Side 1 af 1

Valg/dimensionering af boosterpumpe

: fre 6. jun 2014 08:04
af chrislolk
Hej Forum,

Da mit vandtryk i vores hus er meget lavt (under 2 bar), er jeg desværre nok nød til at finde en boosterpumpe til mit osmoseanlæg. Jeg har dog ingen ide om, hvordan jeg vælger den rigtige pumpe. Håber nogle herinde kan hjælpe mig.
Skal boosterpumpe være rated til det samme som membranen? Har en 75GPD membran - skal boosterpumpen så være en 75GPD pumpe eller kan jeg bruge en 100-125gpd boosterpumpe?

Rentpostevand.dk har en boosterpumpe til en 75gpd membran, men den fraråder han at man køber og råder i stedet til, at man køber en større membran og 125 gpd pumpe. Synes dog det virker tåbeligt at skifte en velfungerende og ikke særlig brugt membran for at få en boosterpumpe.

Håber der er nogle osmose eksperter, som kan hjælpe...

Re: Valg/dimensionering af boosterpumpe

: fre 6. jun 2014 11:00
af Jesper ØH
Hej. Jeg har den lille booster pumpe som er i linket til Saltvandsbutikken, jeg har haft boosterpumpen i 6-7år så man må sige det er kvali til prisen, og så er Martin virkelig en super fyr. Når dit tryk på hanevandet er lavt, så ville jeg ikke være bange for at bruge en 120 psi, den er til 100gpd membran og med dit tryk på vandet vil den passe super ;)
http://saltvandsbutikken.dk/omvendt-osm ... -c-49.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Re: Valg/dimensionering af boosterpumpe

: fre 6. jun 2014 14:57
af chrislolk
Ok. Så man kan godt bruge en "for stor" boosterpumpe til sin lille membran?

Re: Valg/dimensionering af boosterpumpe

: fre 6. jun 2014 15:11
af PeterSo
Og når vi er inde på den del. Hos leverandører til vindispudsere kan man købe osmosevand sommde påstår er renere end det vi selv kan lave for 20 kr per 100ltr. Nogen erfaring heriudi