Side 1 af 1

sløv blå aftrækker

: ons 27. dec 2006 22:58
af Søren
jeg har købt en blå aftrækker fisk for 2 uger siden og den er virkelig kedelig.
Den gemmer sig konstant når jeg er i det lokale hvor akvariet står, og kun hvis jeg virkelig lister stille ind kommer den frem.
heller ikke når der er mad viser den sig før jeg smutter.
Tror i det bliver bedre?

: ons 27. dec 2006 23:01
af Carsten
Er fisken den eneste i akvariet?? Hvis ja, så er det ikke så underligt, og gankse almindeligt. Så snart der kommer flere fisk i akvariet plejer det at få over. Der kan også være den årsag at du står mellem akvariet og lyset udefra, således at du danner en kæmpeskygge.

: ons 27. dec 2006 23:03
af Søren
der er tre andre fisk og de har det helt fint. og kommer helt hen til mig med det samme hver gang jer er ved akvariet

: tors 28. dec 2006 09:24
af muldfred
den skal nok bare have mere tid til at tilvænne sig

: tors 28. dec 2006 09:44
af hendrix
eller flere fisk
det hjalp gevaldigt på min dværgkejser at der kom en flok gule kiruger i

: tors 28. dec 2006 12:17
af ReeZer
Well, sådan var det også med mine Malawi cichlider efter jeg flyttede dem ned i kælderen (det var en hektisk fiske jagt). Det var de ikke meget for- Tror der gik en månede eller lign. , før de indså, at jeg ikke altid var den der altid jagtede dem rundt i akvariet for at fange dem. Men derimod også gav dem mad :)