Side 1 af 1

Kirurger slås

: lør 13. jan 2007 12:54
af Robcus
Jeg synes mine kirurger en gang imellem lige skal vise hvem det er der bestemmer, men det er vel meget normalt.
Mit spørgsmål lyder på om de nogensinde skader hinanden, eller om de bare skal vise sig.
For min gule og min sejlfinne, står engang imellem hale mod hale, men jeg har ikke registreret nogen skader på nogen af dem.
Min palet har dog givet min sejlfinne lidt mærker i halen, da den mente at den skulle bide den lidt. (er en lille bisse)
Og min gule har da også efterladt lidt bidemærker, men ikke noget særligt.
Vil derfor lige høre om der er nogen der har erfaret noget i samme stil, eller om det bare er i min balje det forekommer.
Min kejser Bisponosa, bliver også lige jaget væk engang imellem, men det er sådan set af alle fiskene, det er lidt om den kommer hen og tager deres mad, i den afdeling er min lille palet værst, den tror den ejer maden, ret sjovt at se. :-D

: lør 13. jan 2007 13:03
af Carsten
De kan godt skade hinanden. Min Z. flavecens og A. coerleus slås engang imellem og det hænder at en af dem har en rift bagefter. Men som oftes er den lægt dagen efter.

: lør 13. jan 2007 13:15
af Robcus
Tja ok, så kan man jo kun håbe at den ene af dem giver op, så man ikke skal til at fiske en død fisk op dagen efter.

: lør 13. jan 2007 13:20
af Carsten
De slås, men det er vist nok sjældent at det fører til dødsfald.

: lør 13. jan 2007 13:23
af Robcus
Ok, så er jeg mere rolig.
De er trods alt også ca. samme størrelse, så det er jo nok noget magtkamp der foregår, undtagen lige med den palet, den er ca. halv størrelse af de andre to. Men det er jo også tit de små der er de mest ustyrlige. :-D

: lør 13. jan 2007 13:56
af mastou
Min gule kirug har også haft små bide mærker i halen et par gange, det har jeg fundet ud af er min hun klovnefisk som angriber når kirugen kommer for tæt på dens anemone.
Det har dog overhovedet ikke ændret på kirugens adfærd og den opholder sig stadig tit meget tæt på anemonen så det er vist ikke slemt :)

/Magnus

: lør 13. jan 2007 14:02
af Robcus
hehe, nogen gange opfører fisk sig lidt mærkeligt.
Jeg kan da også se at mine mindre fisk (klovnfiskene og damslen), nogen gange begyder at slås lidt.
Den er jo ikke glad for at være nederste led i akvariets hakkeorden, sådan en damsel, så nogen gange begynder den at genere mine eremitkrebs, mine rejer, eller tilmed mine turboer når den virkelig er desperat.

: lør 13. jan 2007 14:03
af Robcus
Men mine klovne er lidt ligeglade med min anemone indtil videre, men ok den har jo også kun været der i en måneds tid snart.

: lør 13. jan 2007 14:33
af mastou
Robcus skrev:Men mine klovne er lidt ligeglade med min anemone indtil videre, men ok den har jo også kun været der i en måneds tid snart.
De kan sagtens nå at gå i den endnu, mine tog det 2 1/2 måned.

/Magnus

: lør 13. jan 2007 14:47
af Robcus
jeg regner også med at de går i den på et tidspunkt. De skal nok bare lige finde ud af at den ikke vil slå den ihjel.

: lør 13. jan 2007 21:00
af Per A
Robcus
Den er jo ikke glad for at være nederste led i akvariets hakkeorden, sådan en damsel, så nogen gange begynder den at genere mine eremitkrebs, mine rejer, eller tilmed mine turboer når den virkelig er desperat.
Totalt grineren :lol:

Tror du skal sende den til noget adfærds regulerende behandling med samtaleterapi og "anger-management"