Side 1 af 1

HJÆLP

: man 25. jun 2012 20:30
af nybegynder
Minne kenyatrær har lag sig på siden og krøvet ind kan det være fejl dosering da jeg doserer manuelt med pulver Hjælp venligst :crybaby: :crybaby: :crybaby: :crybaby:

Re: HJÆLP

: man 25. jun 2012 20:45
af Nolan
Hvad doserer du ?

Målinger ?

/Kim

Re: HJÆLP

: man 25. jun 2012 21:56
af nybegynder
Hej kim er lige startet med saltvand, doser manuelt og er selv lidt usiker med mængden da jeg har et 130 lit rsm alt jeg har er i pulverform ka mag og cal..... Og der der test hader når der ikke er en dansk manual men TYsk og fransk

Re: HJÆLP

: man 25. jun 2012 22:29
af spdiving
Hvilken test sæt bruger du ?

Steen

Re: HJÆLP

: tirs 26. jun 2012 13:39
af nybegynder
Profitest hedder æsken, og har ikke fundetud sf hvordan man bruger den da det står på tysk? Skal den violtet væske blive blå eller hur ????

Re: HJÆLP

: tirs 26. jun 2012 14:40
af mchr
Jeg vil anbefale dig at kigge begynder guides igennem på saltvandswiki - jeg tror de vil give dig bedre indsigt i hvad der kræves for at holde saltvandsakvarie.

Hvor er du baseret i landet, måske du kan overtale nogen der bor i nabolaget til at komme forbi og vise dig metoderne.

Re: HJÆLP

: tirs 26. jun 2012 15:23
af amddurin
Sallifert skriver profitest på deres æsker og der er da både Tysk og Engelsk vejledning med...

HUSK: Du må IKKE stole på dem hvis de er for gamle... (Der sider et klistermærke med udløbsdato på f.eks 07-2014.)

:beer:

Re: HJÆLP

: tirs 26. jun 2012 19:03
af Nolan
Jeg forstår ikke rigtigt, hvad du doserer efter, når du ingen målinger har?
Reglen er; mål dine værdier og doser derefter i de rette mængder, for at korrigere værdierne.

Skal jeg komme med et vildt bud, lyder det som en meget høj KH.

/Kim