Side 1 af 1

Skygge i akvariet

: fre 10. jan 2014 17:52
af Akvarie begynder
Hejsa.
Jeg har et problem med at "stiveren" eller det stykke glas der stikker ud til at holde evt dæk glas, skygger i akvariet. Det vil sige jeg har et mørkt område på omkring 10 cm i toppen af akvariet, og det ser lidt træls ud!

Spørgsmålet er så om jeg bare kan skære den af ? eller om jeg kan gøre noget andet?. synes umildbart ikke at jeg har set andre med samme problem.

Re: Skygge i akvariet

: fre 10. jan 2014 18:40
af MoG
Jeg ville umiddelbart ikke turde fjerne den... Den er jo sat i med et formål! :wink:

Re: Skygge i akvariet

: fre 10. jan 2014 18:47
af Eskildsen
Du har 2 lamper.
Det kan se ud til at du vil kunine fjerne stiverproblemet og få lys ude i kanterne, hvis du havde 3 lamper.
(det ser det ud til på dit billede.

Re: Skygge i akvariet

: fre 10. jan 2014 19:03
af Akvarie begynder
MoG: jo os lidt det jeg tænkte, men vidste faktisk ikke om den kun var til dækglas (;.

Eksildsen, ellers kan jeg vel bare hæve lamperne, men det fjerner jo ikke skyggen. og det gør det jo i øvrigt ikke med en lampe mere, da det er de 10 cm skygge som er hele vejen hen i toppen..

Re: Skygge i akvariet

: fre 10. jan 2014 19:49
af ole kekkonen
smid et par t5 eller de nye mitras lightbar over

Re: Skygge i akvariet

: fre 10. jan 2014 20:46
af Akvarie begynder
ole. : altså til så at ha bag de nuværende lamper eller?

Re: Skygge i akvariet

: fre 10. jan 2014 20:55
af ole kekkonen
t5 foran og bag de suplerende lamper:)

Re: Skygge i akvariet

: fre 10. jan 2014 21:01
af MarkBruhn
Ja det ser ud til at der er masser af plads til T5 sammen med dine nuværende lamper.
Ville være helt perfekt. :-)

Re: Skygge i akvariet

: fre 10. jan 2014 21:19
af Akvarie begynder
okay, ville det give et markant bedre lys? (: .
det vil vel os være med til at jeg kunne tænde dem først? for der er kun tænd og sluk lige nu, så da der var fisk i blev de vist lidt stresset af at lyset bare tændte og slukkede.. kan det ikke passe?

hvad koster de at ha kørende?

Re: Skygge i akvariet

: fre 10. jan 2014 21:26
af Hartz
Er det ikke bare, at sætte lamperne med lidt større afstand og så hæve dem. Så får lyskeglerne mindre overlap og større spredning? Som det ser ud lige nu, har du jo også skygger i begge hjørner.

Re: Skygge i akvariet

: fre 10. jan 2014 21:41
af Akvarie begynder
hartz: det er faktisk os min mening at vil hæve dem, men det er sådan set ikke skyggen i hjørnerne men, den 10 sorte stribe som er hele vejen i toppen af akvariet, som kommer af glasset som man evt kan ligge dækglas på (;