Side 1 af 1

haveslange i saltvand?

: lør 11. nov 2006 13:09
af Anders månsson
jeg har pænt store alge problemer!
Jeg går og overvejer alle aspekter i akvariet og én af tankerne drejer sig om mine haveslanger fra overløbet til sumpen og retur pumpen!

Jeg har sat noget alm. haveslange på for at få pvc´en til at passe ordenligt! udskiller sådan nogle slange et eller andet?
Er det kun pvc der dur eller hvad med Eheims akvaire gummislanger? Hvis altså mine haveslanger er med til at forurene vandet!

: lør 11. nov 2006 13:11
af Peters1
Er bestemt ikke sikker, men mener bestemt at have læst at haveslange kan udlede noget i vandet... Håber der er andre der kan sige noget nærmere.

: lør 11. nov 2006 13:21
af Mathias_C
ja det er noget med at nogle gør , er de af ren gummi eller ligger der så´n nogen tråde inde i den ?

: lør 11. nov 2006 13:23
af Carsten
Det som have slanger kan udskille er phataler. De er godt nok giftige, og må ikke være i børnlegetøj. Men nu er vores akvarier jo heller ikke legetøj.

: lør 11. nov 2006 13:24
af Hougaard
Hmm... Jeg har en teori om, at haveslanger indeholder talater, dvs. blødgørere, men det er ikke noget jeg kan bevise. Men for en slange der bruges en have er det jo ligegyldigt, da vandet jo kun passere en enkelt gang, men i et akvarie er det jo det samme vand der kommer fordi igang og igen.

/Erik

: lør 11. nov 2006 13:25
af Carsten
Ja, de kan udskille, men gør de det??

: lør 11. nov 2006 13:26
af Anders månsson
tja og kan man måle det på nogen måde?

: lør 11. nov 2006 13:27
af Carsten
ja, i labertorier. Men hvem siger at blødgørere, giver alger??

: lør 11. nov 2006 13:34
af Anders månsson
tjaaaa ikke mig, men jeg har godt nok mange, de er godt nok på tilbage-tog, som min nitrat er det...

Jeg beholder slangerne på! De er meget nemmere end pvc at arbejde med, måske en anden gang bliver de skiftet til noget andet, hvis der er stemning for det!

: lør 11. nov 2006 17:04
af ReeZer
Hvis det er helt nystarte og du siger det er på tilbage-tog, så er det vidst ganske normalt at der kan være mange alger.

Men okay, nu ved jeg heller ikke lige, hvor meget, Mange alger er =)

: lør 11. nov 2006 17:09
af Anders månsson
mange alger er som når man ser nyopstartede akvarie der har fået en HÅRD omgang opstarts alger og så lige en omgang cyano på toppen :MA !

Akvariet har kørt lidt over et år! og har næsten ikke haft alger på noget tidpunkt pga stenene var overtaget fra et etableret akvarie!

: lør 11. nov 2006 17:20
af ReeZer
hvordan ser disse Cyano alger egetnlgit ud?

: lør 11. nov 2006 18:15
af Hougaard
Carsten skrev:ja, i labertorier. Men hvem siger at blødgørere, giver alger??
Det var ikke det jeg mente, blødgørere er hormonforstyrrende og kan derfor påvirke fisk, og sikkert også bløddyr.

/Erik

: lør 11. nov 2006 18:55
af Anders månsson
ok jeg ved ikke Hougaard! Jeg tror ikke at dyrene bliver påvirket, de dyr jeg har ser ud til at stortrives...

Mine Cyano er brun-rødlige i det og ligner slim der hæver sig op imod overfladen...

: lør 11. nov 2006 21:00
af Robcus
Jeg håber da ikke haverslanger udskiller giftige stoffer til vandet, da jeg selv bruger haveslange til at fylde mit akvarie op med.

: søn 12. nov 2006 13:28
af Mathias_C
når du bare fylder det op med dem passere vandet jo os kun én gang det er noget andet hvis den sidder på din retur og vandet passer x antal gange i timen

: man 13. nov 2006 12:12
af Robcus
Tja, det er jo rigtigt nok.

Re: haveslange i saltvand?

: tirs 17. jun 2008 14:24
af Olsen
Jeg har købt noget kraftig slange i XL Byg. Det hedder vist Trykslange og kostede 20 kr. pr. meter. Det virker rigtig stærkt, og er ikke sådan lige at bøje/knække som almindelig haveslange. Det er gennemsigtigt og i byggemarkedet stod der at det bl.a. var beregnet til renvandsføring, olier, kemikalier og meget andet. Det er faktisk gennemsigtigt og man kan se fibrene. Må jeg sætte trykslangen fast til returpumpen og lede vandet fra sumpen op i akvariet?

Re: haveslange i saltvand?

: tirs 17. jun 2008 14:31
af Olsen
Tror faktisk det er trykslange magen til den gennemsigtige 3/4" der sælges her: http://www.special-butikken.dk/site-box ... &SEID=1319

Er det en dum ide at bruge den til returvandet i forhold til fast PVC rør?