Side 1 af 1

The saltie projekt

: søn 25. nov 2012 18:43
af Elliott
Gode ideer modtages :K

Vi er i gang med at bygge nyt køkken/ alrum og har gravet gulve op m.m. Jeg har derfor ALLE muligheder for at lave installationer nu til vores planlagte 720 liters balje. Det er et almindeligt akvarie 200x60x60 og jeg regner med at der skal stå en sump på 130-150 liter under baljen med teknikken samt en seperat beholder til osmosevandet.

Planen er følgende specs:

Akvarie 200x60x60 / 720 Liter
Skummer Deltec TC2060
Retur pumpe Red dragon 5000 mini
Cirkulation ATB 16.000 liter closed loop
Sump 140 liter
Vandskiftetank 80 liter
Osmosetank 100 liter
Karantæne akvarium 120 liter
Kalkreaktor (på retur bypass)

Hvad skal jeg lave af installationer??

Jeg har p.t. lavet følgende:

2 faser strøm med hver 13A fra gruppetavle og eget HPFI (en gruppe over og en gruppe under akvariet)
Afløb (Til vandskift og sikkerheds overløb i sump)
Koldt vand (til osmose anlægget)

Etablere et ventilationsrør ud af bygningen fra over baljen for at trække varme væk fra akvariet/ fugt ud af bygningen? Hvor stort skal det evt. være? Tænker et 110 rør så man kan bruge en almindelig billig ventilator?

Kom frisk! Nogle gode ideer?

Re: Hvad skal jeg huske at etablere når jeg bygger hus?

: søn 25. nov 2012 18:50
af Carsten
Der kommer vel varme i gulvet alligevel. Og varmen trænger op gennem gulvet op i sumpen, som bliver opvarmet på den måde. Om det er helt nok til at holde 26 grader ved jeg så ikke.

Hvis du overvejer at skifte fra hqi til led, så er der ingen grund til at lave noget udsugning.
Og hvis du lægger dækglas/acryl over nedsætter du fordampningen meget

Re: Hvad skal jeg huske at etablere når jeg bygger hus?

: søn 25. nov 2012 19:40
af crazy seahorse
Det er dog en herlig situation du befinder dig i.
Sådan at kunne lave en ønskeliste over de "tunge" akvarieinstalationer.

Ud fra hvad jeg selv har fået etableret efterfølgende og godt kunne tænke mig, vil jeg sige flg.:

Afløb til Osmose anlæg og sikkerhedsoverløb = genialt og næsten umuligt at etablere senere, uden økonomisk at blive flået.

Egne grupper til akvariet og KUN akvariet, meget gerne med eget sikkerhedsrelæ. Jeg har fået et sat på, som min elektriker siger er mere trægt.
Det har betydet, at jeg et par gange har oplevet, at HpFI relæet af en eller anden grund har henlagt resten af huset i totalt mørke, mens akvariet har lyst som et juletræ :K

Vandtilgang = dejlig praktisk og en selvfølge når der skal laves osmosevand og afløbet alligevel er placeret der. Ellers skal du bøvle med slanger frem og tilbage.

Udluftning: Jeg har efterfølgende etableret udluftning med en baderumsventilator med hygrostat. Jeg har 2100L i rummet og fordamper min. 15L i døgnet.
Så er det nu meget rart at kunne lede den fugtmættede luft ud i det fri. Og føler man ikke det er nødvendigt, slukker man bare for den.

Held og lykke med arbejdet.

Erik

Re: Hvad skal jeg huske at etablere når jeg bygger hus?

: søn 25. nov 2012 20:07
af Hvam
Vand og afløb ved sumpen :-)

Re: Hvad skal jeg huske at etablere når jeg bygger hus?

: søn 25. nov 2012 20:25
af stace
nu ved jeg ikke helt hvor du får fat i en billig vent. til 110 mm så vidt jeg ved hedder de enten 100 eller 125.

når du alligevel skal bygge nyt hus vil jeg få lavet 125 rør med kanal vent selvfølgelig styret af hygrostat så man ikke selv skal tænke på det.

De fleste badeværelses vent er ikke lavet til at kører døgnet rundt og kanalvent. holder normalt meget længere og er ikke så meget dyrere end en badeværelses vent med hygrostat.

Den med sikkerhedsafløb lyder som en super ide.

hvor stort bliver dit akverium og hvad teknik regner du med at bruge fordi en normalt 13 a gruppe 1 pol kan du trække 2990 watt ud af uden problemer men skal du have nyt hus ville jeg trække ud til en sikring til lyset en til teknik i akvarium og en sidste til service stik. i teknikrum eller hvad du nu skal have altid rart med et ekstra stik hvis du pludselig skal bruge noget ekstra så skal du ikke tænke på om det belaster den resterende akvarie installation og altså de tre sikringer kan du jo så slå sammen til en 3 pol gruppe bare husk smeltesikringer da det så kun er den ene der går, hvis der skulle gå noget galt.

Udover det kan automatsikringer være lidt følsomme overfor teknik installation i visse situationer.

et seperat fejlstrømsrelæ kun til inst. vedr. akvarium er en super ting så man altid har noget strøm der virker i huset.

Re: Hvad skal jeg huske at etablere når jeg bygger hus?

: søn 25. nov 2012 22:19
af Elliott
Jammen, jammen.. tænkte jo nok det var det helt rigtige sted at spørge :K

Fedt indspark med seperat HPFI, den havde jeg ikke selv tænkt på!

Også genialt at bruge smeltesikringer så man kan adskille grupperne!

Med kanal ventilator mener Du så dem man bruger til ventilation (industri) i metalrør?

Kom gerne med flere indput, jo bedre det blir anlagt jo nemmere og mere sikkert blir det :y

Re: Hvad skal jeg huske at etablere når jeg bygger hus?

: søn 25. nov 2012 22:26
af Olsen
Ide: Etablere håndvask og tilhørende udtag til at koble diverse slanger på, fx. til osmoseanlæg, rent ferskvand og lignende.

Re: Hvad skal jeg huske at etablere når jeg bygger hus?

: søn 25. nov 2012 22:43
af Hvam
Ventilationen skal du da bare kører over genvex. Men i mange nye huse er der problemer med at de bliver for tører, så lidt fugt gør bestemt ingen ting :-)

Re: Hvad skal jeg huske at etablere når jeg bygger hus?

: søn 25. nov 2012 23:19
af Elliott
Det er nu ikke et nyt hus vi bygger, det er et gammelt bondehus fra 1863 hvor vi er ved at rennovere køkken. "Bygger hus" i overskriften blev brugt for at man nemmere kan se i overskriften hvad tråden handler om ;-)

Re: Hvad skal jeg huske at etablere når jeg bygger hus?

: søn 25. nov 2012 23:25
af nielsk
Det vigtigste er at tænke over alt det fugtige luft som folkene også skriver. Ventilation fylder og larmer og er nok det dyreste at eftermontere hvis det kosmetiske skal være i orden. Det har jeg lært på den dyre måde... Varmt vandmættet luft er guf for kondens dannelse på alle kuldebroer og hyggelig svamp osv.

Re: Hvad skal jeg huske at etablere når jeg bygger hus?

: søn 25. nov 2012 23:49
af Elliott
Lige et tillægs spørgsmål: Det er meningen at akvariet skal bygges ind som en del af en skabsvæg sådan at der er et højskab på hver side af det 2 meter brede akvarie, under og over selve akvariet bliver der lavet skabslåger der kan tages til side så der er god adgang til top og bund men... vil det give problemer at det er indbygget på denne måde og hvilke?

Re: Hvad skal jeg huske at etablere når jeg bygger hus?

: man 26. nov 2012 00:18
af Marco R
Elliott skrev:Lige et tillægs spørgsmål: Det er meningen at akvariet skal bygges ind som en del af en skabsvæg sådan at der er et højskab på hver side af det 2 meter brede akvarie, under og over selve akvariet bliver der lavet skabslåger der kan tages til side så der er god adgang til top og bund men... vil det give problemer at det er indbygget på denne måde og hvilke?
Jeg synes, at du skulle se på dette setup: http://saltvandsforum.dk/viewtopic.php?f=95&t=51206 - det er nok meget lig det, som du selv er ved at lave :happy:

Re: Hvad skal jeg huske at etablere når jeg bygger hus?

: man 26. nov 2012 09:01
af stace
Ja mener en metal vent denne kan gemmes væk på feks loft dette vil betyde mindre støj end med badeværelses vent man skal bare huske ligemeget hvad at isolerer rørene men disse kanal vent behøves ikke at være særlig store der findes nogle små lydløse nogle også der er beregnet til huse

Re: Hvad skal jeg huske at etablere når jeg bygger hus?

: man 26. nov 2012 12:05
af Hofmann
:GO ØL anlæg!!! :beer:

Re: Hvad skal jeg huske at etablere når jeg bygger hus?

: man 26. nov 2012 12:10
af Elliott
Hofmann skrev::GO ØL anlæg!!! :beer:
Tjek! :sneaky2:

Re: Hvad skal jeg huske at etablere når jeg bygger hus?

: tirs 25. dec 2012 10:23
af Elliott
Så blev gulvet i køkkenet støbt (lillejule aften i snestorm) og mig og fruen kunne tage en morgen vals på vores nye gulv juleaftens morgen.. dejlig gave til os selv :hehe: :P :hehe:

Vi har taget følgende (saltvands relaterede) foranstaltninger ved byggeriet p.t.:

Placering så der ikke kan komme direkte sollys på akvariet
Brugt højtryks isolering der kan tåle den ekstra vægt (også hvis vi udvider senere ;-) )
Brugt dobbelt 8 mm. armeringsnæt i gulvet under akvariet
Lavet en smule fald mod havedøren (just in case)
Lavet afløb ved akvariet
Lavet vandtilførsel ved akvariet
Lavet plads til en 125 mm. kanal ventilator over akvariet

Og så lige et billede selvfølgelig:

Re: The saltie projekt

: tirs 25. dec 2012 12:08
af røntved
Det ser godt ud. Tror sku jeg har en ventilator til at ligge i vejen ;-)

Re: Hvad skal jeg huske at etablere når jeg bygger hus?

: tirs 25. dec 2012 13:40
af khl
Elliott skrev:Lige et tillægs spørgsmål: Det er meningen at akvariet skal bygges ind som en del af en skabsvæg sådan at der er et højskab på hver side af det 2 meter brede akvarie, under og over selve akvariet bliver der lavet skabslåger der kan tages til side så der er god adgang til top og bund men... vil det give problemer at det er indbygget på denne måde og hvilke?
Har lige lavet noget lignende, der er brugt en ventilator der kører konstant bruger 1 watt i grundventilation, og går automatisk op på fuld styrke, når/hvis den relative fugtighed stiger til 70%er her bruger den 4 watt. Men husk blot at hvis du suger luft ud, så skal der også være ventilationshuller i skabene, så du kan få luft ind, ellers laver du undertryk og din ventilator virker ikke optimalt.

/KHL

Re: The saltie projekt

: tirs 25. dec 2012 19:08
af Elliott
røntved skrev:Det ser godt ud. Tror sku jeg har en ventilator til at ligge i vejen ;-)
Lyder spændende :-)

Re: The saltie projekt

: ons 23. jan 2013 09:07
af Schwensen
UPDATE! :)

Re: The saltie projekt

: søn 3. feb 2013 23:34
af Elliott
Sker ikke meget p.t. Alt for meget arbejde for tiden (luxus problem)

Har fået købt lidt udstyr og lagt lidt planer som er opdateret i toppen af tråden..

Nogen omkring Holbæk der har en masse 5-6 mm. glas der ligger i vejen? Skal snart til at lave div. ekstra tanke.