Side 1 af 1

Zoa afklimatisering og pleje

: lør 16. nov 2013 21:10
af charlie saltvand
Hej venner og veteraner.

Newbie har brug for lidt råd og vejledning :y
Var forbi Decocean i onsdags ( egentligt af en anden grund) MEN fik lidt Zoa m hjem, ....... han har jo MEGET :hehe:

Nå, fik 3 små knolde med hjem til min vandpyt, nu spørger jeg.

Hvor højt skal de stå? Når jeg ser jeres flotte baljer står de ret lang nede.

Hvor længe er de om at " lande" og føle sig hjemme? Har stadig lidt høj po4 efter min STORE fejl mht. Højt Saltindhol og deraf mistede lidt "green grass" koral. Som jeg lige var LIDT for tålmodig med at give en chance for at komme sig..... = po4 på 0.06 og nu nedad gående.

Det jeg selv tror er godt er.
Moderat flow, moderat lys ( for meget lys = ingen polyp udfoldelse)?
Foders ..... med hvad, hvor ofte?

De har som nævnt været i min balje siden onsdag en i midterzone ( med mest udfoldelse) og to på bunden, hvor kun få hoveder er åbne, skal jeg flytte disse?

Håber nogle vil komme m lidt input og gode råd ift. Zoas.

Go weekend.

Charlie

Re: Zoa afklimatisering og pleje

: lør 16. nov 2013 21:12
af charlie saltvand
Ps. Carsten havde pisse travlt ( godt at se ! ) så fik ikke spurgt ham om ovenstående.

Charlie

Re: Zoa afklimatisering og pleje

: lør 16. nov 2013 23:47
af Ryom
Jeg synes de plejer at folde sig ud meget hurtigt efter hjemkomst.
Det er min erfarring af de ikke tager skade af rimelige mænder af lys. De skal selvfølgelig ikke sidde lige under overfladen hvis man har kraftigt lys over baljen.
Men det kan jo også være du har fået nogle små sataner af nogle nøgensnegle med i købet. Så folder polypperne sig ikke ud.