Side 1 af 1

En underlig fisk

: lør 14. okt 2006 08:35
af Celia
Hej

jeg er med i en fotogruppe under en akvarieforening hvor vi tager hjem til hinanden og fotografere fisk.

Vi var hjemme hos en bruger fra dette forum (jeg håber ikke det gør noget at jeg viser et billede af dine fisk Frank ;) )
Men jeg tror aldrig jeg fik fat i noget navn på den.

Den ser sjov ud, men ud over det så har den en utrolig adfærd.

Den svømmer for pludselig at stoppe og falde igennem vandet som et blad falder af et træ på en efterårs dag.
Den ligger sig også ofte på siden og graver ud under en sten så gruset sprøjter til alle sider.
Den er cirka 7 cm lang og det ene øjeblik er den stille og nærmest majestætisk i sin måde at svømme på og det æste øjeblik er den hurtig som lynet (det er som regle det øjeblik hvor man skal tage et billede ;) )
Dahm den var svær at tage billeder af.

Er der nogle der kende dens latinske navn ? - så jeg kan søge lidt oplysninger om den.

Billede
Copyright: Cecillia Jensen

: lør 14. okt 2006 08:40
af Carsten
Den hedder Novaculichthys taeniourus. Bliver ca 28-30 cm og tudegrim når den vokser til.
på engelsk kaldes den også "rock mover wrasse" Det siger vel noget om dens aktivitets niveau

: lør 14. okt 2006 08:44
af Celia
Ok :) tak for det.
Rock mover... ja jeg kunne godt forestille mig at det var noget af en karl når den bliver omkring de 30 cm :shock:

: lør 14. okt 2006 08:48
af Celia
http://www.liveaquaria.com/product/prod ... id=314&N=0

ja den kommer godt nok til at se lidt andenledes ud som voksen, ærgeligt at den ikke forbliver som den er nu. Den er ret spændende.

: lør 14. okt 2006 08:56
af BatLuder
De voksne jeg har set billeder af ved en Google søgning vil jeg nu ikke ligefrem kalde tude grimme. Synes faktisk den er ret flot. Men den er nu nok sødest som lille, det er klart.

: tors 19. okt 2006 11:18
af Celia
Ja den er utrolig spændende, jeg faldt lige over et billede jeg havde taget af den, desværre er ruden ret ridset.

Billede
Copyright: Cecillia Jensen