Nu snakker jeg kun om de tre hellige
KH
CA
MG
Min KH har ligget på 8.6, CA på 480 og MG har fordi jeg har brugt Blue Treassure salt ligget på over 1500.
Jeg bruger Triton
balling. Værdierne har være bundstabile igennem 6 måneder og der er derfor blevet længere og længere mellem målingerne.
I juni hopper slangen til
balling nr 2 af uden jeg opdager det og der går vel 2-3 uger hvor der ikke bliver tilført CA.
Jeg måler dog ikke værdier. Det er lige før ferie og jeg ligger vandret med arbejde.
31 juli måler jeg og KH er 6.9 og CA er 380. Mg er 1480. Jeg har ikke noget CA buffer men har dog KH så jeg hæver KH til 8.6.
Jeg måler jævnligt KH igennem august og det bliver ved med at falde hurtigt så mere buffer.
Jeg tænker dog ikke over at måle CA.
For 2-3 dage siden ser jeg så en hvid plet på den blå svamp og dagen efter er min
SPS hårdt ramt. Da jeg kom hjem i går aftes kl 21 var den blå halvt hvid og
SPS havde kun liv i de yderste spidser.
Jeg får så målt CA og de andre og målingene er
CA=280
MG>1500
KH 6.2
Lærdommen er at de tre hellige går hånd i hånd. Hvis en vælter så vælter de andre. Husk at måle også selv om du ved på forhånd hvad de skal være. Skriv skidtet ned på et stykke papir eller brug en app. Jeg bruger Aqua calculator til android.
Så slendrian og slatten P.. dutter ikke hvis du vil have salt vands akvarium. Det kan gå fint i lang tid men når det går galt går det stærkt.