Side 1 af 1

Placering af koraller?

: tors 13. feb 2014 21:02
af Wiinberg
Ja, det her er nok et af de spørgsmål jer garvede akvarister vil tage jer til hovedet over, men bær over med mig, tak :K

Jeg skal snart have vand i baljen, og er ved at finde ud af hvor mine døde sten skal placeres. Og så tænker jeg jo på hvor jeg skal placere koraller.. Og så kommer det store spørgsmål: skal koraller placeres på selve stenene? Og ved f.eks. Zoaer, vokser de så kun på sten, eller vil de vokse over sandbunden også? Jeg er med på, at fragmenter osv. kommer på et lille stykke sten eller lignende, som man så limer fast på en sten. Men kan de også bare placeres på bunden i sandet?

Og er der en grænse for hvor stejle skråninger man kan placere koraller på? Tænker på om de så vil vokse efter det, eller man risikerer at der sker noget med dem?

Det var vist nok det, indtil videre :T

Re: Placering af koraller?

: tors 13. feb 2014 22:26
af Carsten
I naturen vokser langt de fleste koraller på sten. Det er kun ganske få som foretrækker sandbunden.
Når du køber koraller i butikkerne, så er de som du skriver på klodser.
Du kan enten vælge at lade klodsen sidde eller knække korallen af og monterere korallen på en sten, med noget koralklæber.
Hvis der ikke er nogen sten under korallen, så er der mere eller mindre frit slag i bolle dejen hvor du anbringer korallen.
Det koralklæber du nok skal gå efter er den fra Grotech, den hærder meget hurtigt- et par minutter er nok. Og så er det meget blødt og behageligt at arbejde med, og sviner ikke i akvariet.

Re: Placering af koraller?

: fre 14. feb 2014 11:08
af Wiinberg
Se, så forstår selv jeg det, tak for forklaringen :GO

Re: Placering af koraller?

: fre 14. feb 2014 13:26
af toni
Hejsa

Se denne guideline fra forummet til saltwater.com :)

Den er som sagt kun en guideline og der findes ingen regel uden undtag ;) Men kan give en pegepind :) Og du må nok gemme den på skrivebordet for at kunne se hvad der står, da vedhæftningen blev mikro.

Edit; Nok nemmere at smide linket ind ;) http://forums.saltwaterfish.com/t/33278 ... -natclanwy" onclick="window.open(this.href);return false;

Re: Placering af koraller?

: fre 14. feb 2014 14:58
af Wiinberg
Fedt fedt fedt, tak for linket. Ingen eksamenslæsning i dag kan jeg se :K

Re: Placering af koraller?

: fre 14. feb 2014 21:15
af Hartz
Hæfter mig lidt ved, at de mener Xenia kræver god vandkvalitet og er svær at holde... Jeg har haft dem hele vejen igennem indkøringen og de gror stadig lystigt ;-)