Side 1 af 1

DYI Reefkeramik uden PU?

: fre 27. apr 2012 12:46
af pernoe1
Hej allesammen.

Jeg er så småt ved at starte mit 150 liters op, men kan ikke lige finde "den" reefkeramik jeg mangler....
Højden er fin, men synes ikke de er som de skal være i bredden. Er der nogen der har prøvet at lave deres egne (gerne større)
søjler UDEN PU-skum eller PU-lim??
Hvordan og af hvad (gerne med et billede eller to) :wink:

Mange hilsner og god weekend

Christian

Re: DYI Reefkeramik uden PU?

: fre 27. apr 2012 13:11
af Ryom
Levende sten og hvid ålborg portland. Det virker rigtig godt. Bare husk at det holder meget bedre hvis stenene er våde da cementen ellers vil revne og ikke binde lige så godt.

Det er i hvert fald nemt at lave søjler på den måde.

Og så koster det nærmest gratis i byggemarkedet.

Re: DYI Reefkeramik uden PU?

: fre 27. apr 2012 13:38
af pernoe1
Super :-)

Hvordan gøres det i praksis?? (skal lige siges at jeg er født med 11 tommelfingre, så gerne en rimelig udførlig guideline ønskes) ;-)

Mange hilsner

Christian

Re: DYI Reefkeramik uden PU?

: fre 27. apr 2012 14:47
af Esben
Jeg har skrevet lidt om, hvordan at jeg har gjort her:


Re: DYI Reefkeramik uden PU?

: fre 27. apr 2012 15:27
af MoG
jeg har idag købt nogle døde sten og køber nogle pvc rør/bøjninger.. planen var at bore huller i og bruge pvc'en som skellet. Metoden med hvid portland. salt og koralgrus har jeg også overvejet, men i første omgang, så prøver jeg med døde sten på et pvc skellet.. så må vi se om det dur!:-) regner med at lave det på søndag.

Re: DYI Reefkeramik uden PU?

: fre 27. apr 2012 21:04
af Schwensen
De her er godt nok med PU-lim, men det er kun for at dække for den hvide portland cement:
http://www.saltvandsforum.dk/viewtopic. ... +byggemand