Side 1 af 1

Måden at fodre med frostfoder?

: fre 20. jul 2012 14:19
af MichaelogIda
Hej SF! Jeg vil selvfølgelig gerne fodre mine fisk, som så mange andre og jeg har oplevet tilfælde af algevækst og cyano i mit akvarie og det ville jeg self gerne undgå. Men spg er, hvordan? De fisk jeg skal fodre er 2 klovnefisk og 3 chromis + en anemone i ny og næ. Jeg ved, at jeg forurener meget ved frostfoder og har også læst at flager skulle forurene meget, når det kommer ud af fisken som afføring. Jeg har læst engang, at det bedste med frostfoder er at fjerne det væske det ligger i og blandet det op med rent osmosevand i stedet, da der i vandet fra frostfoderet er meget skidt osv.. Jeg ved ikke om det er sandt, men ja? Jeg ved ikke, om det er for meget at give frostfoder hver dag. Jeg vil gøre således: fodre flagfoder morgen og frost senere, hver dag. Er det for meget og hvad er den bedste måde til minus forurening med frostfoder? På forhånd tak :)

Re: Måden at fodre med frostfoder?

: fre 20. jul 2012 14:24
af Bingocaller
Jeg plejede at skylle mit i en the si - og anemonen fik med en pipette ned ved fangesrmene - evt en optøet vasket reje hvis det skulle gå vild for sig

Re: Måden at fodre med frostfoder?

: fre 20. jul 2012 14:30
af AndersBoerglum
Du kan nøjes med at bruge frost 2 gange om ugen, og jeg bruger selv væske og hele skidtet, korallerne synes det er guf ;)

Re: Måden at fodre med frostfoder?

: fre 20. jul 2012 14:51
af Carsten
Hvorfor fodre 2 gange om dagen?? 3 gange om ugen er rigeligt.

Re: Måden at fodre med frostfoder?

: fre 20. jul 2012 14:58
af permadsen12
Godt spørgsmål her. Jeg har selv tumlet lidt med det samme, og min tanke er, hvis man skyller sin frost, så er der vel ikke meget andet end de tomme skaller fra dyrene tilbage - eller ?

Jeg har brugt en del frosne hummeræg, som man jo da ikke kan skylle uden at miste alt. Synes iøvrigt de hummeræg er noget af det bedste foder (her ser jeg bort fra at det måske forurener meget). Mine micro-paletter og min Scooter Blenny, er vilde med det. Samtidig virker det til at være godt koral-foder. Så det ville jeg meget nødigt undvære, men det kan godt være man bør nøjes med et par gange om ugen.

Re: Måden at fodre med frostfoder?

: fre 20. jul 2012 16:02
af Carsten
permadsen12 skrev:Godt spørgsmål her. Jeg har selv tumlet lidt med det samme, og min tanke er, hvis man skyller sin frost, så er der vel ikke meget andet end de tomme skaller fra dyrene tilbage - eller ?
Det kommer vel an på hvad for et foder du bruger. Artemia og mysis der fjerner du da kun det som alligevel blot ville ryge direkte i skummeren.

Re: Måden at fodre med frostfoder?

: søn 22. jul 2012 14:29
af MichaelogIda
Hej igen

Jeg har indtil nu fodret med Artemia(Brine Schrimps).. Jeg læste lidt frem og tilbage på nettet i går og har nu købt mig tre andre typer frostfoder.
Jeg læste mig frem til, at der gerne skal være spirulina i fodret, derfor har jeg købt noget der hedder "Unimix Marin" med rejer,muslinger,spirulina osv. altså et mix af en masse forskelligt frostfoder.
Dernæst læste jeg, at hakkede muslinger skulle være godt og, at mysis var bedre end det jeg førhen havde fodret med, nemlig artemia.
De indlæg jeg læste fortalte, at der var meget mere næring i mysis frem for brine schrimps og, at brine schrimps var mere som "slik" for fisken.
Jeg ved ikke så meget om det med foder, så vil rigtig gerne høre jeres meninger om ovenstående og, hvad jeg burde fodre mest med?

Derudover har jeg tænkt mig at "si" maden, så jeg får hældt det væske maden ligger i fra og skyllet i vandet fra akvariet inden jeg bruger det, men hvad mener i om det?

På forhånd tak :)

Re: Måden at fodre med frostfoder?

: søn 22. jul 2012 15:05
af Carsten
Foderet er vel godt nok, men en meget dyr måde at få det på.
Mysis kan du selv fange ved kysten, og muslingerne kan du vel også selv samle op ved moler og lign.

Re: Måden at fodre med frostfoder?

: søn 22. jul 2012 15:38
af MichaelogIda
Carsten skrev:Foderet er vel godt nok, men en meget dyr måde at få det på.
Mysis kan du selv fange ved kysten, og muslingerne kan du vel også selv samle op ved moler og lign.
Det er måske rigtig nok. Men jeg foretrækker at give penge for det, da jeg ikke har tiden til selv at samle.
Men spørgsmålet gik også på, om hvad der var at foretrække af de fire produkter og om det var rigtig det jeg havde læst mig frem til på nettet :)

Re: Måden at fodre med frostfoder?

: søn 22. jul 2012 15:57
af Carsten
Ok. Foderet er godt nok, og det er en ok blanding. Mit eneste forbehold er det der Marinemix. Hvordan er det? Er en i en geleterning eller blot de forskellige ting frosset sammen?
Spirulina kan du nemlig lige så godt give som flagefoder.

Re: Måden at fodre med frostfoder?

: søn 22. jul 2012 17:05
af MichaelogIda
Marinemixen er ën isterning ligesom artemia, mysis og muslingerne er. Forskellen er bare, at der er følgende i:

muslingekød, rejekød, mysis, havfisk, krill, artemia, hjuldyr, rejeæg, spirulina og Haematococcus-alger :)

Re: Måden at fodre med frostfoder?

: søn 22. jul 2012 17:23
af Carsten
MichaelogIda skrev:Marinemixen er ën isterning ligesom artemia, mysis og muslingerne er. Forskellen er bare, at der er følgende i:

muslingekød, rejekød, mysis, havfisk, krill, artemia, hjuldyr, rejeæg, spirulina og Haematococcus-alger :)
Jeg tror at jeg ville droppe den marinemix, når pakker er opbrugt.
Hvordan er spiruinanen, som blade eller er det blot en del af de Haematococcus alger?
Det er de færreste fisk der vil få glæde af hjuldyrene og rejeæg, da de vil gå efter det større foder først

Re: Måden at fodre med frostfoder?

: søn 22. jul 2012 18:36
af MichaelogIda
Det hele er i en isterning blandet sammen ligesom andet frostfoder.
Jeg har ligeså lige fodret med det og mine fisk går helt amok.. Det ser i hvert fald ud til, at mine chromis tager alt, selv de mindste ting i fodret?

Du vil måske hellere foretrække spirurinaen som tør foder?

Re: Måden at fodre med frostfoder?

: søn 22. jul 2012 18:40
af Carsten
MichaelogIda skrev:Du vil måske hellere foretrække spirurinaen som tør foder?

Helt klart!