Side 1 af 1

The Reef Aquarium Volume III, En bog af Delbeek and Sprung B

: tors 23. nov 2006 23:21
af Olsen
Er der nogen der kender bogen anført i trådens emne?

: tors 23. nov 2006 23:24
af Carsten
Ja da! Har den da med dedikering af Julian Sprung himself. Du ved "old pals" :D

: tors 23. nov 2006 23:31
af Olsen
hehe - cool nok :D

Er den anbefalelsesværdig og hvor kan man købe den?

: fre 24. nov 2006 08:58
af pedersen
Det er en fremragende bog, som jeg kun kan anbefale.

MEN der er tale om meget faglig og seriøs bog, hvor hvert emne behandles til bunds med grundige litteraturhenvisninger mv. Dvs. den forholder sig objektiv til emnerne og fremfører alle kendte synspunkter, hvorfor man ikke skal forvente sig mange konkrete anbefalinger.

Går man efter at få en dyb viden omkring teknik, filtrering, belysning, cirkulation osv. osv. er der tale om BOGEN indenfor emnet, men det er ikke en begynderbog

: fre 24. nov 2006 10:54
af Olsen
Det lyder lige som en bog for mig. Jeg betragter mig selv som nybegynder, men har trods alt læst et par timer næsten dagligt i de sidste 8 måneder, så jeg hilser dybdegående tekst velkommen frem for bredde :)

: fre 24. nov 2006 11:24
af Carsten
Olsen skrev:hehe - cool nok :D

Er den anbefalelsesværdig og hvor kan man købe den?
Hvis du har de 2 andre, så nej! Jeg synes det er lidt at koge suppe på de 2 andre.

Planteimporten har den.
De sender den også gerne itl dig.

: fre 24. nov 2006 11:33
af Olsen
Jeg har ikke de andre saltvandsbøger, så jeg tror jeg bestiller den hos Planteimporten.

Hvad med "The modern reef aquarium nr. 1" - skiller den sig ud fra "The reef aquarium", eller er det også to sider af sammen sag?

: fre 24. nov 2006 11:39
af Olsen
Hov! Der er vist ingen der hedder "The modern reef aquarium". Jeg mente "The Modern Coral Reef Aquarium".

Kan I anbefale mig andre bøger? Bestiller over nettet, så jeg kan jo ligeså godt spare lidt på forsendelsesomkostningerne og bestille to, tre stykker. De skal bare være hamrende gode.

: fre 24. nov 2006 11:40
af pedersen
Carsten skrev:
Olsen skrev:hehe - cool nok :D

Er den anbefalelsesværdig og hvor kan man købe den?
Hvis du har de 2 andre, så nej! Jeg synes det er lidt at koge suppe på de 2 andre.

Planteimporten har den.
De sender den også gerne itl dig.
Det er jeg enig i - der er mange emner, der også er med i speciel Vol. 1. Fordel ved vol. 3 er dog, at den er fra 2005 og dermed helt "up to date" med det seneste inden for saltvand.

: fre 24. nov 2006 13:19
af Olsen
Godt så bestiller jeg The Reef Aquarium Volume III.

Er der andre bøger jeg skal bestille? Tænkte på lidt vedr. koraller og fisk. Har ganske vist en fiske-opslagsbog (Mener det er Politikens), men der er kun få liner pr. saltvandsfisk og den tæller også ferskvandsfisk.

: fre 24. nov 2006 14:12
af Carsten
Mergus Verlag, laver en serie på 7 bind, om ALT i havet, lige fra hajer til ganske små snegle. Bøgerne er på tysk, egentligt ret billige, ialt er der ca 7000 sider. Bagsiden af medaljen er at de er lidt rodet sat op. Ligesom
de har taget hvad de havde fra bind til bind, der er ingen rød tråd gennem bøgerne desværre.

: tors 7. dec 2006 23:39
af Olsen
Da jeg bruger engelsk i hverdagen men ikke tysk, så foretrækker jeg de engelske, ellers tak for henvisningen.

Ved nogen om det kan betale sig for mig, at bestille disse to over http://www.amazon.co.uk? Man skal jo også betale for fragt, evt. told, afgifter?

- The Reef Aquarium Volume 3

- The Modern Coral Reef Aquarium Vol. 1

: tors 7. dec 2006 23:40
af Carsten
Hvis du bestiller fra amazon i England er det selvfølgeligt kun portoen du betaler. Nogen fordel skal der da være ved at være i EU :)

: tors 7. dec 2006 23:51
af Olsen
Jeg kan se at The Reef Aquarium vol 3 koster ca. 960 kr. her i DK (kan kun finde den hos akvarieudstyr.dk, som jo normalt er lidt dyre) = Billigst i UK.

På Amazon.co.uk koster den ca. £ 48 (uden fragt). Kan det virkelig passe at der er så stor forskel? Er der andre DK forhandlere af denne bog?


Derimod koster The modern Coral Reef Aquarium vol. 1 kun 539 kr. hos e-akvariet her i DK, mens den på Amazon.co.uk koster £ 57 = Billigst i DK

: fre 8. dec 2006 09:15
af Mikkel E
http://www.tropefisk.dk har The Modern Coral Reef Aquarium, vol. 3 til 649,-

: fre 8. dec 2006 09:25
af Carsten
Olsen skrev:Jeg kan se at The Reef Aquarium vol 3 koster ca. 960 kr. her i DK (kan kun finde den hos akvarieudstyr.dk, som jo normalt er lidt dyre) = Billigst i UK.

På Amazon.co.uk koster den ca. £ 48 (uden fragt). Kan det virkelig passe at der er så stor forskel? Er der andre DK forhandlere af denne bog?


Derimod koster The modern Coral Reef Aquarium vol. 1 kun 539 kr. hos e-akvariet her i DK, mens den på Amazon.co.uk koster £ 57 = Billigst i DK
Planteimporten har den også og er knapt 100 kroner billigere end Akvarieudstyr.
Planteimporten har det absolut ubestridte største udvalg i bøger både om fersk og saltvand.

: fre 8. dec 2006 13:32
af Olsen
Mikkel: Men E-akvariet i Århus har den til 539,- ...så hvorfor foreslå Tropefisk?

: fre 8. dec 2006 13:48
af Lars S
Jeg er meget glad for min Dr. Burgess's atlas of marine aquarium fishes, der er ikke nogle forklaring på teknik eller koraller, men der er over 4000 flotte farve foto, og under hvert foto står der i div. tegn næsten alt om hver fisk - det er min ''bibel''

: fre 8. dec 2006 15:36
af Mikkel E
Olsen skrev:Mikkel: Men E-akvariet i Århus har den til 539,- ...så hvorfor foreslå Tropefisk?
Jeg linkede til vol. 3, den har de ikke hos e-akvariet. Men jeg er lidt forvirret om det er THE REEF AQUARIUM, VOL. 3 eller THE MODERN CORAL REEF AQUARIUM VOL. 3 der er tale om.