Side 1 af 1
					
				Mantis reje?
				: lør 28. mar 2015 09:18
				af TNielsen
				Fik en levende sten til at pode mit nye system med, men da jeg satte stenen i vandet var der noget der svømmede ind i den eksisterende stensætning, troede først der havde smuglet sig en lille fisk med men efter lidt tid kom denne her skabning frem.
Øjne på stilke og små følehorn, halen ligner en danebrogsreje, farven er sort/brun med et lilla skær men om det er lyset er svært at sige. 
Længde cirka 5cm og lynhurtig, den spiser artemia og fiser rundt i stensætningen.
 
			 
			
					
				Re: Mantis reje?
				: lør 28. mar 2015 10:19
				af hellfish
				Det en mantis ja 

 
			 
			
					
				Re: Mantis reje?
				: lør 28. mar 2015 11:20
				af Simon Lillebrohus
				Ja det er sådan en krabat 

 Jeg har haft et par stykker. De har alle været fredelige på nær den jeg har nu. Dog er det eneste den har angrebet en 
eremitkrebs. Hehe.. den kravlede ind i sneglehuset til den og klikkede løs! Den kunne dog ikke nå eremitten, så den klarede sig fint og blev ikke angrebet derefter. De er territoriale, så jeg tror ikke at det var fordi den ville æde eremitten, blot markere sig.
Desværre er det sådan med dem at når de er nysgerrige på noget og vil undersøge det, bruger de deres køller og smadrer diverse kuriositeter 

Mine 
rørorme har dælme fået mange slag! Men den gør det ikke for at spise dem.
Det har jeg aldrig set den gøre.
Tør dog ikke sætte 
rejer i akvariet
 
			 
			
					
				Re: Mantis reje?
				: lør 28. mar 2015 11:28
				af Jesper ØH
				Hvis den ligner denne er det en mantis. Kan også se den står op så det tyder på mantis.
			 
			
					
				Re: Mantis reje?
				: lør 28. mar 2015 13:22
				af TNielsen
				Man har lov at være heldig nogle gange og det var jeg her, den er kommet over i 
skummer rummet så her er den da til at fange
 
			 
			
					
				Re: Mantis reje?
				: lør 28. mar 2015 13:52
				af Jesper ØH
				TNielsen skrev:Man har lov at være heldig nogle gange og det var jeg her, den er kommet over i skummer rummet så her er den da til at fange
God ide for de er særdeles aggressive, og vil med tiden tage levende.
 
			 
			
					
				Re: Mantis reje?
				: lør 28. mar 2015 16:16
				af Anden
				Pas på fingrene lol det gør av på den onde måde at få et gok over knoen, jeg syntes at huske en flaskedykker der kaldte dem finger splitter der gik dog ik hul på min finger men jeg har ik mantis mere og heller ik pistol så ondt gjorde det da.