Side 1 af 1

Hvad skal man vælge

: tirs 5. jul 2016 04:10
af den_
Hej allesammen

Desværre er pumpen til min ati powercone 250 stået af, så den skal udskiftes til en ny dc pumpe.
Men det sidste stykke tid har jeg gået lidt og overvejet om den skulle skiftes ud til en lidt mindre model, for den er nok lige til " store" side til mit Lille reef (500), den har klart gjordt det godt tilsætte ingen ting til at holde no3 og po4 i skak, men det er ikke meget der er kommet i koppen og har sagens kunne køre rigtigt lang tid uden den skulle tømmes.
Så nu når pumpen skal skiftes skulle man så tage tyren ved hornet og skifte den ud med en mindre?
Pumpen koster alene 1400kr til ati'en og f.eks kan man få deltec sc1456 med en dc pumpe til knap 2300kr .
Hvad siger i ved godt det er mit valg men det er nu meget rart at høre hvad i andre ville gøre da jeg ikke helt kan bestemme mig.
Og skulle der side en som kender f.eks deltec'en høre jeg gerne om den

Re: Hvad skal man vælge

: tirs 5. jul 2016 08:53
af MortenL
Jeg har en Tunze Hydrofoamer pumpe 9430.040, som jeg gerne sælger, den har kun været brugt i 6mdr på en ATI bubblemaster 200. Super pumpe, sælger til 1000kr.

Re: Hvad skal man vælge

: tirs 5. jul 2016 09:31
af den_
Hej Morten
Tak for tilbuddet men skifter jeg pumpen så bliver det til den fra ati

Re: Hvad skal man vælge

: tirs 5. jul 2016 09:51
af Carsten
Kan du ikke få en motorblok billigere? Det er jo sjældent at det er de andre ting som går i stykker.

http://www.aquafair.de/product_info.php ... ts_id/3729" onclick="window.open(this.href);return false;

Re: Hvad skal man vælge

: tirs 5. jul 2016 15:31
af den_
Carsten skrev:Kan du ikke få en motorblok billigere? Det er jo sjældent at det er de andre ting som går i stykker.

http://www.aquafair.de/product_info.php ... ts_id/3729" onclick="window.open(this.href);return false;

Det r også den du linker til jeg har kigget på har ikke kunne finde den billigere en det

Re: Hvad skal man vælge

: tirs 5. jul 2016 17:23
af Carsten
Prøv at søge i andre lande. Tyskland har INGEN konkurrence forhandlere imellem

Re: Hvad skal man vælge

: tirs 5. jul 2016 18:48
af den_
Nu er den orginale pumpe samt den nye pumpe med ati's velkendte grid wheel istedet for er normalt needle wheel ( skulle vist nok lave flere små bobler), men en normal needle wheel skummer pumpe ville vel også virke

Re: Hvad skal man vælge

: tirs 5. jul 2016 19:00
af Carsten
En hvilken som helst summer pumpe med den fornødne kraft vil kunne klare det