Side 1 af 1
Rengøring af døde levende sten
: tirs 15. apr 2014 18:04
af The Baptizer
Jeg har lige købt mig en lille stak døde levende sten til mit kommende
akvarie. Da stenene nu alligevel ER døde, kan jeg jo lige så godt få dem rengjort, så de er så sterile så mulige inden de kommer i baljen.
Hvordan gør jeg bedst det? Bare i en spand og overhæld dem med kogende vand som man fx gør med rødder til ferskvand?
Eller hvad er bedst? Mit
akvarie er langt fra klar endnu, så der er tid til at ligge dem i blød i et eller andet i et par uger, hvis det skulle være.
Re: Rengøring af døde levende sten
: tirs 15. apr 2014 18:53
af soffer
Brintoverilde bad i et døgn højtryks rens dem bagefter.
Hvis de er meget mørkr og du gerne vil have dem hvidere så klorin bad

Re: Rengøring af døde levende sten
: tirs 15. apr 2014 19:02
af Carsten
Dere r ingen grund til at sterilisere dem.
Smid dem i en balje med postevand i en uges tid så slammet er løsnet. Du kan derefter enten smide dem i brintoverilte eller højtryks rense dem
Re: Rengøring af døde levende sten
: tirs 15. apr 2014 19:18
af MoG
Jeg har brugt ovenstående metode..
Højtryksrensede dem (meget grundigt!!) på fuld skrald og smed dem i en murebaljen i ca 4 dage så vidt jeg husker .. Så fik de en tur med højtryksrenseren til sidst igen. Jeg brugte ikke brintoverilte eller noget .. Kun vand .. Og fik dem fuldstændig rene! Brintoverilte ville sikkert lette processen, men så lang tid tog det nu heller ikke at gøre det kun med vand !:-)
Re: Rengøring af døde levende sten
: tirs 15. apr 2014 21:09
af katten
Gav mine 24 timer i brintoverilte bad 10% derefter 24 timer i klorin bad og så i alm postevand hvornjegmskiftede vand til lugten af klor var væk..mtil sidst,skyllede jeg dem i osmosevand..
Re: Rengøring af døde levende sten
: tirs 15. apr 2014 22:59
af The Baptizer
Ville ellers have troet at de var alt for porøse til en tur med højtryksrenseren.
Ca. hvor meget skal man fortynde brintoverilten, når man laver sådan et bad?
Re: Rengøring af døde levende sten
: ons 16. apr 2014 04:49
af soffer
Ca 3%
Re: Rengøring af døde levende sten
: ons 16. apr 2014 08:39
af Carsten
The Baptizer skrev:Ville ellers have troet at de var alt for porøse til en tur med højtryksrenseren.
Ca. hvor meget skal man fortynde brintoverilten, når man laver sådan et bad?
Det kommer jo lidt an på hvor kraftigt det er fra start af.
Er det 10%, som er det stærkeste du umiddelbart kan få uden at få PET på nakken, så fortynd det 1 liter til 2½-3 liter vand
Re: Rengøring af døde levende sten
: tors 17. apr 2014 18:34
af katten
Jeg brugte 10% købt i Matas. Og jeg blandede det ca. 30% brintoverilte 70% vand.