Side 1 af 1

calcium indhold

: man 5. feb 2007 19:17
af hermes2005
jeg har et 70 liters der kører lige nu. Men calcium indholdet er en smule lavt..er målt idag til ca 300. og det har den været et lille stykke tid. Jeg har sådan noget CA pulver...TRopic marine bio calcium. Der står på dåsen at man bare kan drysse det i fra dåsen, men jeg har også prøvet at røre det ud i et glas vand og hælde lamgsomt i. Men jeg synes ikke rigtig det har den store effekt.
Nogen gode råd?

: man 5. feb 2007 19:50
af Killioten
der står sikkert også på dåsen hvordan det skal doseres

: man 5. feb 2007 19:53
af hermes2005
ja det gør der, men synes ikke det virker så godt. Så ledte efter om der var nolg gode råd eller råd om andre måder/produkter jeg skulle kigge efter i stedet

: man 5. feb 2007 20:08
af Lord Mike
Køre selv med Tropic Marin bio-calsium, jeg har godt nok en reactor men den jeg har har det svært med at følge med. Så derfor har jeg købt en 18 kg spand med bio-calcium ind til jeg for mig en større reactor.

Men der står på bytten (original) hvordan du skal dosere med den medfølgende ske. Men der skal ret meget pulver i før du vil kunne måle nogen effekt. Men du skal ganske enkelt bare drosse det ud på vandoverfladen af dit akvarie.

Kan da fortælle at jeg putter 300gr. i akvariet om ugen, dog er dette jo naturligvis meget individuelt fra system til system.

: man 5. feb 2007 20:09
af Killioten
Hvis du skal hæve den meget så kan man bruge cacl men det er ikke en permanent løsning.
Da jeg begyndte at tilsætte brugte jeg coralcalcium fra salifert og ja der skal bruges en del, men når først den er der så rækker 1 liter nu pænbt langt i starten. Med mindre du da har fyldt helt op med stenkoraller og muslinger, men der er vel grænser for hvor meget der kan være i et 70 l akvarie.
Der er jo også den mulighed at bruge ballingmetoden der tilsætter man jo også kh buffer ved samme lejlighed.
Hvis du ønsker at vide mere om balling så søg her på siden det er altså ikke så lang håret endda

: man 5. feb 2007 20:32
af K.E
Bruger også selv biocalcium fra tropic marin..
brug fremgangsmåden som lord mike beskriver, drys det langsomt ud i vandoverfladen, eller gør som du selv har beskrevet, rør det op i lidt vand.
Der skal bruges en del, for at hæve værdien fra 300 til de forskrevne 430

: tirs 6. feb 2007 12:23
af Robcus
Jeg synes nu ikke der skal bruges så meget igen, hvis man bruger bio calcium fra tropic marin.

: tirs 6. feb 2007 23:47
af Lars M
Start med at måle på både Ca og Kh. De to ting hører sammen.

Giv os de værdier, så kan vi råde dig.

: ons 7. feb 2007 07:07
af hermes2005
ca 300 og kh 8