Side 1 af 2
Overløb.. Hvordan??
: man 10. jan 2005 20:06
af Peters1
Hvordan laver jeg sammenkoblingen af akvarie og sump? Der er 3 huller i overløbet og ser ud som på billedet.
Akvariet er på 250 l. og sumpen på 60. Hvor mange rum mener i at sumpen skal deles op i?
Da jeg er meget lidt teknisk snild bedes det være let forståeligt sprog og gerne billeder

.
På forhånd tak.
Mvh Peter
: man 10. jan 2005 20:17
af Brian
: man 10. jan 2005 21:14
af Peters1
Hej Brian.
Tak for tråden. I denne tråd henviser du til en hjemmeside og på hjemmesiden til en ny vedr. Standpipes, men dette link virker ikke.
Har jeg forstået det ret hvis jeg tror at disse standpipes skal afhjælpe støj fra overløbet??
Hvad skal alle disse kuglehaner på tegningen bruges til?
Hvor højt står vandet i overløbet?
Andre forslag og ideer er også velkomne.
Mvh Peter
: man 10. jan 2005 22:35
af Ronny
Det ser ud som om der ikke er ret meget plads mellem dine huller og i hele taget i din overløbskasse. En standpipe fylder en del og de tankforskrugninger du skal bruge er heller ikke helt små ved kravnen.
Jeg tror ikke du kan ha' ret meget i kassen, men måske ser det bare sådan ud på billedet. Kuglehanerne bruges til at regulere vandstanden med og denne skal ligge så højt som bare muligt for at undgå støj.
: tirs 11. jan 2005 09:05
af Brian
Du kan se hvordan man laver Durso standpipes her -
http://www.saltvandsforum.dk/viewtopic.php?t=378
Og ja det er beregnet til at man kan lave overløb der er HELT stille. Dette skyldes nemlig at man med et sådan kan få en vandstand i overløbskassen der er lige så høj som den i akvariet - derved ikke noget plaskeri
Men mange kører også uden så der er flere måder at køre det på - tag evt og søg på siden på f.eks. overløb, der kommer mange gode tråde frem

: tirs 11. jan 2005 20:15
af Peters1
Laver du durso i både hovedrøret og sikkerhedsrøret eller hvad?
: tirs 11. jan 2005 20:18
af Peters1
Brian>>Hvis vandstanden i overløbet er så højt oppe som du siger i en anden tråd, hvordan så med sikkerhedsrøret? Du skulle vel ikke tilfældigvis have en tegning over dit setup?
: tirs 11. jan 2005 20:46
af Anders månsson
du sætter en kugleventil i hoved røret, så du kan justere vandmængden i overløbet. vandet skal kunne løbe fri i sikkerheds røret, hvor du laver dursoen. du skal ikke sætte noget rør på hovedrøret i overløbet.
Håber det hjalp dig...
: tirs 11. jan 2005 20:52
af Ronny
Jeg har lavet 2 dursoer.... og har ikke noget sikkerhedsrør.
Jeg mener ikke at begge rør kan stoppe til på en gang.
Og mine kuglehaner står fuldt åbne og har ikke noget støj.
Du kan også vælge en Durso og lade sikkerhedsrøret være lidt højere end dursoen, det vil også virke.
: tirs 11. jan 2005 20:58
af Peters1
Bliver klogere og klogere.. dejligt. Keep it coming.

: tirs 11. jan 2005 21:43
af Anders månsson
Ved at lade hovedrøret være uden rør i overløbet, vil det skidt, der falder til bunds i overløbet også komme videre ned til sumpen. Derfor vil jeg anbefale hovedrør= kort og sikkerhedsrør= højt og med dursoen
: tirs 11. jan 2005 23:14
af Peters1
Hvor kort? kan det evt. vises på en tegning (gerne hele opsætningen)??
Hvis jeg laver hovedrøret kort kommer der så ikke larm fra overløbet?
Billeder og tegninger fra jer rutinerede akvarister modtages gerne.
: ons 12. jan 2005 16:27
af Anders månsson
Md kort sikkerhedsrør mener jeg, at du bare sætter gennemførringsstykket på ved hovedrøret. Du sætter kugleventilen på hovedrøret under akvariet.
sikkerhedsrøret sætter du et rør der er så langt at du får det op i en højde som næsten svarer til vandoverfladen i akvariet. på sikkerhedsrøret sætter du din dursohane.
Med kugleventilen på hovedrøret kan du så justere vandetstanden i overløbet, så vandet løber ned igennem sikkehedsrøret igennem dursohanen.
: ons 12. jan 2005 17:41
af Peters1
Har lige forsøgt at lave en tegning men kan kun få det lavet som en bitmapbillede som jeg ikke kan vedhæfte.
Men jeg tror jeg ved hvad du mener.
Har du evt. selv en tegning eller noget i et filformat der kan uploades.
Ved denne løsning, hvor meget vand risikerer jeg så at have på gulvet hvis strømmen går?
Takker alle for indlæggende der er kommet indtil videre.
Peter
: tors 13. jan 2005 05:51
af Tobber
Jeg har sat hoved røret langt nede i bunden med et slisset rør, der kan afhjælpe evt. fisk eller eremiter i at sætte sig i røret og sikkerhedsrøret har jeg forlænget op til ca 1 cm, under overfladen i akvariet. Dette er nærmest lydløst, da vandet ikke falder ret meget. dog måtte jeg fjene nogle tænder i kammen da afstanden mellem dem var lille. kører nu ca 6000 l/t mellem akvarie og sump. Jeg tror ikke der er nogle ulemper med denne setup. skal nok lige nævne at det er meget vigtigt at alt vandet kan være i sumpen ved strøm udfald..(som hos mig er ca. 1 gang hver 3 mån.)
: søn 16. jan 2005 16:46
af Peters1
Så der løber altså vand gennem sikkerhedsrøret hele tiden? Indstiller du vandstanden i overløbet med en kuglehane på hovedrøret sådan at vandstanden ligger så der løber vand igennem sikkerhedsrøret ca. 1 cm under overfladen.
: søn 16. jan 2005 21:50
af Tobber
ja jeg har indstillet det vandstanden med en kuglehane så ledes at der ca. kommer 5% vand igenem sikkerhedsrøret.
: man 17. jan 2005 20:40
af Peters1
Hvordan med samlingen? Hvad bruger man til den at forbinde de to ting med, akvarie og sump, i hullerne ned til sumpen. Akvariet står på et bord som brians så der er jo lige at stykke med træplade..
Peter
: tirs 18. jan 2005 19:23
af Tobber
jeg er ikke helt med på dit spørgsmål?
: tirs 18. jan 2005 21:10
af Anders månsson
hvis jeg har forstået dig ret...
Du skal nok skære et hul i pladen under overløbet. Ellers vil du nok have svært ved at føre rør igennem.
Til hullerne i overløbet køber du noget pvc der hedder rør-gennemføringer eller lignende. som man så kan skrue sammen.
Et lille råd: så bruger du ikke pvc lim i akvariet/overløb men kun under og udenfor akvariet/overløbet. Så hvis du skal lave nogle ændringer i overløbet er det nemt at skille fra hinanden.
: ons 19. jan 2005 00:08
af Peters1
Tobber> Kan jeg godt forstå. Havde også svært ved at stille det
Anders> Det var de der rør-gennemføringer jeg søgte. Jeg har lavet hul i bordet, men var i tvivl om hvad jeg skulle bruge. Der er jo selve akvarie glasset og bordets tykkelse som jeg skal sørge for bliver tæt. Er lidt i tvivl og hvordan det skal samles, men det er vel nemmere at se sig ud af når jeg får det hjem.
Peter
: ons 19. jan 2005 09:15
af malawifisk
Hej Peter
Du skal lave hullet i træpladen så stort at det er fri til omløberen. PVC gennemføringen skal kun spændes på glasset. For guds skyld aldrig på træpladen.. Hvis du har et kopbor så lav hullet så stort at du kan komme til omløberen nede fra skabet.
: ons 19. jan 2005 10:06
af Brian
Det du skal bruger er f.eks sådan en her hos akvarieudstyr :
http://www.akvarieudstyr.dk/database/vi ... uktID=4533
Den spænder du i hullet med gummipakningen på akvariesiden og den hvide plastskive på ydersiden. I denne kan du så lime/sætte dine rør der gør videre ned i sumpen samt videre op gennem overløbet og ud i baljen

: ons 19. jan 2005 18:02
af Peters1
Martin> Det var det jeg var meget i tvivl om. Jeg får sku nok lidt problemer med bordet så, men forhåbelig kan det rettes. Når der nu er lavet hul kan jeg så bruge et kopbor?? Det har jo ikke rigtig noget at bide i.
Brian> okay så skal jeg bare have bestilt sådan nogle fiduser i den rigtige størrelse. 25 mm.
: ons 19. jan 2005 18:06
af Brian
Hvis du har boret for lille hul kan du gøre flere ting....
1) Tage den str klods du har boret ud, vikle tape omkring, banke den i hullet igen og så har du noget center boret i hulsaven kan bide i.
2) Sætte et bræt på over eller undersiden af skabet/hullet, starte det større hulbor i dette og det vil således styre dig ned i det gamle hul og lave det større.
: ons 19. jan 2005 18:13
af Peters1
Brian> Det er lidt pinligt at indrømme, men jeg har brugt et stemmejern og en lille afrasper..(det er lige knap blevet helt rundt)..
Jeg havde ikke noget kopbor, men tror nu nok lige jeg investere i et og så får lavet hullet større..(og helt rundt)
: ons 19. jan 2005 18:15
af Peters1
Hvis hullerne i overløbet er 25 mm. hvor store skal de så være i bordet??
: ons 19. jan 2005 18:23
af Anders månsson
kan du ikke skære hele hjørnet ud i pladen. så der stadig er kanterne tilbage men en trekant hvori hullerne er frie? Du skal bare bruge en bore maskine og en stiksav...
: ons 19. jan 2005 19:49
af Peters1
Det var jo også en mulighed, men vi har lavet et par rookie mistakes.. (indvendig ramme af træ) er bange for at hjørnet bliver for svagt hvis jeg tager for meget af hjørnestolpen. Tror jeg er nød til at ændre lidt på konstruktionen.
Her kommer lige et billede. Det færdige resultat er jeg ganske tilfreds med.
: ons 19. jan 2005 19:50
af Peters1
Beklager den meget dårlige kvalitet.