Side 1 af 1

Lille rev på Tåsinge

: tirs 12. apr 2016 11:31
af Sarah R
Hej
Nu er det efterhånden et år siden at mit gamle 588 liters rev blev lukket ned i forbindelse med mine forældres flytning til Tåsinge. Da jeg ikke er hjemmeboende skulle akvariet være nemt at holde for mine forældre, så vi nåede frem til at starte to mindre akvarier op: Et på 250 liter og et på 160 liter ( fandt hurtigt ud af at to mindre akvarier var sværere at holde end et stort :BA ). Da jeg stadig har de fleste klovnfisk som jeg opdrættede for nogle år siden, skulle de gå for sig i 160 liters akvariet. Det andet akvarium skulle huse korallerne og de andre fisk. Opstarten af de to akvarier gik fint uden tab, men jeg måtte nok erkende efter få måneder at jeg savnede mit store akvarium. Det gamle akvarium der egentlig skulle sælges blev fragtet til Tåsinge og startet op på nyindkøbte døde sten. Det lille på 160 liter blev lukket og klovnfiskene fik det store at boltre sig i.
Men nu til det lille rev på 250 som stadig kører:

Akvariet måler 100x50x50 og har en sump på ca. 60 liter.
Lyset består af 3x A 360W Kessil
Tunze silence 2400 l/t
Cirkulation er: Tunze turbelle stream 6064 og Tunze turbelle 6025
Filtration: Eheim 2225 wet/dry filter
Skummer: Skimz SN123
Ghl doseringsmaskine
Tunze osmolator

Fisk:
1x Blå paletkirurg- Paracanthurus hepatus "Yellow Belly"
1x Gul kirurg- Zebrasoma flavescens
1x Ctenochaetus truncatus
2x Klovnfisk- Amphiprion ocellaris "Snow Onyx"
1x Gramma loreto
1x Chromis margaritifer

Jeg har ikke særlig mange forskellige koraller, da mine euphyllia fylder det meste:
Koraller:

Diverse skiveanemoner
Euphyllia divisa
favites spp.
Clavularia viridis
Erythropodium caribaeorum
Anthelia sp.
Bubbletip anemone- entacmaea quadricolor

Jeg bestræber mig på at holde følgende vandværdier:
Salinitet 1,025
KH. 8,0
Calcium 410
Magnesium 1450
Nitrat 1,0-3,0
Nitrit 0
Phosphat 0,01-0,025

Jeg kører med balling light-metoden og doserer derudover 3 ml vodka. Indtilvidere kører jeg uden vandskift, og ser ingen negativ effekt af det.
Det er min plan at de fleste euphyllia skal over i det store akvarium når jeg har fået styr på de tre hellige, og så skal der indkøbes lidt forskellige sps koraller i stedet :biggrin:
De fire sidste billeder nedenfor er taget september sidste år. Lyset var dengang en kombination af T5 og Kessil, og var mere lyserødt (synes egentlig det var pænest, men elregningen blev lidt større end mine forældre havde håbet på :rolleyes: ). De tre første er som akvariet ser ud nu.
Den blå palet er flyttet til det store akvarium, da den havde brug for meget mere svømmeplads, og så blev den erstattet af en lille ny gut.
Kom endelig med ris og ros :GO

Re: Lille rev på Tåsinge

: tirs 12. apr 2016 11:48
af Jones
Jeg er vild med det. Især, at det ikke er SPS domineret. De Kessil lamper er da også super fine.

Re: Lille rev på Tåsinge

: tirs 12. apr 2016 12:28
af Damsted
Det ser godt ud, og jeg kan også godt lide, at det ikke er så fuld af SPS, som det meste af det andet vi ser herinde :)

Re: Lille rev på Tåsinge

: tirs 12. apr 2016 13:44
af charlie saltvand
Smukt, super smukt.

Re: Lille rev på Tåsinge

: tirs 12. apr 2016 13:45
af Thue
Ser super godt ud :GO :GO

Re: Lille rev på Tåsinge

: tirs 12. apr 2016 17:54
af PoulD
Du har da snydt dine stakkels forældre så vandet driver, bogstaveligt talt. Reducere en balje på 588l til to på til sammen 838l :K

Spøg til side, det ser flot ud. Og stor respekt for dit arbejde med opdræt :GO .

Re: Lille rev på Tåsinge

: tirs 12. apr 2016 19:33
af Mic4700
Flot lps domineret balje. :GO

Re: Lille rev på Tåsinge

: tirs 12. apr 2016 19:39
af Peters1
det ser bare rigtig godt ud :W :GO

Re: Lille rev på Tåsinge

: tirs 12. apr 2016 21:17
af MoG
Ser super fint ud! :GO

Hvad med et billede af alle dine klovne ? :wink:

Re: Lille rev på Tåsinge

: ons 13. apr 2016 09:09
af Sarah R
PoulD skrev:Du har da snydt dine stakkels forældre så vandet driver, bogstaveligt talt. Reducere en balje på 588l til to på til sammen 838l :K

Spøg til side, det ser flot ud. Og stor respekt for dit arbejde med opdræt :GO .
He He :hehe: det var egentlig meningen at jeg skulle starte et op på 800-900 liter, men så i sidste øjeblik fik min mor kolde fødder. Så endte det med to mindre akvarier, og efter et halvt års kamp for at få dem til at køre stabilt, kunne den gamle balje godt bruges alligevel :biggrin:
MoG skrev:Ser super fint ud! :GO

Hvad med et billede af alle dine klovne ? :wink:
Jeg har kun nogle fra det lille som blev nedlagt, måske de kan bruges.

Tak for de pæne ord :be:

Re: Lille rev på Tåsinge

: ons 13. apr 2016 10:06
af dyr200
har du stadig så mange klovne ??

Re: Lille rev på Tåsinge

: ons 13. apr 2016 10:31
af Sarah R
dyr200 skrev:har du stadig så mange klovne ??
Ja det har jeg