Side 1 af 1
Lagt levende sten i igår
: tors 30. apr 2015 17:12
af madsrp
Hej
Lige et spørgsmål, som i sikkert kan svare på. Jeg har igår lagt 18 kg levende sten i mit
akvarie. Var så skide nysgerrig imorges og kiggede ind i akvariet. Jeg så en masse orm hænge ud af hullerne på stenene kunne ikke se de bevægede sig. Så da jeg kom hjem fra arbejde idag var det første jeg gjorde var selvfølgelig at kigge ind i akvariet og jeg så igen orm der hang slapt ud af diverse huller.
Er det normalt?
Mvh
Mads
Re: Lagt levende sten i igår
: tors 30. apr 2015 17:49
af nbd
Det er ikke et godt tegn hvis orm hænger slapt ud af huller. Hvordan lugter vandet? Har du
cirkulation på?
Re: Lagt levende sten i igår
: tors 30. apr 2015 18:06
af madsrp
Har
cirkulation, varme og saliniteten er 1,026.
Vandet lugter da noget, kassen som stenene var i lugtede også noget.
Re: Lagt levende sten i igår
: tors 30. apr 2015 18:24
af MoG
Er du sikker på at det ikke er bare er små slange-søstjerner? Mange tror at det er "
orme", lige i starten.. Ellers så post et billede ..
Re: Lagt levende sten i igår
: tors 30. apr 2015 18:31
af madsrp
De er primært lyserøde og bevæger sig tydeligt i cirkulationen. Har prøvet at slukke fir cirkulationen men det begyndte de ikke at bevæge sig af. Har forsøgt at tage et billede med mobilen, men det blev ikke godt.
Kan godt være at det bare er "nybegynder-panik".
Re: Lagt levende sten i igår
: tors 30. apr 2015 18:38
af MoG
Prøv og sluk for cirk. Og tag et billede med mobilen.. Også selv om det er et mindre godt et.. Burde være muligt ..
Re: Lagt levende sten i igår
: tors 30. apr 2015 18:40
af Gzus.dk
Hvor kom stenene fra, har de evt haft længere transport fra fx udlandet?
/Morten N
Re: Lagt levende sten i igår
: tors 30. apr 2015 18:45
af madsrp
Har taget er billede af en af dem. Har vel 30-40 stykker af samme type rundt om i akvariet.
Stenene kommer fra Fiji men er købt via Carsten Decocean i London.
Re: Lagt levende sten i igår
: tors 30. apr 2015 18:48
af crazy seahorse
Det er nu meget normalt, at der går lidt småkravl til, når LS flyttes. Mange af de bakterier og andet der lever på, eller lige under overfladen af LS er tilpasset de forhold de gik under, der hvor de kom fra. De dør gerne ved en flytning. Men resten af stenene lever fint videre.
At din
skummer går amok, er også helt efter bogen. Jeg har selv rendt og tømt skummerkop i næsten en hel aften og nat, da jeg i sin tid fik LS hjem.
Det var dengang vi fik dem direkte fra revet og
skummer kopperne ikke var så store. Der var der gang i den. Det var dog gerne ovre efter et døgn eller to.
Du nævner at kassen med LS lugtede. De skal helst lugte lidt af hav. Er de fra et privat
akvarie er denne lugt dog ikke så markant.
Er enig i det med søjlerne. Har selv problemet med
koraller der vokser ovenud. Hvis jeg skal skære, så bliver det af toppen, ikke af bunden (den er du jo også glad for). Laver man toppen plan, så er det kun indtil der er kommet
koraller derop, at det ser lidt underligt ud. Søjlerne skal jo ikke lave andet end at være fundament for - eller bære korallerne, så udseendet af dem (toppen) er ikke så vigtigt, synes jeg.
Erik