Side 1 af 1

ID af orm

: søn 9. dec 2012 14:12
af Birkefeldt
Hej forum!

Kan I ID denne orm? Den kravler ligesom ud af røret. Har ikke set en vifte endnu, så er ikke sikker på det er en alm rørorm. Er den ok eller skadelig?
orm.jpg
Pft kenneth

Re: ID af orm

: søn 9. dec 2012 14:14
af Carsten
Er røret hårdt? Hvis ja, er det med stor sandsynlighed en rørsnegl. Og den skal ud. Knæk røret så lagt ned det er muligt, evt. ved brug af værktøj

Re: ID af orm

: søn 9. dec 2012 14:19
af Birkefeldt
Hej Carsten!

Det er ikke en rørsnegl. Røret er blødt og indtil for en time siden var det lukket på samme måde som en rørorm, altså nærmest trykket fladt i enden. Jeg fik korallen den sad på igår og regnede med det var en alm rørorm inden den åbnede sig. Men indtil videre ser den mærkelig ud. Ser nærmest ud som om ormen er ved at kravle ud af røret... :dizzy:

Re: ID af orm

: søn 9. dec 2012 15:57
af Carsten
En rørorm, kan også godt smide kronen, hvis den bliver stresset.
Og hvis forholdene ikke passer ormen, så kan den også forlade røret og finde et andet sted at placere sig.

Re: ID af orm

: søn 9. dec 2012 20:55
af Birkefeldt
Nå jeg valgte at tage ormen op inden den forsvandt. Den nåede at kravle helt ud af røret, men den var ikke så hurtig, så den var let at fange. Jeg undersøgte den, men der var ikke tegn på en vifte som på en alm rørorm. Så ville ikke tage nogen chancer. Tak for input Carsten.

mvh kenneth