Side 1 af 1

Firkantet PVC rør

: ons 19. aug 2015 09:14
af Ryom
Er det muligt at få fat på noget firkantet PVC rør?

Jeg er ved at konstruere en LED lampe som skal være vandkølet.
Oprindeligt var det meningen at jeg ville bruge porsaprofiler og så sætte en lille køler som er beregnet til CPU køling ind.
Men hvis der kan skaffes noget firkantet rør. Som er af plastik/PVC. Så kan jeg jo cirkulere akvarievandet direkte igennem lampen. Og derved spare dels plads. Men også strøm til opvarmning.. :-)

Nogen der her forslag til anvendelige firkantede rør?

Re: Firkantet PVC rør

: ons 19. aug 2015 09:25
af MortenL
Varmeledningen i PVC er alt for lav til at kunne bruges som køler. Alt efter design og hvordan du montere dine LEDs så måske ja, men PVC/plastik kan slet ikke fordele varmen godt nok til at du vil få tilstrækkelig med køling.

En helt anden ting er at det ikke er smart med et lampe design hvor det er nødvendigt med køling via akvarievand, da du i halvdelen af året ofte har et minimal varmebehov, nok nærmere et kølebehov.

Jeg har gjort mig rigtigt mange overvejelser omkring opvarmning af akvarievand i min Discusfisk tid, hvor vandet gerne skulle være 28-30 grader.

Efter jeg er skiftet til saltvand har jeg droppet alle disse forsøg, da jeg mener opvarmning via varmelegeme er en så lille del af det samlede energiforbrug.

Re: Firkantet PVC rør

: ons 19. aug 2015 09:32
af Ryom
Den smule varme der skal bortledes tror jeg nu godt der kan trækkes igennem PVC'en. Det skal i hvert fald prøves hvis jeg finder noget

Omkring varmebehovet. Så står min sump i kælderen. Så det er ganske få og korte perioder hvor der ikke er behov for at varmelægemet kører.
Om det her så giver noget som overhovedet kan mærkes er jo ikke sikkert. Men det sparer jo også noget plads hvis der ikke skal placeres en lille vandkøler med tilhørende blæser

Re: Firkantet PVC rør

: ons 19. aug 2015 10:54
af MortenL
Husk blot at aluminium har specific varmeledningsevne på 205W/m*K, mens PVC har en på 0,19 W/m*K altså leder aluminium varmen væk 1000 gange bedre end PVC.

Så hvis du monterer en LED sekskant direkte på PVC'en vil sekskanten meget hurtigt blive alt for varm.

Så jeg vil nok kigget efter en Alu profil der kan bruges til at lede vand igennem og på samme tid kan bruges til at montere LEDs på.

Re: Firkantet PVC rør

: ons 19. aug 2015 11:26
af Ryom
Det var jo der jeg oprindeligt ville bruge en porsa profil. Men så kan jeg jo ikke lede akvarievandet direkte igennem...

Re: Firkantet PVC rør

: ons 19. aug 2015 12:33
af MortenL
Ja, og saltvand og Alu er nok ikke optimalt i det lange løb.

Ville så foreslå, hvis det ikke var fordi skummeren stod i kælderen, at du fodrede skummeren med luft, der havde være en tur igennem din LED køleprofilen, hvilket jo så vil varme luften op, som så igen køles i skummeren.

Den går sikkert heller ikke.

Re: Firkantet PVC rør

: ons 19. aug 2015 13:46
af Nicklossi
Hvad med at sætte noget computer vandkøling på din køleprofil på lampen?
Så bruger du godt nok ikke akvarievand, men den er vandkølet :-)

Re: Firkantet PVC rør

: ons 19. aug 2015 14:11
af Ryom
Den oprindelige plan var jo sådan en her. Men noget pc blæser på.

http://pages.ebay.com/link/?nav=item.vi ... ID=EBAY-US" onclick="window.open(this.href);return false;

Men ville jo gerne udnytte akvarievandet som kølemedie. Og så samtidig spare pladsen.

Det ender jo nok også med at blive pc vandkøling metoden. Da det også er meningen at min PS lampe skal vandkøles på sigt. Når nu garantien alligevel udløber...

Re: Firkantet PVC rør

: ons 19. aug 2015 16:30
af PederP
Ryom. Det du kunne gøre var at bruge porsa til dioderne. Så laver du din vandstreng med to sløjfer og en skiftehane. En med slange til en alm luftkøler, og en ned gennem et varmeveksel i sumpen. Et glasrør ville være fint som varmeveksel.
Så kan du skifte fra sommer til vinter.

Enig i at bortledningen fra selve dioden sker fra så lille punkt, at der bliver du nød til at bruge alu.