Side 1 af 1

komplet 240l ukendt akvarie? link i beskrivelse

: tirs 10. nov 2015 22:09
af Stalkatten
http://www.landogdyr.dk/saltvands-start ... mplet.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Er der nogle, som har dette? Og er det pengene værd?
Der er desværre ikke så meget info??

På forhånd tak ;-)

Re: komplet 240l ukendt akvarie? link i beskrivelse

: tirs 10. nov 2015 22:33
af Hareskov
Hej Stalkatten

Tror ikke det kan bruges til meget, andet en fisk. Lyset er ikke nok og skal opgraderes alligevel, Testsæt er ikke de dyre, og ved ikke med den skummer der er med. Men du kan da hurtigt samle noget lignende for omkring 6000Kr, som du nok bliver 100 gange mere glad for.

Mvh Anders

Evt http://www.minizoo.dk/p/Aqualine-glasak ... er#CID=171

http://www.decocean.dk/da/shop/p/1715

http://www.decocean.dk/da/shop/p/8232

http://www.akvariebutikken.dk/product/e ... watt-3440/

Lampen og akvariet kan sikkert også findes brugt billigere

Re: komplet 240l ukendt akvarie? link i beskrivelse

: tirs 10. nov 2015 22:42
af MoG
Jeg ville personligt aldrig købe dette sæt.

Kan godt se at du får en masse med i prisen.. Men efter min mening, er noget af det noget skrammel.. Sorry.. Blot min mening .
Du får flere ting med som du måske bliver træt af ret hurtigt .
Det står dog meget småt, men udfra hvad jeg lige kunne finde på tekst, så er det en hydor slim skim skummer (efter hvad jeg har forstået , så er den skummer ikke meget værd). Du får en "saltmåler" i form af et hydrometer, som du kan kaste over skulderen. 2x54w kan vel bruges i en vis udstrækning, men der er ikke meget fut på)..

Nu ved jeg godt at det ikke er det du beder om, men tillader mig at skrive følgende .

I stedet for at blæse af 5000-6000kr af på det sæt du nævner, mener jeg at du ville Kunne kigge efter noget bedre (efter min mening).
Enten kan du finde et fint brugt i samme størrelse for 1000-2500kr med skab og det hele. Et par brugte tunze pumper for ca 1000kr. Brugt Skummer af fin kvali til 800-1000kr, brugt t5 armatur el. Billig brugt led til 1000-1800kr. Refraktometer 200kr, tilsætninger og testsæt fåes ofte billigt brugt og i en samlet pakke.. Brugt Tunze retur eks. Til 200-300kr.
Og selvfølglig en sump under!
Du kan selvfølglig vælge at købe ding-bao-kinøjser-grej og spare nogle gryn på skummer, cirkulation osv..

Anders var lige lidt hurtigere end mig! :wink:

Re: komplet 240l ukendt akvarie? link i beskrivelse

: tirs 10. nov 2015 22:56
af Kobber
Ved ikke om der er ønske om en bestemt antal litter ellers er der dette lige til at gå til på 92l med alt http://www.saltvandsforum.dk/viewtopic. ... 34&t=76334" onclick="window.open(this.href);return false;