Side 1 af 1

Interessant tråd på RC...

: søn 26. jan 2014 13:01
af gnizten
Fandt denne tråd på RC, som indeholder flere spændende aspekter, har smidt linket i Peder´s algetråd, men ville også lige smide det globalt...

http://www.reefcentral.com/forums/showt ... ss+the+po4" onclick="window.open(this.href);return false;

Re: Interessant tråd på RC...

: søn 26. jan 2014 13:28
af ole kekkonen
Kort Resume hvordan det "haenger" sammen.Fosfat har en Loop Fra oplöst fosfat Til plante ogsaa dyr.fosfatiserende Bakterier eller direkte dyre afföring til oplöst fosfat som SAA Vender tilbage til planter Eller Bliver bundet op i Sediment

Re: Interessant tråd på RC...

: søn 26. jan 2014 17:04
af PoulD
Jeg vil (kan) ikke forholde mig til tråden du linker til Tom, men jeg synes lige jeg vil fortælle om en observation jeg selv har gjort over de sidste 3 måneder.

I efteråret skete der det, at næsten alle SPS i den øverste trediedel af min balje begyndte at stå af, en efter en. Da det ikke kunne lykkes mig at finde årsagen, måtte jeg tage et skridt som ellers er mig dybt imod, nemlig at forsøge mig frem med forskellig "medicin" uden at have en diagnose.

Først forsøgte jeg med flere vandskift og at skrue ned for næring og fodring. Det hjalp i hvert fald ikke. Jeg fik så dobbelt kontrolleret alle mine målinger og forøgte med flere andre former for "medicin" uden held. Jeg var jo også nødt til med mellemrum, at købe en nye SPS (en ad gangen) for at teste om det hjalp. De døde bare igen efter kort tid. Jeg begyndte så efter råd fra Peder Revnørd, at tilføre Sangokai og startede også igen op med target fodring med reef pearls og småt frost. Det fik i al fald min Trachy og andre LPS til at svulme og få pangfarver som aldrig før. Jeg overvejede på det tidspunkt seriøst at droppe SPS koraller helt.

Problemet opstod på et tidspunt hvor væksten, i de koraller som døde, var meget større end tidligere, og da hovedsageligt gik ud over koraller helt oppe under lamperne, ræsonerede jeg at det MÅSKE kunne skyldes for lidt næring i stedet for for meget. Men i og med tilsætning af Sangokai havde øget mit NO3 fra 0,5-1 til næsten 5 og det tilsyneladende ikke havde elimineret problemet, besluttede mig så til at prøve noget helt åndsvagt: Jeg lukkede min Rowaphos reaktor ned, gjorde den ren og lagde den væk og ville så gøre et absolut sidste forsøg med en SPS. Jeg købte så lige før jul en blå Mille. Efter kun 2 dage stod den flottere end i butikken, og da den efter en uge stod praktisk talt 24/7 med alle polypper struttende vildt, tog jeg chancen og købte en lidt dyrere grøn Acro, en Poscillopora, en Undata og lidt andet. Nu er der så gået en måned og de står alle superflot.

Jeg har aldrig haft målbar fosfat i min nuværende balje. Heller ikke nu, mere end en måned efter jeg stoppede med Rowaphos. Det på trods af, jeg bestemt ikke sparer på foder til fisk og koraller (min NO3 er nu helt oppe på 8-10 så jeg stopper med Sangokai). Jeg havde fået den helt klare opfattelse, at det kun var i teorien man kunne køre PO4 for langt ned. Nu hælder jeg imidlertid til den overbevisning, at det også i praksis er muligt. Jeg har intet belæg for det, udover denne ene observation, så jeg tør ikke konkludere, at det nødvendigvis hænger sådan sammen. Jeg kan bare ikke se hvad der ellers kan have været problemet.

Re: Interessant tråd på RC...

: søn 26. jan 2014 17:40
af Engelquist
Rowaphos skal bruges med forsigtighed, netop fordi det er ekstremt effektivt.
Jeg har altid brugt mindre end det anbefalede.

Re: Interessant tråd på RC...

: søn 26. jan 2014 18:50
af MarkBruhn
Virkelig interessant tråd.

Re: Interessant tråd på RC...

: søn 26. jan 2014 19:19
af SørenF
Enig med PoulD
Jeg er også havnet i 0 i fosfor, og det er min klare fornemmelse at det ikke er godt.
Har for længst droppet Rowa.

Re: Interessant tråd på RC...

: søn 26. jan 2014 19:22
af Petercw
Det lyder interessant Poul.

Har du en skummer, som er rated til markant mere end dit setup?
Med vores mekaniske filtre, som vi får mere og mere af, så er det vel mere og mere almindeligt, at vi hiver meget meget næring ud, frem for tidligere, at man kæmpede med for meget næring i systemet.

Jeg har selv en skummer til 1200L i mit 250L system. Jeg har også måtte tilføre næring.

Edit: Det lyder jo i øvrigt vanvittigt, at køre en tank med 0,3 PO4. Jeg forstår det ikke.

Re: Interessant tråd på RC...

: søn 26. jan 2014 19:50
af PoulD
@Petercw: Nej, det vil jeg ikke mene. BK mini 180, rated til 400-750L. Jeg har også nemt kunnet holde 0,5 < NO3 < 2 (lige nu, dog markant højere)

Re: Interessant tråd på RC...

: søn 26. jan 2014 20:32
af PederP
Også positivt at droppe rowa hos mig :)

Men vildt at se et så smukt akvarium med 1,24 i fosfat.

Re: Interessant tråd på RC...

: søn 26. jan 2014 20:40
af ole kekkonen
det står akvariet er 10 år gammelt

Re: Interessant tråd på RC...

: søn 26. jan 2014 20:53
af MarkBruhn
Synes det er meget interessant at læse. De er inde på en masse interessante synspunkter. Den tråd er værd at give sig tid til at læse igennem. Stabilitet betyder bare alt.