Side 1 af 2

Klovnfisken sending d. 25.1.2007

: fre 26. jan 2007 13:39
af Hougaard
Billede
Billede
Billede
Billede
Billede
Billede
Billede
Billede
Billede
Billede
Billede
Billede
Billede
Billede
Billede
Billede
Billede
Billede
Billede
Billede
Billede
Billede
Billede
Billede
Billede
Billede
Billede
Billede
Billede
Billede
Billede
Billede
Billede
Billede
Billede
Billede

Der kom en masse fisk, men de var ikke rigtig klar til fotografen da jeg var forbi...

/Erik

: fre 26. jan 2007 14:32
af Dragefisken
Det ser delme godt ud....må desværre først handle for konen i starten af februar .......... bare fordi hun siger vores børn godt kunne bruge noget tøj.....typisk kvinder

: fre 26. jan 2007 14:50
af ole kekkonen
jep,den kender jeg godt!
hvad skal de da os med så meget tøj?

: fre 26. jan 2007 14:56
af DennisS
De der ålelignene ting, hvad kræver de?

: fre 26. jan 2007 14:58
af Dragefisken
Den begrænset viden jeg har omkring dem er at de er meget krævende. "only experts"

: fre 26. jan 2007 15:04
af Carsten
Det billed der hedder 5216, hvad er det for en koral, som er midt i billedet?? Fandt du så ud af hvad "budding" stod for??

: fre 26. jan 2007 15:14
af Hougaard
Carsten skrev:Det billed der hedder 5216, hvad er det for en koral, som er midt i billedet?? Fandt du så ud af hvad "budding" stod for??
Ander det ikke, det er en blødkoral af en art, kiggede på den, men glemte den da igen...

Thomas kunne ikke huske hvad budding stod for, men jeg tror altså bare det betyder dyrket, måske fordi de har den der grimme beton fod ?

/Erik

: fre 26. jan 2007 15:25
af Brian
Flotte koraller som altid !

: fre 26. jan 2007 18:58
af Fick
Hvad hedder den sorte fisk, med det gule på næsen ?

: fre 26. jan 2007 20:09
af wondersurfer
købe tøj... har hun ikke lært at strikke????

: fre 26. jan 2007 21:25
af ravnox
Ja og jo mere tøj jo mere dyrt vand skal hun bruge for at vaske det :roll:

Må snart over i den Klovnefisk :!:

: fre 26. jan 2007 21:32
af BS
Haugaard, du glemte da at nuppe et billede af sprutten. Den var sq fin.
Var inde og nuppe 2 af hans klovnfisk og en dannebrog. Rigtig mange fine fisk og koraller han havde!

: fre 26. jan 2007 22:10
af Hougaard
Brizz skrev:Haugaard, du glemte da at nuppe et billede af sprutten. Den var sq fin.
Var inde og nuppe 2 af hans klovnfisk og en dannebrog. Rigtig mange fine fisk og koraller han havde!
Shyyyy... Sprutten er en hemmelighed ;) Naah... Den var ikke rigtigt i en fotogen position på det tidspunkt jeg var der ;)

: fre 26. jan 2007 22:22
af BS
Jeg kunne også kun se en del arme der skiftede farve :D

: fre 26. jan 2007 23:50
af fiskearne
nogen der kender navnet på den fisk på billed nr 3-4...?

: lør 27. jan 2007 01:12
af Carsten
Elementært Watson! Chaetodontoplus melanosoma

: lør 27. jan 2007 09:40
af akemedes
hva er det for en koral på billede 5198 ?? Er den svær at holde?

: lør 27. jan 2007 10:00
af Carsten
Det er en Euphyllia glabrescens. Har ikke haft lige den type, men den almindelige hammerkoral. Den er let at holde, så mon ikke den anden også er det.

: søn 28. jan 2007 14:11
af Dragefisken
Uhh jeg kunne godt tænke mid den dragefisk...håber de stadig har den :|

Læder koraler

: søn 28. jan 2007 14:20
af Dragefisken
slettet

: søn 28. jan 2007 16:39
af jolle
Carsten skrev:Det billed der hedder 5216, hvad er det for en koral, som er midt i billedet?? Fandt du så ud af hvad "budding" stod for??
BUDDING betyder "skud"-- BUD eller BUDDING på engelsk... så det er som hougaard skriver fordi det er farmede koraller eller afknæk om man vil!!!

: søn 28. jan 2007 17:06
af nightflier
Den er ihvertfald spøjs.. så en hos Thomas - funny looking coral, yes...

: søn 28. jan 2007 21:30
af BS
Øvs. Min ene klovn købt i fredags klarede ikke weekenden over. Til gengæld har den anden + min reje det fortrinligt. Ærgeligt men sådan går det jo.

: søn 28. jan 2007 22:57
af christiantt
Dragefisken skrev:Uhh jeg kunne godt tænke mid den dragefisk...håber de stadig har den :|
Hvad ligger prisen i for sådan en fætter??

: tors 1. feb 2007 00:28
af Per A
Hvis du skal spørge om prisen har du alligevel ikke råd :mrgreen:

Priser er en by i Rusland i denne brance men afhængig af følgende faktorer:

- Tidspunkt på dagen
- Sommer eller vinter
- sælgerens humør
- Evner til at skjule din uvidenhed

og et par hemlige parametre som ikke kan nævnes i åbent forum.

:D

: tors 1. feb 2007 08:38
af Dragefisken
Jeg mener at den ligger på omkring 250-325 kr. alt afhængig af dagskursen :D

: tors 8. feb 2007 22:30
af christiantt
Evner til at skjule uvidenhed om hvad Per A??
Tjaa, sælgeren kigger vel også på om det er første gang de har set køberen, og om køberen reagerer på den pris sælger siger??

: tors 8. feb 2007 23:58
af Carsten
Sådan må det ikke være!!! I principet skulle gud og hver mand kunne gå ind og købe den samme fisk/koral til samme pris.
Jeg ville blive pisse sur, hvis jeg fandt ud af at andre havde købt det samme som mig men 100 kroner biligere.
At der så kan være nogle loyalitets rabater inde i billedet er en anden sag, men den må gives på anden måde.

: fre 9. feb 2007 08:16
af Hougaard
Jeg ved at der i Klovnfisken bliver lavet en fast prisliste til hver eneste sending - Typisk kan der opstå to "udfordringer":

1. Samme fisk fra to forskellige sendinger, forskellige priser ?? (Der kommer paletter fra Indonesien, men der er stadig paletter fra tyskland på lager)
2. Forskellige fisk, der næsten ser ens ud men forskellig pris, hvad er hvad ?? (Nogengange er det meget svært at se forskel på den billige Anthias og den dyre i kampens hede)

Det er ret svært for en butik som Klovnen at have en fast prisliste da fiskene kommer fra forskellige leverandører.

/Erik

: fre 9. feb 2007 10:25
af Carsten
Nu skal det her ikke udvikle sig til en diskution om klovnfiskens priser, men jeg har da set at Thomas allerede inden sendingen er pakket ud, har en prisliste som er lamineret.
Når han har det, tyder det jo ret meget på at han tager samme pris for fisken uanset hvor den kommer fra.