Side 1 af 1
hæve salt uden at hæve ca/kh/mg
: tors 16. apr 2015 16:47
af StarF
burde man ikke kunne bruge dette:
http://www.aquafair.de/product_info.php ... cts_id/658" onclick="window.open(this.href);return false;
til at hæve salt balancen, hvis man ønsker at hæve denne uden at påvirke ca, kh, mg.
Re: hæve salt uden at hæve ca/kh/mg
: tors 16. apr 2015 20:37
af PoulD
Det tror jeg ikke du kan. Tværtimod. Med NaCl frit salt hæver du jo netop alle andre salte end NaCl.
I NSW udgør NaCl lidt over 85% så i en liter saltvand på 35 ppt er der ca. 30g NacL. Alle de øvrige salte udgør altså tilsammen ca. 5g.
I normal havsalt er der ca. 3,7% Mg (1,29 g ud af 35g/L) Fjerner man de 85% NaCl vil Mg udgøre ca. 25% af resten.
Så hvis du f.eks. hæver saliniteten fra 35 til 37 ppt ved at tilsætte 2g NaCl frit salt pr liter, tilfører du altså ca. 0,5g Mg per liter. Dermed stiger Mg fra 1,29 g/L til 1,79 g/L (fra 1290 til 1790 ppm)
Re: hæve salt uden at hæve ca/kh/mg
: tors 16. apr 2015 20:44
af StarF
Hmm jeg gik ud fra det mineral salt man brugte i
balling, ikke indeholdte ca/mg/kh og da disse blev tilsat ved siden af...
Re: hæve salt uden at hæve ca/kh/mg
: tors 16. apr 2015 21:35
af PoulD
Det er havsalt bare uden NaCl.
Når man bruger
Balling (
Balling Classic) er ideen, at du skal tappe vand af når du tilsætter NaCL frit salt. Du skal fjerne minimum ligeså meget salt som du tilsætter. På den måde kan du sænke NaCl og øge Ca og Mg (og sulfat etc.) uden at ændre ved saliniteten.
Hvis du vil øge salinieteten uden at ændre på Ca og Mg kan du bare tilsætte almindelig husholdningssalt (køb noget uden jod)
PS: KH er ikke et salt. KH er jo faktisk, ligesom pH og temperatur, slet ikke noget man kan tilsætte. Man kan tilsætte noget som kan ændre dem.
Re: hæve salt uden at hæve ca/kh/mg
: fre 17. apr 2015 08:39
af StarF
det lyder mere som triton metoden, hvor man bruger deres puresalt til dette.
de 2-3 år jeg kørte
balling skiftede jeg ikke vand når jeg tilsatte mineralsalten, og jeg syntes da heller ikke lige frem jeg høre om andre der køre det på den måde?
any way sodium chloride it is....
Re: hæve salt uden at hæve ca/kh/mg
: fre 17. apr 2015 09:42
af PoulD
Jeg har aldrig kørt
Balling Classic og jeg ved ikke hvordan folk gør i praksis, men jeg kan regne ud, at hvis du ikke løbende tapper saltvand af og erstatter det med ferskvand vil din saliinitet stige betydeligt, hvis du løbende tilsætter NaCl frit salt.
Alternativt kan man ved hvert
vandskift bruge bruge mindre salt (godt og vel 3 gange mindre end den mængde NaCl frit salt man har tilsat siden sidste
vandskift). Men ved denne måde vil saliniteten jo komme til at svinge op og ned. Den vil stige dag for dag indtil næste
vandskift og ved hvert
vandskift vil der jo så komme et pludseligt fald.
Man kan selvfølgelig så vælge kun at tilsætte NaCl salt ved hvert
vandskift og lade det erstatte noget af det normale salt, men på den måde vil der jo dag for dag blive ubalance i ion proportioner (NaCl delen vil dag for dag blive større)
Re: hæve salt uden at hæve ca/kh/mg
: fre 17. apr 2015 09:46
af StarF
PoulD skrev:Jeg har aldrig kørt Balling Classic og jeg ved ikke hvordan folk gør i praksis, men jeg kan regne ud, at hvis du ikke løbende tapper saltvand af og erstatter det med ferskvand vil din saliinitet stige betydeligt, hvis du tilsætter NaCl frit salt.
Alternativt kan man ved hvert vandskift bruge bruge mindre salt (godt og vel 3 gange mindre end den mængde NaCl frit salt man har tilsat siden sidste vandskift). Men ved denne måde vil saliniteten jo komme til at svinge op og ned. Den vil stige dag for dag indtil næste vandskift og ved hvert vandskift vil der jo så komme et pludseligt fald.
Det er korrekt, men mig bekendt så har alle oplevet at salten stort set ikke sted, selv om man ikke fjernede vand, det skummeren tog, var som regel nok. kørte i mit store gamle system, i 2 år uden vandskift på balling, uden at opleve at min salt balance steg specielt.
Re: hæve salt uden at hæve ca/kh/mg
: fre 17. apr 2015 18:24
af Mic4700
Har nu i snart 3 år kørt traditionel
balling og har aldrig haft nogle problemer med øget salinitet pga. den Natriumchloridfri havsalt da denne jo kun blandes i Mg blandingen og jeg kun tilsætter 10ml. Mg i døgnet så dette vil aldrig blive noget større problem det udligner sig selv i vandskiftene.
( Mit system indeholder ca. 1200l total , og er proppet med
sps ,
lps koraller. )