Side 1 af 1

For rent vand?

: man 29. jul 2013 14:23
af FEM64
Hej SF'ere :wink:

Jeg må lige bede om jeres tanker om dette.

Jeg kører med en redox på 430 - 440 temmelig stabilt. Den dropper til ca. 330 når jeg skifter vand. Jeg skifter ca. 50 L hver 14 dag. Det er knap 10%. Der går ca. 1 døgn og så er den oppe på 430 - 440 igen.

Jeg har en BM200 skummer på som rengøres en gang ugentligt. Den giver noget ret mørkt snask og ca 4 - 5 cm pr uge. Jeg har JJ prof nitratfilter og fosfatfilter på og disse værdier er 0 "altid". :y

Tilsætter Balling fra Deepocean (pulver) og holder helt stabile CA, HK og MG.

Jeg fik noget Xenia på en sten som bare forsvandt. Jeg har ingen grønne alger og flotte tiltagende kalkalger. Acropora trives nogenlunde, frogspawn er flot og nogle LPS holder også ved men kunne være flottere.

Set i relation til min redox kan mit vand så være FOR rent? Jeg troede nok mest det var et problem med VSV eller lign.

Jeg har intet filter på ud over det ovennævnte. Jeg har mange fisk og fodrer med flager og frost hver dag (2 - 3 terninger) + musling til murænen et par gange om ugen. Maden er altid væk indenfor få sekunder.

Vh Flemming

Re: For rent vand?

: man 29. jul 2013 14:26
af FEM64
Jeg må hellere lige tilføje at samtlige fisk stortrives, rejerne skifter skal jævnligt og der er masser af snegle og andet kryb. Det går altså godt men der mangler noget for at koraller m.m er på toppen.

Re: For rent vand?

: man 29. jul 2013 14:31
af pederrevnørd
Set udelukkende ifht din redox er dit vand perfekt, og ikke for rent.
Så skal du langt over 500, vel at mærke uden brug af O3 eller andre oxiderende midler.

Optimal redox er 380-430.
Det er normalt at redox falder, endda helt ned til 200 ved vandskifte.

Fedt at duhar et redoxmeter, men det er ikke selve værdien som er afgørende. Mere vigtigt er større fluktuationer i disse, som du bør holde øje med. Fx vil et fald typisk indikere at noget ligger og rådner(død fisk etc)

Det lyder som om at tingene bare kører perfekt fordig - tillykke, men vær opmærksom og parat til at give korallerne noget at leve af, fx Pols Xtra/KZ amino

Mvh
Peder

Re: For rent vand?

: tirs 30. jul 2013 22:18
af FEM64
Tak Peder. Jeg er opmærksom på at værdien kun er en rettesnor og drop har en årsag. Så langt så godt. :wink:

Med ro i maven kan jeg glæde mig over en stabil redox og koncentrere mig om at fodre korallerne lidt. Jeg har egentlig gået ud fra at vandskiftene var nok. Der må lidt mere til. :y