Side 1 af 1
"Gate valves" ???
: tirs 19. mar 2013 21:01
af pedersen
Hej
På de fleste udlandske hjemmesider og fora'er, og i det meste af den tilgængelige
akvarie litteratur, skelnes der typisk mellem "ball valves" (kuglehaner) og "Gate valves", hvor "Gate valves" anbefales til finjustering af vandflowet gennem PVC-rørene og "Ball valves" til den mere grove justering (on/off justering)
Jeg har dog vanskelig ved at finde andet end kuglehaner ("Ball valves") herhjemme. Hvorfor, og hvad anvender i ?
Re: "Gate valves" ???
: tirs 19. mar 2013 21:17
af ak1204
De såkaldte "gate valves", på dansk skydeventil, har jeg kun set i ø 50 mm som det mindste og det bruges vist mest i havedamme...
Re: "Gate valves" ???
: tirs 19. mar 2013 21:37
af pedersen
vil det sige at de fleste anvender kuglehaner selvom de frarådes til finjustering af flowet til diverse filtre og skummeren ?
Re: "Gate valves" ???
: tirs 19. mar 2013 21:45
af Mikkel E
Jeg bruger en kuglehane, og det tror jeg de fleste gør.
Den er ikke nem at justere flowet med, men det kan lade sige gøre.
Re: "Gate valves" ???
: tirs 19. mar 2013 21:50
af ak1204
pedersen skrev:vil det sige at de fleste anvender kuglehaner selvom de frarådes til finjustering af flowet til diverse filtre og skummeren ?
Ja.. Det kan sagtens lade sig gøre at justere flowet, men det kunne da være interessant at finde ud af om der overhovedet nogen her på forummet der bruger skydeventiler....?!
Jeg har dog aldrig hørt, at man ligefrem fraråder at bruge kuglehaner. Jeg vil gætte på at omkring 99 procent bruger kuglehaner..

Re: "Gate valves" ???
: tirs 19. mar 2013 22:04
af crazy seahorse
Hvis du har behov for at finjustere, kan du også anvende nåleventiler.
Dem kan du justere meget nøjagtigt.
Erik
Re: "Gate valves" ???
: ons 20. mar 2013 07:24
af pedersen
Kan man få nåle-ventiler til PVC ? De ser interessante ud
Re: "Gate valves" ???
: ons 20. mar 2013 07:39
af AndersGS
Jeg synes skydeventiler har en tendens til at lække lidt, i hvert fald dem jeg har haft med at gøre, men de blev så også brugt en del.
Re: "Gate valves" ???
: ons 20. mar 2013 08:24
af crazy seahorse
pedersen skrev:Kan man få nåle-ventiler til PVC ? De ser interessante ud
Det kan du sådan set godt.
Vertex laver en, som godt nok er lavet til kalkreaktorer, så der er en begrænsning i størrelsen.
Mig bekendt er det den eneste nåleventil der er til saltvand, elles er de af messig og er lavet til feks Co2
Erik
Re: "Gate valves" ???
: ons 20. mar 2013 11:05
af Carsten
Grunden til at ingen bruger skydeventiler er jo da størrelsen. Kender ingen der bruger 50mm fittings hverken på nedløbet og slet ikke på returen
Re: "Gate valves" ???
: ons 20. mar 2013 13:12
af pedersen
selvom skydeventiler kun findes ned til 50 mm kan de jo sagtens monteres på rør med mindre diametre vha. diverse fittings
Re: "Gate valves" ???
: ons 20. mar 2013 13:28
af Carsten
pedersen skrev:selvom skydeventiler kun findes ned til 50 mm kan de jo sagtens monteres på rør med mindre diametre vha. diverse fittings
Korrekt, men de er jo heller ikke lige frem plads besparende.
Re: "Gate valves" ???
: man 1. apr 2013 11:36
af crazy seahorse
pedersen skrev:Kan man få nåle-ventiler til PVC ? De ser interessante ud
Fik her i påsken en oplysning som var ny for mig.
En af vores gode venner her på Forummet havde købt en nåleventil magen til dem jeg har.
Han har ændret på tilførslen og har boret nye, lidt større studse i.
Det nye er, at det er en gatevalve!!!! Han kunne kigge ind i den da han borede en op og kunne se pladen.
Det er jo så et mysterium, hvorfor de kalder den for en Prescission needle valve?
Anyway, de fungerer fint og er nemme at arbejde med, uanset hvad de hedder og hvordan de nu er opbygget.
Erik
Re: "Gate valves" ???
: man 1. apr 2013 17:40
af pedersen
Hvor kan de købes til PVC ?
Re: "Gate valves" ???
: man 1. apr 2013 18:39
af crazy seahorse
pedersen skrev:Hvor kan de købes til PVC ?
Jeg har mine fra Moby, men du skal nok modificere dem lidt.
Erik