Side 1 af 1

faldt lige over et billede

: lør 18. nov 2006 22:59
af T1000

: lør 18. nov 2006 23:06
af Carsten
Haleløse fisk. Det er set før, men jeg har aldrig selv set det hos saltvandfisk. Men det optræder jævnligt hos ciklider

: søn 19. nov 2006 00:18
af Lars S
Jeg har set det på en saltvandsfisk, og forhandleren fortalte ikke noget om det var en fejl.
Det var på en djævle????

: søn 19. nov 2006 00:39
af Carsten
Lars S skrev:Jeg har set det på en saltvandsfisk, og forhandleren fortalte ikke noget om det var en fejl.
Det var på en djævle????
Jeg har set det på de der misfostre som kaldes papegøjefisk samt på nogle forskellige Malawi ciklider, primært Mbunaer

: søn 19. nov 2006 00:46
af Lars S
Det var kke sådan en, det var en saltvands fisk, den har et ret spidst hovede og så har den lysene grønbål striber fra hovede og bagud, jeg kan ikke huske hvad den hedder.

Ja desværre er der også Papegøjefisk uden haler, dem syndtes jeg ikke er så slemme som de fisk hvor man sprøjter farvestof ind i fiskene bare for at sælge mere, man kan bestile fisk med en hilsen, navn eller firma logo tatoveret ind i fisken, men det er vi også nogle der prøver at stoppe på http://www.kunstigtfarvedefisk.dk/

: søn 19. nov 2006 11:11
af Carsten
Vi er ikke uenige om at de ikke burde være i handlen! Desværre er der jo et marked for dem. Men på den anden side, hvis ikke forhandlerene havde dem hjemme, viste "markedet" ikke at de kunne købes.
men min modvilje mod de fisk går mere på dem som er mutationer, enten i kropsform(papegøjefisk), dem med extreme finner samt de fisk som er blevet farvede med sprøjter. Fisk som har fået farve via foderet, synes jeg ikke er kønne, men fisken har jo på den anden side ikke lidt nogen form for overlast, og er vel en "naturlig produktudvikling".

Sad og kiggede linkene igennem. Der er et af linkene der går igen 3 gange.

: søn 19. nov 2006 14:40
af Lars S
Nææ vi er ikke helt uenige, men jeg har ikke noget imod at fisk krydses eller fremavlet med lange finner osv. bare det sker på ''normal'' vis.

Det med linkene må vi så have rettet, tak for det.