Side 1 af 1

Min nye Goniopora

: tors 27. jun 2013 22:16
af PoulD
Efter 5 dage i baljen er min nye Goni er stadig lidt genert, men en lille smule er polypperne da tittet frem.
DSCF8563.jpg
DSCF8563b.jpg
DSCF8572.jpg
DSCF8572b.jpg

Re: Min nye Goniopora

: tors 27. jun 2013 23:06
af larsappel
Lækker "lille" sag i har fået Jer - bliver overhovedet ikke misundelig :-)

Måske du skal prøve tricket med tryllestaven :-)

Re: Min nye Goniopora

: fre 28. jun 2013 08:14
af peder
"smuk som et stjerneskud"

Re: Min nye Goniopora

: fre 28. jun 2013 08:22
af Macdoo
Flot en. Skal den fodres eller?

Re: Min nye Goniopora

: fre 28. jun 2013 09:58
af Carsten
Havde den tydeligt længere polypper da du købte den?
For det er jo ikke alle arter der har de meget lange polypper

Re: Min nye Goniopora

: fre 28. jun 2013 10:44
af dyr200
Dam den er lækker sig til hvis du vil af med er frag hehe ;-)

Re: Min nye Goniopora

: fre 28. jun 2013 11:24
af PoulD
Carsten skrev:Havde den tydeligt længere polypper da du købte den?
For det er jo ikke alle arter der har de meget lange polypper
Nej tværtimod Carsten, alle polypper var helt inde i skelettet da jeg købte den. Det kan sagtens være det er en art med korte polypper (jeg har faktisk ikke lige kunne finde nogen der er helt præcis magen til på nettet endnu)

Macdoo skrev:Flot en. Skal den fodres eller?
Der findes vist ikke ret mange koraller (om nogen) der er 100% autotrofe. Så ja, i et eller andet omfang skal den fodres. Nu får jeg nok på puklen, for jeg ved godt, der er nogen der mener Goniopora skal have en del næring, men personligt deler jeg altså ikke den opfattelse. Jeg mener ikke de skal fodres ret meget mere end f.eks. Acropora, og i hvert fald mindre end f.eks. Favia, Blastomussa og Tachyphyllia.

Jeg har i al fald aldrig target fodret en eneste af mine Goniopora, Jeg kan naturligvis ikke sige, om de vil overleve på den helt lange bane, men nogen af dem har jeg da haft i over et år, og de ser alle ud til at trives meget godt.

Jeg har dog et par NPS som jeg target fodrer 2-3 gangen om ugen med de fine reef pearls.. Derved falder der givetvis lidt af det helt fine støv af til alle andre koraller også (en sjælden gang target fodrer jeg også min Trachy med lidt grovere reef pearls) . Mine fisk får imidlertid også en frostterning dagligt, hvoraf jeg vil tro der også falder lidt af til korallerne

Re: Min nye Goniopora

: fre 28. jun 2013 11:38
af palamo123
Hej Poul,
Dejlig koral. Jeg havde også sådan en i mit gamle akvarie. Den brød sig ikke om for meget cirkulation.

Re: Min nye Goniopora

: fre 28. jun 2013 13:07
af Carsten
Kunne det ikke være denne.
http://www.meerwasser-lexikon.de/tiere/ ... mensis.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Re: Min nye Goniopora

: fre 28. jun 2013 19:34
af Chrissy62
Den er meget smuk. Jeg købte en magen til. Den står også rigtig flot:)

Re: Min nye Goniopora

: fre 28. jun 2013 21:53
af PoulD
palamo123 skrev:Hej Poul,
Dejlig koral. Jeg havde også sådan en i mit gamle akvarie. Den brød sig ikke om for meget cirkulation.
Den får heller ikke ret meget cirkulation Kenneth. Den står inde i bunden af min lagune.
Carsten skrev:Kunne det ikke være denne.
http://www.meerwasser-lexikon.de/tiere/ ... mensis.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Det kan det nok sagtens være Carsten. Jeg synes dog umiddelbart tentaklerne ser længere ud, set i forhold til selve polyppen på de G. palmesis jeg har fundet billeder af.

Jeg havde selv gættet på en G. minor, men det var et rent gæt uden belæg. For mig er der faktisk mange det sagtens kunne være, både G. minor, G. palmesis G. tenuidens, G.pandoraensis, G. lobata og flere andre, ligner alle sammen lidt. På den anden side synes jeg ikke der er nogen som ligner helt.

Jeg kan som sagt ikke se det. Tror det måske kræver det et stykke helt rent skelet, men er der nogen som kan give en sikker ID ud fra billederne, vil jeg da være taknemmelig. Det vil jo alt andet lige gøre det nemmere at give den optimale forhold hvis jeg ved hvad det er for en.

Re: Min nye Goniopora

: lør 29. jun 2013 00:43
af Carsten
Du hakker da bare et stykke af og lægger det i klorin, så skal vi nok finde ud af arten. :biggrin:

Hvis du har mulighed for at stresse korallen lidt, så den trækker sig helt tilbage. Så er det mange gange muligt at se skellettet ordenligt.
Så kan jeg slå op i corals of the World og se om der er noget som ligner

Re: Min nye Goniopora

: lør 29. jun 2013 06:55
af crazy seahorse
Du har jo taget et rigtig godt billede af den.
Det kunne du jo prøve at sende til RC´s lps identification
De plejer at være ret skrappe til det.

Erik