 200.
Re: kalk reactor
: man 18. jul 2016 12:53
af StarF
ejsing86 skrev:Jeg har selv kørt med pf501, men ville vælge anderledes til en anden gang.. Så det fedeste system ved Bima, da jeg for nyligt hentede et akvarium der - prøv evt at skrive til ham

Den der dastaco kalk reactoer koster kassen
http://www.family-garden.dk/produkt/datsaco-komplet-t3" onclick="window.open(this.href);return false;
Pacific Sun skulle vær epå vej med en billigere version af den (kopi om du vil). (personligt vil jeg dog holde mig fra dem af, syntes altid der er ting der ikke lige er optimalt på deres hw)
Re: kalk reactor
: man 18. jul 2016 12:56
af StarF
dyne skrev:Vil også have kalk reaktor på systemet men kan ikke bestemme mig for hvad for en jeg skal købe
grotech skulle være gode pris reactore, der er effektive. De har både recurkulering af co2, og probe holder. Der er flere her inde der er glade for dem.
Skal det være vildere er der både Vertex reactoren, eller den helt dyre:
http://www.family-garden.dk/produkt/datsaco-komplet-t3" onclick="window.open(this.href);return false;, som er en komplet enhed.
Men det er lidt svært at rådgive, uden at vide ønsker/krav, hvor store systemer osv?
Re: kalk reactor
: man 18. jul 2016 13:11
af ejsing86
Ja ok - lidt peberet - men fed

Re: kalk reactor
: man 18. jul 2016 16:34
af PederP
Er meget tilfreds med min grotech
Re: kalk reactor
: man 18. jul 2016 16:53
af dyne
Pt 240liter men bliver skiftet ud en gang med tid til en 500liters
Er lige sat igen så pt ikke det store forbrug men det bliver der

Re: kalk reactor
: man 18. jul 2016 17:02
af dyne
Har tænkt på både den nye ps kalkreactor og den nye tunze og den fra grotech
Re: kalk reactor
: man 18. jul 2016 17:11
af joekill
jeg kører med en Korallin C3002
kalkreaktor, den har kørt i 7 år uden problemer.
før den havde jeg en lidt mindre Korallin C1501, og den virkede lige så godt. jeg har aldrig brugt ph probe, da jeg ikke bryder mig om unødig
teknik. der er bobbeltæller på reaktoren , så det er så simpelt som det kan blive.
Re: kalk reactor
: man 18. jul 2016 19:36
af ejsing86
Den nye vertex er da egentlig mega fed også
Re: kalk reactor
: man 18. jul 2016 20:51
af StarF
joekill skrev:jeg kører med en Korallin C3002 kalkreaktor, den har kørt i 7 år uden problemer.
før den havde jeg en lidt mindre Korallin C1501, og den virkede lige så godt. jeg har aldrig brugt ph probe, da jeg ikke bryder mig om unødig teknik. der er bobbeltæller på reaktoren , så det er så simpelt som det kan blive.
De gange jeg har kørt uden PH controler, har jeg altid syntes det var et helvede at tælle bobler.. De 500kr en ph controller koster, for bare at indtaste et tal, og så lade den styre det, vil jeg aldrig spare.. Men det er nok min tålmodighed den er galt med her

Re: kalk reactor
: tirs 19. jul 2016 07:12
af RCOne23
Jeg har den nye Vertex.
Den brummer lidt, hvilket er ret irriterende. Har via Vertex fået både nye rotorer og en ny pumpe og lige lidt hjalp det. Men hvis man ser bort fra det, så virker den ganske upåklageligt.
Re: kalk reactor
: tirs 19. jul 2016 20:40
af dyne
Ja men den ser fed ud