Side 1 af 1

Lys tilvænning

: ons 27. mar 2013 08:45
af johanne86
Hej

Jeg købte i går en blanding forskellige SPS fragmenter, og havde egentlig tænkt mig at sætte dem fast på stenene i dag med epoxy. Men skal korallerne ikke først vænne sig til lyset i min tank? I så fald, hvor lang tid skal jeg have dem til at stå på bunden af akvariet og kan jeg efter noget tid flytte dem direkte op i toppen af akvariet, eller skal dette gøres langsomt? De fleste kommer direkte fra en privat tank med kraftigt lys, kun en lille andel er købt i en butik med mindre kraftigt lys.

Nogle af SPS'erne kræver stærkt lys og nogle medium lys. Måske jeg kan placere dem med behov for medium lys allerde i dag? Eller bør jeg vente - i så fald hvor længe?

Mange tak for jeres hjælp!

Re: Lys tilvænning

: ons 27. mar 2013 08:59
af Carsten
Med mindre du har extermt meget mere lys over end der hvor de kom fra er det ligegyldigt

Re: Lys tilvænning

: ons 27. mar 2013 10:01
af johanne86
Ok, tak. :)

Re: Lys tilvænning

: ons 27. mar 2013 10:08
af Schwensen
Du har da noget blåt/lilla lys over baljen ? :)

Re: Lys tilvænning

: ons 27. mar 2013 10:12
af johanne86
Ja, det er fra mine 2 maxspect lamper. Det giver sådan en fed effekt om aftenen, når kun det blå lys er tændt som på billedet. :)