Side 1 af 1
Tunze Osmolator
: søn 8. jun 2014 18:47
af Morten1990
Hej alle.
Nogle der evt ved hvor lang tid en osmolator skal køre, hvordan bestemmer den hvor meget der mangler. er det bare op til den optiske sensor.
Re: Tunze Osmolator
: søn 8. jun 2014 18:58
af RCOne23
Tror der ska være en flydekontakt, som aktiverer den, sensoren er til for at alarmere hvis vandet er for højt eller lavt.
Noget i den dur i hvert fald. Men er næsten sikker på at der skal være sådan en flydekontakt, ved selvfølgelig ikke hvilken model af dem det er, men der er også en med to flydekontakter, så man har en sikkerhed, hvis den første fejler.
Re: Tunze Osmolator
: søn 8. jun 2014 19:00
af Carsten
Det er helt klart den optiske sensor der bestemmer hvor meget vand der skal fyldes på.
http://www.tunze.com/149.html?&L=1&C=DK ... oxunter036" onclick="window.open(this.href);return false;
Flydekontakten er en ekstra sikkerhed
Re: Tunze Osmolator
: søn 8. jun 2014 19:19
af Morten1990
arr okay, mente jeg også nok, jeg har den model der hedder 3155.
Syntes bare den pumper meget vand i. men den stopper også inden den når flydekontakten.
Re: Tunze Osmolator
: søn 8. jun 2014 19:32
af Kasper j.
Er det en ny eller brugt osmolator ? Nogle gange skal den yderste del af sensoren lige afkalkes, eller bare renses. Det skal måske gøres en gang om året.
Re: Tunze Osmolator
: søn 8. jun 2014 19:33
af Schwensen
Morten1990 skrev:arr okay, mente jeg også nok, jeg har den model der hedder 3155.
Syntes bare den pumper meget vand i. men den stopper også inden den når flydekontakten.
Den pumper lidt ekstra vand i for at undgå, at den skal starte hver gang der er fordampet en lille smule vand. Det er helt normalt.
Re: Tunze Osmolator
: søn 8. jun 2014 19:49
af Morten1990
okay men det er en brugt en, og den har kørt i 6 måneder, og inden den kom i blev den afkalket, men tænker mere på saniteten.