Side 1 af 1

Wavebox

: man 25. apr 2016 22:22
af Lind-holm
Hejsa

Kunne godt tænke mig lang bølge (Standing wave) på mit næste akvarie. Og det er noget jeg har absolut ingen erfaring med og ville derfor høre om jeres erfaringer med emnet.
Meget simpelt spørgsmål: Hvordan påvirker en bølgeeffekt mit overløb - når jeg bruger et “dual durso” overløb?

Venlige hilsner

Re: Wavebox

: tirs 26. apr 2016 09:03
af nbd
Jeg har bølgefunktion (2x Jebao RW8) og durso på mit overløb. Det gurgler lidt, hvis det er lydniveauet du spørger til. Vandet løber til sumpen i mindre skyl - dvs. ikke i en kontinuerlig strøm.

Re: Wavebox

: tirs 26. apr 2016 10:11
af Anden
Lav da et herbie overløb og stil vandstanden i overløb lavt så vil det jo bare gribe bølgen og så vil flow i sump være jævnt og der vil ik være lyd/luft i rør.

Hvis du laver surge-tank så må den ik være på flere liter end dit overløb for så kan det jo ik gribe det.

Re: Wavebox

: tirs 26. apr 2016 12:15
af Thomas fra Stockholm
Tunze wavebox is the shit :)
Jeg har tested det meste og en Tunze er et med marginal det bedste.

Re: Wavebox

: tirs 26. apr 2016 18:13
af Lind-holm
Tanken var en tunze Wavebox Thomas :-)

Det var lyd jeg tænkte på.

Anden gribe bølgen? Der må vel komme en masse larm fra vandplask så. Ønsket er virkelig larm på et minimum..

Tak for gode svar.

Re: Wavebox

: tirs 26. apr 2016 18:47
af Thomas fra Stockholm
Godt du har valgt det bedste :)

Jeg har både haft bølgen på en overløbsboks og senest da jeg bare havde et hull gennem siden og jeg har aldrig tænkt på at det larmer mere med eller uden bølge.

å jeg forstod faktisk ikke spørgsmålet, men OK om du har en overløbsboks hvor vandet falder 30 cm så kommer det narurligvis at larme, og om det sidste rør er underdimentioneret kommer det jo også at larme. Men det beror mere på konstruktionsfejl eller?

Sagt kort, så har Anden kommet med et perfekt svar :)

Re: Wavebox

: tirs 26. apr 2016 19:35
af Lind-holm
Jamen nu skriver han jo netop at man skal sætte vandstanden lavt. Har nok ikke forstået..

Kan du uddybe - vil være meget taknemmelig!

Re: Wavebox

: tirs 26. apr 2016 20:58
af Thomas fra Stockholm
Jeg tror han mener at vandstanden i forhold til hinanden er lav, så om akvariet er 55 cm højt så hav en vandstand på 50 i overløbet, så får du ikke skvulpelyden iaf.

om det er 55 cm og 5 cm kommer vandet at kunne plaske når det falder 50 cm.

Herbie Overflow: http://gmacreef.com/herbie-overflow-ree ... od-basics/" onclick="window.open(this.href);return false;

Re: Wavebox

: tirs 26. apr 2016 21:00
af Thomas fra Stockholm
Alternativ er ikke at have lidt mindre cirkulation i igennem DT, 2-3 gange i timen burde være nok og giver skummer bedre tid til at arbejde med protein osv.

Re: Wavebox

: tirs 26. apr 2016 22:28
af MoG
Tror det er svært at komme uden om, at det vil larme lidt/plaske. Det afhænger jo selvfølgelig af, hvor meget "bølge" der er tale om. Lav vandstand i overløb = plask! For høj vandstand i overløb= ikke nok træk i overfladen.

Jeg blev hurtigt træt at det i hvertfald .. Selv skvulpet når vandet ramte kammen/overløbet . Uanset om det kun var lidt "bølge"..
Men det er jo et spørgsmål om, om man kan affinde sig med det.

Re: Wavebox

: tirs 26. apr 2016 22:42
af Tykki
Her hjemme skvulper det nu så man skulle tro vi var på stranden. Positivsiden: jeg kan ikke høre konens evige ævlen og kævlen.

Re: Wavebox

: ons 27. apr 2016 08:16
af Anden
Jeg har lavet surge tank men den er dog pillet ned da jeg skal til at lave top til akvariet men Jeg har et overløb på 19 liter og en surge tank på 15 og når mit afløb er næste helt tomt passer det med at surge tank slipper vandet ned i akvariet og så løber det i overløb og mit overløb larmer ik da det er et HERBIE og ik et DORSO, hvis mit overløb var lidt mindre ville det blive fyldt og det extra vand vil løbe i sikkerheds røret og så vil det larme så derfor skal vandstanden i overløb være lav og surge tank eller wavebox være mindre end indholdet i overløb.

Og noget helt andet er vis det lykkes dig at lave en rigtig bølge så vil den jo larme lidt så jeg må gå ud fra du mener rør ik må larme.

Re: Wavebox

: ons 27. apr 2016 10:37
af Kasper j.
Jeg kører med en Tunze wavebox nano + 1x6095 og 1x6040 og jeg bruger også durso overløb.

Jeg har mit overløb placeret midt i akvariet og her er bølgerne ikke ret store. Det er jo ude i akvariets sider at der er bølger. Jeg har placeret mit overløb med et fald på cirka 25-30 cm og det larmer ikke. Men jeg er ikke i tvivl om at havde jeg haft mit overløb i en af siderne så ville det plaske lidt.

Men man skal regne med at en wavebox larmer mere end en alm. stream pumpe, men man kan bruge den medfølgende fotocelle og så slukker waveboxen om natten og man kan også køre med kontroller så waveboxen kun køre halvdelen af tiden.

Der er ingen tvivl om at en wavebox virker langt bedre til at lave bølger end 2 pulserende stream pumper.

Re: Wavebox

: søn 1. maj 2016 10:56
af Lind-holm
Evt. nogle links til byg af en surge tank? Lyder spændende det jeg har kunnet finde.
Har fejl informeret jer, det er et herbie overflow jeg får lavet, ikke durso.

Ville en nano wavebox fra Tunze, kunne klare et akvarie på 80x60x40? Eller vil den være lige underdimensioneret nok?

Samt vil anden cirkulation have en effekt på bølgen? Altså fx en Maxspect Gyre, eller et par MP10s?

Re: Wavebox

: søn 1. maj 2016 20:13
af Anders månsson
Søg på you tube eller Google under Carlson surge device eller borneman surge device...