Side 1 af 1

Spørgsmål til Pacific sun Power supply

: fre 14. nov 2014 21:05
af nielsk
Mine 4 år gamle strømforsyninger er lige røget med 3 dages mellemrum - snak om indbygget "deadline"

Nu skal jeg så have nye - dem fra Pacific sun koster 599

http://www.deepoceanshop.dk/teknik/lys/ ... 250-w.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Men er de ikke nøjagtigt de samme som disse her:

http://www.thewarmlightcompany.co.uk/le ... led-driver" onclick="window.open(this.href);return false;

- er der evt. nogen LED "nørder" :GO :GO som kender et bedre sted at købe dem - evt. i DK. Og er der noget jeg skal være opmærksom på.

Prisforskellen er jo ganske voldsom. De originale koster 1872 kr for 3 stk - med 1 års garanti og porto. De andre koster 711 kr. incl. porto og 2 års garanti..

Ledninger og stik kan jeg jo bare genbruge.

Re: Spørgsmål til Pacific sun Power supply

: fre 14. nov 2014 21:39
af magma111
Det eneste du skal være opmærksom på er at strømforsyningen leverer 24 Vdc og minimum 9 Ah.
Alt andet er lige meget
HUSK at vende + og - afgang fra strømforsyningen korrekt når du genbruger de gamle stik

Re: Spørgsmål til Pacific sun Power supply

: fre 14. nov 2014 21:50
af nielsk
magma111 skrev:Det eneste du skal være opmærksom på er at strømforsyningen leverer 24 Vdc og minimum 9 Ah.
Alt andet er lige meget
HUSK at vende + og - afgang fra strømforsyningen korrekt når du genbruger de gamle stik
Tak for svaret.

Ja det er på udgangen ikke - hvor den leverer dc strøm. Men der kan jeg jo altid tage et billede og spørge alle de kloge folk her på forum når jeg kommer så langt :grouphug:

Re: Spørgsmål til Pacific sun Power supply

: fre 14. nov 2014 22:04
af magma111
ja korrekt det er på udgangen dc siden.

strøm ind er lige meget hvordan det vender

Normalt er plus i midten af de runde stik på afgangen, MEN tjek det lige da du kan brænde din lampe af hvis du vender det forkert

Re: Spørgsmål til Pacific sun Power supply

: fre 14. nov 2014 22:56
af Johnny
kan de ikke reppes dem du har? kan de skilles ad?det er ofte kondensatorene der er lavet for billigt =dårligt eg kan nomalt nemt skiftes hvis kabinettet kan adskilles

Re: Spørgsmål til Pacific sun Power supply

: lør 15. nov 2014 07:16
af nielsk
nej de kan desværre ikke adskilles. Det er den gamle model hvor de er støbt ind i en slags epoxy med aluminium udenom - jeg har prøvet

Re: Spørgsmål til Pacific sun Power supply

: tors 13. okt 2016 17:29
af christiantt
Jeg står med samme problem nu. Den ene power supply er røget.
Er der nogen der ved hvor jeg kan købe en der er billigere end den originale?? :)

Re: Spørgsmål til Pacific sun Power supply

: tors 13. okt 2016 18:30
af PoulD
@nielsk: Jeg kan ikke få dit thewarmlight link til at virke.
Jeg har en mistanke om, at det er en IP-hamrende utæt model (hvis den er IP 67 lyder det i al fald vanvittigt billigt). Det er ikke sikkert du kan regne med et billede (måske viser et billede ikke den model du vælger)

HVIS den ser ud som jeg tror (åben PCB med et hulgitter omkring) vil det være en utrolig dårlig ide, at placere den i akvarieskabet. Udover det er ulovligt og uforsvarligt vil den formentlig heller ikke holde til det i ret mange dage.

Edit: Oops, ser lige det er en flere år gammel tråd :oops:

Re: Spørgsmål til Pacific sun Power supply

: søn 16. okt 2016 20:17
af christiantt
Er der nogen der har et bud på hvor jeg kan finde sådan en strømforsyning?? :rolleyes:

Nu er der for lang levering på disse, men er der nogen af dem der virker??
https://www.aliexpress.com/item/Best-qu ... 6a148dd97c" onclick="window.open(this.href);return false;

https://www.aliexpress.com/item/S-350-2 ... 6a148dd97c" onclick="window.open(this.href);return false;

https://www.aliexpress.com/item/switchi ... 6a148dd97c" onclick="window.open(this.href);return false;

Re: Spørgsmål til Pacific sun Power supply

: søn 16. okt 2016 21:46
af nielsk
Den øverste burde virke fint. Men alle kan gøre jobbet bare de har min 10 A

Re: Spørgsmål til Pacific sun Power supply

: man 17. okt 2016 18:52
af christiantt
nielsk skrev:Den burde virke fint.
Hvilken af dem?? :D