Side 1 af 1

Opstart på en type salt, vandskift med en anden?

: tirs 12. aug 2014 18:21
af Nicklossi
Hej SF.

Jeg skal snart have startet mit nye 430 liters op.
Til det har jeg købt BT reef salt, og der ryger næsten alle 20 kilo.
Jeg har så 5 kilo red sea sps salt fra mit gamle akvarie, kan jeg godt bruge det til vandskift osv?

Altså, gør det noget at man skifter salt en gang i mellem?

Har også lige et tillægsspørgsmål. Vil det være en fordel at komme 20 liter af mit det gamle vand over i det nye, eller er det ligemeget?
Det blev startet op på hanevand, men al vandskift gennem et halvt års tid er foretaget med RO vand.

Re: Opstart på en type salt, vandskift med en anden?

: tirs 12. aug 2014 18:28
af MoG
Jeg ville lave frisk vand.. Ingen grund til at hælde 20 liter "affald" i...

Mht. Salt, er der mange som skifter mellem de forskellige mærker . Det kan tilsyneladende være en fordel at skifte mærke i ny og næ... Så du kan roligt bruge dine 5 kg.

Re: Opstart på en type salt, vandskift med en anden?

: ons 13. aug 2014 00:01
af Nicklossi
Tusind tak for svar.
Tænkte nok det med vandet, da der jo er rigeligt med liv i mine ls :-)

Når mine nuværende ls skal over i det nye, skal jeg så bare lige skylle dem hurtigt i en spand saltvand, så det værste skidt kommer ud?

Re: Opstart på en type salt, vandskift med en anden?

: ons 13. aug 2014 09:09
af nielsk
Ja du kan med fordel tage en blød børste og vaske dine gamle ls i det gamle akvarievand inden de kommer over i det nye. Så får du fjernet det detruitus som er ophobet i sprækkerne

Re: Opstart på en type salt, vandskift med en anden?

: ons 13. aug 2014 09:26
af Nicklossi
Fedt, det må jeg gøre så :-)

Jeg står i den situation, at jeg har et akvarie kørende nu. Min plan er at bygge op med døde sten og så mange ls jeg kan undvære fra det nuværende. Vil jeg så godt kunne flytte resten af stenene og fiskene, koraller osv over, når det nye er kørt ind, eller vil det give problemer?

Re: Opstart på en type salt, vandskift med en anden?

: ons 13. aug 2014 19:28
af Nicki Henriksen
Det kan godt lade sig gøre, men der kan altid komme en mindre indkøring, eller alger når du flytter det .