Side 1 af 1

Mere end 1 foxface i samme balje

: søn 19. okt 2014 09:52
af Meller
Er det dumt at havde mere end en foxface i samme kar?
jeg har en vulpinus, og kunne godt tænke mig en af enden spinus, dolloatus eller puellus.
Min Desjardinii er desvære død :G og kan ikke helt finde ud af hvorfor, for den spiste gladeligt når jeg fodrede, og så bestemt ikke ud til at være underernæret :dizzy:
Men den foxface jeg har spiser rigtig mange alger, så tænkte en til vil måske gøre at algerne blev holdt nede :-)

Re: Mere end 1 foxface i samme balje

: søn 19. okt 2014 10:14
af MoG
Så vidt jeg husker(!) er det max een i den størrelse Akvarie du har. De er fredelige, men ka vist være aggressive over for artsfæller..

Re: Mere end 1 foxface i samme balje

: søn 19. okt 2014 10:22
af Meller
men er det på samme måde som fx kiruger, for det kan man jo godt få til at fungere alligevel?

Re: Mere end 1 foxface i samme balje

: søn 19. okt 2014 11:09
af Carsten
Normalt siger man at jo mindre de nye ligner den residerende, jo større chance er der for at det går godt. Men om din foxface er enig i det, er der ikke rigtigt nogen af os som kan svare på. Sagt på en anden måde ingen garanti gives.

Re: Mere end 1 foxface i samme balje

: søn 19. okt 2014 11:14
af Meller
okay, nu virker min foxface ikke særligt dominerende, den lade en gobidon okinawe bestemme over sig, selvom foxen havde været der noget inde, og generelt flytter den sig for de andre fisk. så det jeg måske enligt er mest bekymret for, er om den jeg tilføjer vil hakke på den jeg har nu :S

Re: Mere end 1 foxface i samme balje

: søn 19. okt 2014 11:21
af Carsten
Meller skrev:okay, nu virker min foxface ikke særligt dominerende, den lade en gobidon okinawe bestemme over sig, selvom foxen havde været der noget inde, og generelt flytter den sig for de andre fisk. så det jeg måske enligt er mest bekymret for, er om den jeg tilføjer vil hakke på den jeg har nu :S
Det tror jeg ikke du skal være bekymret for. Men som sagt, ingen kan udstede en garanti.