Side 1 af 1

2 forskellige resultater med RedSea Ca test

: ons 21. aug 2013 20:24
af Hartman
Som overskriften siger.
Har målt med det gamle set 460 som er 3mdr gammel. Har lidt tilbage så derfor kunne jeg samligne. Men med det nye set måler jeg 500 i Ca.
Er det kun mig der har prøvet det og hvad syntes i jeg skal gøre?.

Re: 2 forskellige resultater med RedSea Ca test

: ons 21. aug 2013 20:30
af pederrevnørd
Tror det vil kunne ske med samtlige fabrikater, om ikke andet så regn med at du ha ca 480 :-)

Mvh
Peder

Re: 2 forskellige resultater med RedSea Ca test

: ons 21. aug 2013 20:36
af MarkBruhn
Jeg vil foreslå du bruger Salifert til at teste med.
Jeg testede vandet direkte fra revet i rødehavet med Salifert. De værdier jeg kom frem til passer rigtig godt på de værdier man får at vide er optimale osv. Derfor må man vel konkludere at de testsæt er rigtig gode som udgangspunkt. :-)
http://www.saltvandsforum.dk/viewtopic.php?f=1&t=61416" onclick="window.open(this.href);return false;

Re: 2 forskellige resultater med RedSea Ca test

: ons 21. aug 2013 20:45
af Hartman
pederrevnørd skrev:Tror det vil kunne ske med samtlige fabrikater, om ikke andet så regn med at du ha ca 480 :-)

Mvh
Peder
Så skal der vis sænkes nu :wink:

Re: 2 forskellige resultater med RedSea Ca test

: ons 21. aug 2013 20:49
af Hartman
Man kan vel også lave en gang frisk saltvand. Og måle det. Jeg bruger RS pro og så lave det i den samme salitet som de skrive de har Ca på vist 450 ved 1.023.
Eller kan man heller ikke regne med det.?

Re: 2 forskellige resultater med RedSea Ca test

: ons 21. aug 2013 22:13
af crazy seahorse
Hartman skrev:Man kan vel også lave en gang frisk saltvand. Og måle det. Jeg bruger RS pro og så lave det i den samme salitet som de skrive de har Ca på vist 450 ved 1.023.
Eller kan man heller ikke regne med det.?
RS pro skulle være et rigtig godt salt, men det har en meget høj Kh og Ca.

Jeg synes jeg har, fordi jeg har læst lidt op på det, lagt mærke til at der er (for) mange ting man skal holde sig for øje når man kører med deres produkter.
Jeg har lige fulgt en tråd på Rc om opløsning af salt i forb med vandskift. Det gik på, hvor længe man må lade det friskblandede vand stå og mikse. Det er nævnt forskellige mærker vi ikke kender normalt, men der er RS saltet også nævnt.
Her er der henvist til Rs egen vejledning, der siger at det ikke må stå mere end (hæng mig ikke op på det) 12 timer (måske var det mindre).
Ellers risikerer man at det udfælder.
Jeg synes det lyder besynderligt, for som det i et af indlæggene så rigtigt siges, hvorfor? Det udfælder vel kun hvis vandet ikke kan bære mere.
Har man ikke kommet for mange gram i pr liter, hvorfor udfælder det så? Hvad forhindrer det i at udfælde i akvariet, hvis det er tilfældet.

På mig virker det lidt som om deres produkter er beregnet til de mere øvede, som er vant til at håndtere alle de forskellige ting, som de selv skriver der skal tages højde for. Se feks RS Foundation.
Her taler de om farerne ved over- eller underrepræsentation af enkelte emner, hvorfor der bør måles for dem regelmæssigt.

Nu er det ikke det store problem for mig, for jeg bruger ikke noget af deres, men derfor kan man da godt undre sig.

Erik

Edit: Sorry for at bringe det lidt ud af sporet, men det kunne faktisk være medvirkende til dit problem.
Hvis du lader det stå for længe og mikse - og det er sandt at det så udfælder, så kunne det være at det var Kh der udfælder.
Det KUNNE måske betyde en højere Ca ifht de andre værdier.
Bare en tanke.