Side 1 af 1

Nogle gange sker det uforklarlige .. (Fiskedød)

: søn 14. jun 2015 22:21
af MoG
Jeg har efterhånden fået mig en, efter min mening, fin fiskesamling. De fleste har gået hos mig i 1-1,5 år. Nogle er købt som Værende Akvarie-vante fra andre akvarister, og andre er købt ved dk forhandler eller De Jong.
Har været igennem en masse fiskedød da jeg startede i hobbyen for nogle år siden pga. Dumme fejl eller ivrighed. Har dog også prøvet at tilføre en ny fisk , hvor den endte med at tage en masse af mine indkørte fisk med i faldet. Det er jo selvfølglig chancen man tager, men det er jo super Ærgerligt når det sker.
Efterhånden som tiden er gået, har jeg ikke rigtig mistet fisk når jeg har tilført en/flere. (Udover chelmon rostratus som jeg har prøvet nogle stykker af - og opgivet). Har blandt andet tilført 5 meget små chromis for over snart 1,5 år siden. Alle 5 lever stadig i bedste velgående . Ligeledes tilførte jeg 5 anthias for ca 7 måneder siden, som også indtil nu klarer sig fint. Der plejer jo gerne at være et pænt frafald på disse to omtalte arter, men jeg har selv her, været forskånet for frafald. Heller ikke blandt kirurger eller andre fisk, har der været problemer).
Jeg har naturligvis glædet mig over dette! :)

Det var en længere smøre, men
Nu til sagens kerne :
Jeg købte for ca 14-15 måneder siden en C. Strigosus (Colakirurg) hos forhandler. Den var ret så lille da jeg købte den, men den har vokset sig ganske stor i det forgangne år! Den var én af de mere velnærede og ganske forslugen når låget på foderbøtten blev skruet af. Den var blevet et rigtig flot eksemplar!
Oplever lige pludselig for kort tid siden, at den ikke rigtig kom frem og spiste. I løbet af få dage (!?) blev den ekstremt tynd og jeg vidste godt at den var ved at tage billetten.. Og det gjorde den så!
Det gik virkelig stærkt! Fra sund, flot og ganske velnæret, til afpillet på få dage...

Ja man undres nogle gange ... :wink: jeg har ingen forklaring på hvad der kan være sket... Andet end fisk, så vel som mennesker, pludselig kan blive ramt af div. Dårligdomme... Heriblandt (for fiskens vedkommende) parasitter, orm, svamp mv.
Men super ærgerligt? Ja!

Re: Nogle gange sker det uforklarlige .. (Fiskedød)

: man 15. jun 2015 10:10
af Tutter
En fisk kan vel også få sygdomme som cancer eller infektioner? Ja jeg ved det ikke 100% men tænker at det vel kan ske. Trist med din ellers fine fisk. :(

Re: Nogle gange sker det uforklarlige .. (Fiskedød)

: man 15. jun 2015 11:45
af Nicklossi
Jeg prøvede nøjagtig det samme, blot med en palet, som jeg også nåede at have i et godt stykke tid.
Min teori er, at den ikke fik nok varieret foder. Jeg var på arbejde i 14 dage, og min kæreste fodrede kun med alm pellets, grundet uvidenhed fordi jeg havde glemt at fortælle hende det, og derfor tror jeg den blev meget tynd, fordi den ikke fik andet. :)

Re: Nogle gange sker det uforklarlige .. (Fiskedød)

: man 15. jun 2015 12:33
af MoG
Jeg fodrer skam med både kelp, 3 andre slags flage, tørret krill, pellets, frossen artemia, krill, mysis, hummeræg mv... Så det er skal temmelig varieret! Mine fisk er i god foderstand.

Grunden til indlægget skyldes mere hvor hurtigt det gik! Fra halv-tyk og forslugen, til meget tynd på ingen tid! Intet og se på fisken. Den blev blot meget tynd hurtigt og døde..

Re: Nogle gange sker det uforklarlige .. (Fiskedød)

: man 15. jun 2015 12:34
af Anden
Var der orm i den?

Jeg har lige mistet en rød dragonet som ellers også var sund og "tyk" men på få dage blev den helt tynd og døde da jeg åben den var der en ca 11 cm lang orm i den lille 5cm fisk så jeg fik da en forklaring.

Re: Nogle gange sker det uforklarlige .. (Fiskedød)

: man 15. jun 2015 12:39
af Carsten
Der er også en del, mig selv der har oplevet at Naso literatus/elegans går fra super fit, til sten død på 24 timer. Der er intet at se på fisken. Den er i god stand, og ingen pletter blot sten død.

Re: Nogle gange sker det uforklarlige .. (Fiskedød)

: man 15. jun 2015 15:37
af PederP
Tutter skrev:En fisk kan vel også få sygdomme som cancer eller infektioner? Ja jeg ved det ikke 100% men tænker at det vel kan ske. Trist med din ellers fine fisk. :(
Jeg tror du kunne være inde på noget rigtigt.
Der er laver mange biologiske studier af fiskedød i stor skala. Smitsomme sygdomme, parasitter, forandringer i miljø og meget andet. Mens det der kan ske for individet er mindre studeret.
Skal ikke kunne sige om ting som tarmslyng, cancer og blodpropper lige er noget der plager fisk, men det vil være underligt om kun virus og bakterier kan gøre en fisk syge.

En anden ting kunne være en skade på organerne. Måske fra slåskamp, måske forstoppelse eller blive klemt..
Måske kunne en fisk også komme til at spise noget den ikke kan tåle? Vores rev er sammensat af biologi fra mange steder i verden..

Tror ikke man kan komme ud over, at der kan ryge én af og til.

Re: Nogle gange sker det uforklarlige .. (Fiskedød)

: tirs 16. jun 2015 22:07
af MoG
Anden : jeg ved det ikke . Undersøgte den ikke nærmere .. Men jeg har da som sagt tænkt i de baner ..

Carsten : ja det var nøjagtig det jeg oplevede.. Flot, sund og rask.. Og en appetit der sagde spar2! Og bum! Væk på ingen tid..

Peder: det kan sagtens være tilfældet.
Og ja, man må nok bare regne med at der kan ryge en i ny og næ...
Følte ellers det kørte godt derud af på fiskefronten. jeg har f.eks haft en overlevelsesprocent på 100% på en flok chromis og anthias igennem hhv. Ca 1.5 år og 7 måneder .. Og så er der pludselig en sund og velindkørt kirurg der tager billetten! :wink:
Men det er bare øv bøv..