Side 1 af 1
Hvem har Zetlight lamper
: søn 1. dec 2013 18:20
af jesper/aarhus
Hurtigt spørgsmål til de der måtte have købt en Zetlight lampe.
Virker jeres fjernbetjening tilfredsstillende?
inden jeg forsøger selv at skaffe en controller hjem fra en udenlandsk forhandler, vil jeg godt vide om den virker, ifht fjernbetjeneren.
Re: Hvem har Zetlight lamper
: søn 1. dec 2013 19:07
af Frankmich
Hvorfor tager du ikke fat i troels inden du opretter tråden her, jeg mangler også en ting fra zetlight, og den og din controller er først lige sendt fra zetlight grundet uoverensstemmelse mellem reeffarmer og zetlight
Re: Hvem har Zetlight lamper
: søn 1. dec 2013 19:39
af jesper/aarhus
Frankmich skrev:Hvorfor tager du ikke fat i troels inden du opretter tråden her, jeg mangler også en ting fra zetlight, og den og din controller er først lige sendt fra zetlight grundet uoverensstemmelse mellem reeffarmer og zetlight
Nå, men det er da good news, så.
Re: Hvem har Zetlight lamper
: søn 1. dec 2013 20:22
af dyr200
jeg kender et par stykker der også har de lamper døjer så med andre problemer med dem, men det med fjernbetjeningen er han vidst ikke den eneste der døjer med eller skal man bare tæt på før de virker eller hvordan ??
Re: Hvem har Zetlight lamper
: søn 1. dec 2013 20:33
af Cido
dyr200 skrev:jeg kender et par stykker der også har de lamper døjer så med andre problemer med dem, men det med fjernbetjeningen er han vidst ikke den eneste der døjer med eller skal man bare tæt på før de virker eller hvordan ??
Jamen jeg har da et par stykker af de omtalte lamper, og er super tilfreds med dem, dog må jeg give Jesper ret i at fjernbetjeningen eller rettere modtageren ikke er særlig god

men da jeg har 2 stk skulle der alligevel en controller til, og med denne så virker det fint, modtageren i controlleren er betydeligt bedre end den der sidder i lamperne

Men dyr200, vil da gerne vide hvilke andre problemer folk har med disse lamper, bare så jeg ved hvad jeg skal være opmærksom på
Mvh Lars
Re: Hvem har Zetlight lamper
: søn 1. dec 2013 20:39
af MoG
jeg synes at have læst, at netop det med rækkevidden var kendt allerede da lampen kom. Kan ikke huske om jeg læste det herinde , udenlandsk side eller om det var på youtube ...? Det blev bare vist, at man skulle stå meget tæt på lampen når man skulle stille på den. Dvs. At fjernbetjeningen egentlig var unødvendig...
Re: Hvem har Zetlight lamper
: søn 1. dec 2013 20:39
af Petercw
Jeg har haft et par af de lamper i hænderne. Den lille model.
De to fjernbetjeninger jeg havde var absolut ikke tilfredsstillende.
Jeg skulle nærmest stikke fjernbetjening 10 cm fra lampen, for at der var reaktion. Stod jeg blot en halv meter derfra var der ingen reaktion.
Min erfaring var at de fjernbetjeninger var ubrugelige.
Re: Hvem har Zetlight lamper
: søn 1. dec 2013 20:54
af dyr200
for man så en controller gratis af dem ??
Re: Hvem har Zetlight lamper
: søn 1. dec 2013 20:56
af Frankmich
men jeg kunne da også godt tænke mig at høre om alle de andre problemer der er med lamperne, der må være mange siden der ikke har været en tråd om det her inde.
Re: Hvem har Zetlight lamper
: søn 1. dec 2013 23:07
af dyr200
jeg kunne godt tænke mig at vide om man for den controller gratis
Re: Hvem har Zetlight lamper
: søn 1. dec 2013 23:15
af Kasper j.
Fjernbetjeningerne til Fish-Street's lamper er umiddelbart de samme som ZETLIGHT. Vurder selv:
Fish-Street:
ZETLIGHT:

- zetlight.jpg (7.15 KiB) Vist 1637 gange
Jeg mener at kontrolleren koster 500 kr. Ligner også meget den som fish-street har.
Re: Hvem har Zetlight lamper
: søn 1. dec 2013 23:35
af Kasper j.
Okay det er jo ikke for at lave en wiki-leaks, men jeg har længe tænkt på at de lignede, så ville bare høre hvad I mente. Jeg var en gang ved at købe en K4 led lampe fra fish-street men det blev for dyrt i porto og jeg tvivle også på kvaliteten. Så det var derfor at jeg synes at de lignede.
Re: Hvem har Zetlight lamper
: man 2. dec 2013 12:29
af Engelquist
Tråden "lægges ud"igen, der er ryddet op i indlæggene der fik den til at køre af sporet...
Respekter venligst trådstarter og hold jer til emnet...
OG nu vil jeg passe mit arbejde igen...
Re: Hvem har Zetlight lamper
: man 2. dec 2013 14:45
af Kasper j.
engelquist skrev:Tråden "lægges ud"igen, der er ryddet op i indlæggene der fik den til at køre af sporet...
Respekter venligst trådstarter og hold jer til emnet...
OG nu vil jeg passe mit arbejde igen...
Dette respekteres herfra
Men en helt anden ting som jeg har tænkt over er om Zetlight og Max Spect kommer fra samme fabrik ? Og Fish-streets nye "Coralbox M1" lampe ligner også de 2 andre. Er det fra samme fabrik eller kigger de hinanden over skulderne ? Jeg ved dog ikke om Coralbox M1 også bruger samme fjernbetjening som Zetlight. Max Spect gør dog ikke så måske er det de 2 andre som "låner" lidt. Men dette er rent gætteri fra min side.
Max Spect Razor 160 watt:
Zetlight Qmaven:
Coralbox M1:

- fish-street's zetlight.jpg (21.63 KiB) Vist 1507 gange
Men en ting er sikkert. Max Spect er en ordentlig lampe og jeg har selv brugt en i cirka 7 måneder og var helt klart imponeret over så meget lampe til kun 3600 kr. De 2 andre lamper har jeg ikke set live, men kan bare ud fra billeder konstatere at de ligner hinanden meget.
Re: Hvem har Zetlight lamper
: man 2. dec 2013 15:21
af AndersGS
Mon ikke bare det er fordi firmaet der laver køleprofilen sælger til flere andre firmaer?
Jeg mener den er jo ret karakteristisk den køleprofil og det er begrænset hvor meget designet kan ændres?
Re: Hvem har Zetlight lamper
: man 2. dec 2013 18:45
af Kasper j.
Men de ligner nu meget synes jeg. Kan max spect ikke have taget patent på designet ?
Re: Hvem har Zetlight lamper
: man 2. dec 2013 18:51
af MarkBruhn
Det er vist ikke noget nyt i at kina er ligeglade med patent.

Re: Hvem har Zetlight lamper
: man 2. dec 2013 19:35
af kanstrup
Min datter har den lille zetlight nano, og jeg tog en universal fjernbetjening og programmerede den til lampen. Og nu virker den helt ude fra gangen af selv om akvariet står rundt om hjørnet..! Det er den bedste løsning jeg kan komme på, og så kan fjernbetjeningen jo også bruges til flere ting på en gang.
Re: Hvem har Zetlight lamper
: man 2. dec 2013 20:38
af jesper/aarhus
kanstrup skrev:Min datter har den lille zetlight nano, og jeg tog en universal fjernbetjening og programmerede den til lampen. Og nu virker den helt ude fra gangen af selv om akvariet står rundt om hjørnet..! Det er den bedste løsning jeg kan komme på, og så kan fjernbetjeningen jo også bruges til flere ting på en gang.
Jeg har ellers ladet mig fortælle, at det ikke er fjernbetjeneren, men reciveren på selve lampen, der er for svag. På de tidlige zetlight modeller, skulle der ikke være noget problem, men på de nye modeller er der vist skiftet komponenter (det skulle de jo så IKKE have gjort).
Så tror ikke din løsning, vil hjælpe på mit problem.
Men tak for input.

Re: Hvem har Zetlight lamper
: ons 4. dec 2013 14:24
af kanstrup
jesper/aarhus skrev:kanstrup skrev:Min datter har den lille zetlight nano, og jeg tog en universal fjernbetjening og programmerede den til lampen. Og nu virker den helt ude fra gangen af selv om akvariet står rundt om hjørnet..! Det er den bedste løsning jeg kan komme på, og så kan fjernbetjeningen jo også bruges til flere ting på en gang.
Jeg har ellers ladet mig fortælle, at det ikke er fjernbetjeneren, men reciveren på selve lampen, der er for svag. På de tidlige zetlight modeller, skulle der ikke være noget problem, men på de nye modeller er der vist skiftet komponenter (det skulle de jo så IKKE have gjort).
Så tror ikke din løsning, vil hjælpe på mit problem.
Men tak for input.

Hvis du kender en som har en programerbar fjernbetjening så koster det jo ikke noget at prøve.

Re: Hvem har Zetlight lamper
: ons 4. dec 2013 14:52
af Kasper j.
Ellers kan man nok få en billig en fra dealextreme.com

Så passer tingene sikkert sammen når det kommer derfra

Re: Hvem har Zetlight lamper
: ons 4. dec 2013 15:55
af jesper/aarhus
Der skulle dukke en controller op en af dagene fra Reeffarmer (kvit og frit) som skulle afløse problemet.
Så må vi se, hvordan det går