Side 1 af 1

Boble anemone vs. Cirkulationpumpe

: søn 16. nov 2014 16:30
af Atlander
I nat røg vores nyindkøbte Boble anemone en tur i cirkulationspumpen.. Ser den død ud?? Den vil ikke rigtig sætte sig fast nu?

Re: Boble anemone vs. Cirkulationpumpe

: søn 16. nov 2014 21:35
af Dyhr
Der er ingen tvivl om den er blevet ked af den tur.
Der kan godt gå et par dage, hvor den sidder og tænker "Hvad fanden skete der lige der" før den tør folde sig ud igen.
Husk at holde øje med dine vandværdier, hvis der er blevet høvlet stykker af den.

Re: Boble anemone vs. Cirkulationpumpe

: søn 16. nov 2014 23:46
af Carsten
Hvis den bliver helt slatten og munden begynder at så åben, og den ikke reagerer, så er det ud, hellere et par timer for tidligt end sent

Re: Boble anemone vs. Cirkulationpumpe

: man 17. nov 2014 06:08
af bima
Carsten skrev:Hvis den bliver helt slatten og munden begynder at så åben, og den ikke reagerer, så er det ud, hellere et par timer for tidligt end sent
Hmmmm..
Gælder det også for konen herhjemme :P

Re: Boble anemone vs. Cirkulationpumpe

: man 17. nov 2014 22:34
af Atlander
Hvad gør man lige med sin pumpe for at undgå en gentagelse???

Re: Boble anemone vs. Cirkulationpumpe

: man 17. nov 2014 22:56
af kanstrup
Atlander skrev:Hvad gør man lige med sin pumpe for at undgå en gentagelse???
Det ville være for tarveligt og fortælle dig at anemoner er ligesom katte (pisse irriterende og ligeglade med dig og dine ideer).
Men en god ting er at slukke pumperne når du sætter en anemone i baljen. Så vælter den ikke rundt, problemet er så at når du tænder pumperne så finder lor... Ud af at den sidder det forkerte sted.
Når den endelig er faldet til med pumperne tændt i et par dage, så går du i seng og vågner op til en anemone der er blevet "klippet" eller som kattene vender røven til dig! (Læs sidder på glasset).
For at undgå at den bliver suget ind i en pumpe igen, så kan du alt efter hvilke pumper du har, enten købe eller bygge nogle strømer/net/filtre du trækket over pumpen så anemonen ikke kan komme IND i pumpen. Dermed ikke sagt at den ikke lander på din pumpe igen! Men du skåner dyret, samt dit akvarie.! Hvis du evt sender mig nogle mål/data på dine pumper, så vil jeg gerne lave nogle net til dine pumper. Ydeevnen vil jo så blive en my mindre, og du skal af og til rense filtrene for snavs.
Mvh michael