Side 1 af 1

Mit nye projekt. Hjælp ønskes :o)

: tirs 26. sep 2006 08:29
af sflindt
Jeg er i gang med at lave et lille 54 liters Waterhome om til et lille nano. (billeder følger)

Jeg har lavet et overløb ud af plexi og har en AquaClear 20 pumpe på.
Der skal naturligvis mere cirkulation i.

Jeg er så heldig at få lidt Caulerpa alger af MadsFisk. :TH
Levende sten og sand kommer fra mit store akv.

Så er dilemmaet...: der er en meget fin top på akvariet, hvor der er plads til et lysstofrør og det VIL jeg have på, men hvilket lysstofrør skal jeg vælge? ?
Det skal være 470 mm.
Jeg vil gerne have xenia og en anemone i akvariet. Måske lidt skiver..? (og 2 Ocellaris)
Hvis nogen ligger inde med for meget xenia, er jeg glad aftager 8)

Desuden tænker jeg på at putte Miracle Mud i bunden af overløbet.... Så skulle jeg efter sigende slippe for skummer....?...Nogle gode/dårlige erfaringer??

På forhånd tak,

Sarah

: tirs 26. sep 2006 08:34
af Carsten
Glem venligst alt om mirakelmud. Det eneste mirakel ved det mudder er at de kan få det solgt. alle der har prøvet det er gået væk fra det igen, iløbet af kort tid.

: tirs 26. sep 2006 08:35
af Nadia
Carsten skrev:Glem venligst alt om mirakelmud. Det eneste mirakel ved det mudder er at de kan få det solgt. alle der har prøvet det er gået væk fra det igen, iløbet af kort tid.
:lol: :K

: tirs 26. sep 2006 08:37
af sflindt
...:

: tirs 26. sep 2006 08:38
af sflindt
oki... Jamen det er jeg ked af at høre...

: tirs 26. sep 2006 08:39
af sflindt
P.S. Jeg skal lige have renset rester af silikonen af... det var ikke tørt da jeg tog billederne....

: tirs 26. sep 2006 08:51
af sflindt
Jeg har læst lidt om nogen der har testet mudderet og de har ikke haft problemer.. http://www.saltwater.dk/Miracle%20Mud-.htm
Er der nogen her på forummet der har testet, og hvilke negativer konsekvenser fik det?

Jeg kan ikke overskue at have endnu en skummer stående og larme....

Mon der er andre alternativer?

Sarah

: tirs 26. sep 2006 09:09
af Carsten
Den side du referer til er Torben Mathiessens. Han testede det godt nok, og tilsyneladende virkede det fint. Men efter blot kort tid ca 6 måneder, var der ikke mere i det end mudder. Han købte faktisk en monster skummer senere - en bubble king.

: tirs 26. sep 2006 10:02
af Johnny
en lille skummer med luft sten kan da laves næsten 100% lydløs ved af indpakke pumpen i lydtæt kasse

: tirs 26. sep 2006 10:16
af sflindt
--) Carsten, oki, det skriver han bare ikke noget om *gg*
--)Johnny, ja, men akvariet skal stå i mit køkken, så jeg vil helst have det så begrænset som muligt.....

Vil det mon være nok at lave hyppige vandskift hvor jeg bruger vand fra det store akv.??

Nogen der har forslag til lys?

Sarah

: tirs 26. sep 2006 18:37
af BatLuder
Mht lys er PowerGLO eller tilsvarende udemærket, lyset er lidt blåligt/lilla og er nok det bedste man kan få i T8, hvis man kun skal have et enkelt rør i.

Jeg ville også foreslå en luftskummer, det har jeg i mit nano, og der er det godt nok pumperne man kan høre og ikke skummeren. (luftpumpen ligger under min sofa.

Men jeg tror også at hvis du er meget forsigtig med belastningen, og holder lidt igen med foderet, at du kan klare dig uden skummer.

: ons 27. sep 2006 08:54
af sflindt
Oki, så bliver det PowerGlo.

Jeg tror at jeg vil prøve uden skummer først, så må jeg bare måle værdierne oftere.

Bat, har du billeder af dit? Jeg kunne godt bruge lidt inspiration til stenopsætning :-)
P.S. kan skiveanemoner og xenia leve under PowerGlo??

Tak for hjælpen.

Sarah

: ons 27. sep 2006 12:28
af BatLuder
Ja, min xenia havde det fint, da jeg kun havde et enkelt rør, og tror også en del skiveanemoner ville kunne klare sig.

Min stenopsætning er lidt speciel, da jeg har overløb i den ene ende, og så står den som rumdeler ud i rummet. Jeg har ikke lige nogle nye billeder....meeeen...kigger lige:

http://www.daimi.au.dk/~batluder/pictur ... 40x468.jpg
http://www.daimi.au.dk/~batluder/pictur ... 40x468.jpg
http://www.daimi.au.dk/~batluder/pictur ... 40x468.jpg

...sådan så det ud engang, da det var ret nyt. ;)

: ons 27. sep 2006 12:46
af sflindt
Det ser flot ud... Jeg kan se du havde xenia, havde du andre koraller?

Sarah

: ons 27. sep 2006 14:45
af jesper/aarhus
BatLuder skrev:Min stenopsætning er lidt speciel, da jeg har overløb i den ene ende, [glow=red]og så står den som rumdeler ud i rummet[/glow].
Wow - det må være noget af et bette rum :K

Sry :oops: men jeg kunne bare ikke lade være.

Ser da ellers fint ud :GO

: ons 27. sep 2006 15:49
af mastou
Johnny skrev:en lille skummer med luft sten kan da laves næsten 100% lydløs ved af indpakke pumpen i lydtæt kasse
Vil det ikke give problemer med at pumpen bliver for varm?

/Magnus

: ons 27. sep 2006 16:13
af BatLuder
Jo, min stue er ca 12 m², så jo, det er et lille rum.

Sådan en luftpumpe bruger ofte ikke så meget strøm og har derfor ikke så meget varmeudvikling, men pakkes den helt ind er det nok ikke godt, har ikke prøvet. Min står under sofaen, så hører jeg den slet ikke. Man kan jo godt have en relativ lang luftslange på...

Jeg havde ikke så meget andet end Xenia som havde det super mens jeg kun havde et rør. Nu har jeg en ekstra 36W kompakt T5 i, og overvejer endnu en (skal sådan set bare have bygget lyskassen).

: ons 27. sep 2006 17:04
af Johnny
jeg har haft en pumpe stående i en skotøjsæske foret med stenuld ingen problemer med varme pumpen var på 5W