Side 1 af 1

Hydnopora single polyp

: man 6. jul 2015 09:03
af Anden
Er der håb for en enkel polyp? Den vokser ik men bliver heller ik mindre alle de andre koral stumper jeg hentede den dag er kommet sig fint og nogle er delt flere gange.

Re: Hydnopora single polyp

: man 6. jul 2015 09:13
af Carsten
Det ligner ikke rigtigt en Hydnopora. Hvilken art mener du det er??

Re: Hydnopora single polyp

: man 6. jul 2015 17:55
af Anden
rigida men jeg er ik sikker.

Re: Hydnopora single polyp

: man 6. jul 2015 17:55
af Anden
Den ene polyp har stået sådan siden slut januar ca.

Re: Hydnopora single polyp

: man 6. jul 2015 18:35
af pederrevnørd
Jeg vil nu pz mene det er en Hydnopra - men den ser godt nok sølle ud, men hvor der er liv, er der trods alt håb :-)

Re: Hydnopora single polyp

: man 6. jul 2015 21:14
af Carsten
Hvis der er en polyp, så burde der være flere. Hydnopora kan ikke lave polyp bailout. Så hvis det er en Hydnopora, så må der have været en parring, og derved flere polypper

Re: Hydnopora single polyp

: tirs 7. jul 2015 07:28
af Anden
Carsten skrev:Hvis der er en polyp, så burde der være flere. Hydnopora kan ikke lave polyp bailout. Så hvis det er en Hydnopora, så må der have været en parring, og derved flere polypper

Kan jeg få den på dansk også? Der er en enkelt polyp på et skelet fra en koraler vil denne kunne komme sig som acropora og montipora kan eller ej? Jeg spør ik om navn eller farve jeg spør om den kan komme igen.

Re: Hydnopora single polyp

: tirs 7. jul 2015 08:04
af Jones
Du har jo allerede fået svaret.
pederrevnørd skrev:...hvor der er liv, er der trods alt håb :-)
Jeg ville dog få styr på det cyano og undersøge om der kan være andre kilder til problemerne. Kan se at flere andre koraller heller ikke er åbne. Har du for meget lys på? Jeg oplevede det samme sidste sommer. Brændte koraller og cyano over det hele.

Re: Hydnopora single polyp

: tirs 7. jul 2015 09:08
af Carsten
Ok! jeg misforstod dig. Troede det var den grønne polyp på billedet og ikke den triste grå midt i billedet.
I princippet vil den nok kunne vokse sig til en stor koral igen, men det er nok mere teori en praksis.

Re: Hydnopora single polyp

: tirs 7. jul 2015 14:10
af Anden
Foto er tager lige efter lys er tændt og der er ingen problemer, den koral jeg spør til var skadet da jeg fik den og jeg troede den var død og stumpen er kun limet på så zoa og andet havde noget at gro på og for af give struktur men en enkelt polyp kom til syne og den har været der fra dag et og den er ik blevet større eller mindre, det jeg tænkte på er de andre koraller jeg har fået og prøvet at rede har alle haft "hud" og lidt polypper eller bare hud og de er alle kommet sig rimelig hurtig men denne koral har ik "hud" men kun en enkelt polyp så kommer den sig også?