Side 1 af 1

Hvad er dette ?

: fre 14. sep 2012 18:55
af Phycopat
Har disse røde "flager" til at sidde 2 steder på mine sten, sidst jeg skiftede lidt vand lykkedes det mig at få lidt af dem med op, men er langt fra sikker på hvad det er, og kan desværre ikke lave bedre billeder end de 2 her.
Er det helt galt, så tager jeg sku de 2 sten op (kun den ene sten på de billeder) og skrupper dem i noget saltvand næste gang der skal skiftes..
IMG_0441.JPG
IMG_0440.JPG

Re: Hvad er dette ?

: fre 14. sep 2012 18:59
af morildvej320
tror da det ligner kalkalger, det er kun godt:-)

Re: Hvad er dette ?

: fre 14. sep 2012 19:04
af Phycopat
Pyha :y

Var lige bange for at det var disse planarier eller hvad de nu hedder.. Syns dog ikke jeg har kunne finde nogle gode billeder af disse..

Re: Hvad er dette ?

: fre 14. sep 2012 22:45
af Dezon
hvad er det man skal kigge på? for der er jo grønne alger, kalkalger ect..

Re: Hvad er dette ?

: lør 15. sep 2012 07:22
af Phycopat
Dezon, som skrevet først i mit indlæg.. "Har disse røde "flager" til at sidde 2 steder på mine sten"

Men nu hvor du også bringer de grønne op, hvordan kommer jeg dem så til livs ? Plukker så mange af dem jeg kan komme til når jeg renser ruder og ellers bare har hænderne i baljen..

Re: Hvad er dette ?

: lør 15. sep 2012 08:43
af Dezon
Jeg har også fået de grønne. Men en krabbe ( light foot tror jeg den hedder) kan tage dem og en gul kirurg kan også

Re: Hvad er dette ?

: lør 15. sep 2012 09:35
af Carsten
Lån en søhare i nogettid. Den er langt mere effektiv end du selv kan være med fingerne.

Det røde på stenene kan være noget rød macroalge. Synes den ser lige rød nok ud til at være kalkalger

Re: Hvad er dette ?

: man 24. sep 2012 21:43
af Dezon
.

Re: Hvad er dette ?

: man 24. sep 2012 21:43
af Dezon
.