Side 1 af 1

Osmosevand og demineraliseret vand

: fre 25. apr 2014 09:35
af The Baptizer
Det vand man får ud af at køre vandhanevandet igennem sådan et osmoseanlæg til akvarie, er det præcis det samme vand som det man kalder for demineraliseret vand?

Re: Osmosevand og demineraliseret vand

: fre 25. apr 2014 09:48
af AndersGS
The Baptizer skrev:Det vand man får ud af at køre vandhanevandet igennem sådan et osmoseanlæg til akvarie, er det præcis det samme vand som det man kalder for demineraliseret vand?
Demineraliseret vand er vand der er kørt igennem et ion filter. Der kan sagtens være urenheder med.

Omvendt osmose vand er trykke gennem et ekstremt fint filter og er det "reneste" du kan få.

Men til akvarieformål er demineraliseret vand fint. Det er bare en dyr løsning med mindre man kan få det billigt/gratis ;)

Re: Osmosevand og demineraliseret vand

: fre 25. apr 2014 10:01
af MoG
Anders: det reneste må vel være destilleret vand! :wink:

Re: Osmosevand og demineraliseret vand

: fre 25. apr 2014 10:08
af AndersGS
MoG skrev:Anders: det reneste må vel være destilleret vand! :wink:
Ikke hvad jeg ved af, altså man kan jo selvfølgelig argumenterer for at det bliver desinficeret i kraft af kogningen/fordampning. Men de anlæg jeg har set er fordampningen ret kraftig og der ryger så at sige "noget med" op i kondensatoren. Så mS er højere end ved et industri RO-anlæg.

Men nu er vi altså også ude i flueknepperi - vi taler mikroskopiske mængder! Og ting der er totalt ligegyldigt for vores hobby :K

Re: Osmosevand og demineraliseret vand

: fre 25. apr 2014 12:47
af Michael_F
Ud af de 250L vand jeg startede mig red sea max 250 op med, var de 200L demineraliseret vand, som jeg kunne få gratis. De sidste 50L var på det tidspunkt fr avandhanen i mangel af et osmoseanlæg.